Pravdepodobne viete, že telo dospelého človeka tvorí 65 – 70 % voda. Vedeli ste však, že naše mozgové bunky môžu obsahovať aj viac ako 80 % vody? V ľudskom tele je distribuovaný tak, že časť je vo vnútri buniek a druhá časť je v extracelulárnom priestore. To naznačuje, že hlavnou potravou pre náš mozog je voda.
Výhody vody pre telo
Mozog je jedným z najúžasnejších a najzložitejších orgánov v ľudskom tele. Prechádzajú ním terabajty informácií, ktoré nás obklopujú. Vďaka jeho neúnavnej práci tieto informácie vnímame, rozmýšľame, rozhodujeme sa a konáme. Len si predstavte, koľko energie na to mozog potrebuje. Vodu potrebuje aj náš mozog. Je nepostrádateľným prvkom v procese výroby energie, prenosu nervových vzruchov a spracovania informácií. Od spotreby vody závisí optimálne fungovanie celého organizmu, jeho vnútorných orgánov, svalov a obehového systému. No najviac zo všetkého závisí práca a zdravie mozgu od obsahu vody v našom tele.
Toto telo mimoriadne prudko reaguje na nedostatok tekutín v tele. Vyžaduje si to neustály prietok vody a strata čo i len 1 % už poškodzuje činnosť mozgu. Voda je rozpúšťadlom kyslíka a glukózy, ktoré sú potrebné na výrobu energie. Podľa doktorky Corrine Allenovej potrebujú mozgové bunky 2-krát viac energie ako ktorákoľvek iná bunka v ľudskom tele. Z toho vyplýva, že dostatočné množstvo vody v tele pomáha zlepšovať pamäť a funkcie mozgu celkovo: dokážete rýchlejšie myslieť, lepšie sa sústrediť a byť kreatívnejší pri riešení rôznych problémov.
Ak prijímate menej vody, ako vaše telo potrebuje, vzniká dehydratácia. A trpí tým predovšetkým mozog. Mozgová aktivita sa spomaľuje, môžu sa objaviť príznaky ako ťažoba v hlave, zvýšená únava, podráždenosť, znížená koncentrácia až depresia.
Vedci dokázali, že už 1% dehydratácia vedie k zníženiu mentálnych schopností o 5%. S väčšou stratou vody sa príznaky len zhoršia. Ak je nedostatok vody dlhší, mozgové bunky začnú ubúdať. Tento proces sa pozoruje u starších ľudí, ktorí mnoho rokov konzumujú málo vody.
Práve dehydratácia mozgu je jednou z príčin skorého rozvoja demencie, Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby, amyotrofickej sklerózy a iných mozgových patológií. Znie to trochu prehnane, ale pohár vody navyše denne vás môže zachrániť pred všetkými týmito hroznými chorobami alebo aspoň znížiť riziko ich vzniku.
Chronický nedostatok vody môže viesť k chorobám, ako je obezita, rakovina a depresia. Dehydratácia zhoršuje poruchy, ako je porucha pozornosti, záchvaty paniky a depresia. Pitná voda je vynikajúcou metódou prevencie chorôb.
Ďalšiu zaujímavú štúdiu v tejto oblasti vykonali vedci z University of East London. Vybrali 34 ľudí, medzi ktorými boli muži aj ženy, a požiadali ich, aby urobili test inteligencie. Test bol vykonaný dvakrát – hneď po raňajkách (cereálna tyčinka) a potom, keď tyčinku zmyli fľašou vody. Pred začiatkom experimentu sa všetkých účastníkov spýtali, či sú smädní. Tí, ktorí nechceli piť, vykazovali rovnaké výsledky bez ohľadu na zloženie raňajok. A tí, ktorí boli smädní, mali po pití vody o 14 % viac výsledkov v testoch.
Vedci naznačili, že voda je schopná uvoľniť tie časti mozgu, ktoré sa podieľali na procese „informovania“ tela o nedostatku vody. Hovoria: „Pitná voda uvoľňuje zdroje pozornosti, ktoré boli predtým zaneprázdnené spracovávaním informácií o smäde.“
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…