Nedeľná diskusná relácia na TA3 V politike skôr ako politický duel názorovo vyhranených oponentov s konzervatívnou orientáciou na jednej strane a liberálnou na druhej, pripomínala navrávačky na politickú svadbu.
„Kecala“ predanej nevesty po slovensky sa zhostil Richard Sulík (SaS), ale (zatiaľ) preferenciami bohatá kádehácka nevesta, zastúpená Milanom Majerským, musela viac takticky ako cudne a skromne odpovedať, že si počká až na voľby.
Čiže, keď už bude na štyri roky vymaľované, hlasy budú v kádeháckej kasičke a vedenie hnutia bude môcť uzavrieť akékoľvek manželstvo z rozumu. Hoci aj proti vôli ortodoxných voličov. Dôvod, čiže bič na psa, si politici vždy nájdu. Napríklad „lebo Fico“ alebo „lebo extrémisti“…
Počkanie s pravdou na voľby, presnejšie po voľbách je logické – inak by kádehácka nevesta prišla o časť vena – hlasy ortodoxných katolíckych voličov, ktorí už teraz majú problém s liberálnym súkromným životom predsedu a KDH by opäť nemuselo prekročiť prah parlamentu.
Podstata je však v morálnej dileme voličov oboch subjektov. Či sú „liberáli“ uzrozumení so spolunažívaním s kresťanskými demokratmi a či ortodoxní katolíci prižmúria obe oči nad objímaním sa s LGBTI liberálmi. Všetko kvôli mocenskému farizejstvu a predstave, že kresťanskí demokrati aj bez hodnotového kresťanstva patria vraj na politickú scénu.
Okrem toho, že to bola debata o ničom, poodhalila plány zo zákulisia spojiť všetko možné, aj nemožné proti čoraz jasnejšie sa profilujúcej koalícii Smer-Republika-Hlas, prípadne ešte niekto štvrtý z konzervatívneho spektra.
Angažovaný moderátor Richard Dírer to ani netajil a dal nejapnú uzatvorenú otázku, či skôr sa KDH vidí v koalícii so Smerom a Republikou alebo s liberálmi a „demokratmi“?
Hoci sa vraj podľa slov Majerského KDH generačne obnovilo, o charakterovej očiste musíme stále pochybovať. Vyhlásenia, politické postoje, program a orientácia na západný liberalizmus vzbudzujú rovnako vážne pochybnosti ako mocenské manželstvo z rozumu KDH s exkomunistami (SDĽ) v prvej dzurindovej vláde (1998-2002).
Jediné poučenie z tohto príbehu je, že volič by nemal mať krátku pamäť ani povrchné zmýšľanie len podľa názvu, ale najmä podľa hodnotového obsahu. Uvidíme, koľko predaných neviest bude na Slovensku po „predčasných“ voľbách na jednej strane a koľko sklamaných voličov na druhej. Lebo „veď čo osoží človeku, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?! Alebo za čo vymení človek svoju dušu?!“ (Matúš 16, 24-28)
Voliči pred voľbami budú chcieť jednoznačné odpovede od politikov, ktorým chcú dať svoj hlas. Zahmlievania a vykrúcania bolo už dosť.
Rafael Elo Rafaj
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…