Uznesenie o zastavení trestného stíhania voči bývalému riaditeľovi finančnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) som získala na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám po viacerých ťažkostiach, informuje vo svojom blogu novinárka Júlia Mikolášiková, známa pod pseudonymom „Piraňa“.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek rozhodol o zastavení trestného stíhania obvineného Bernarda Slobodníka ešte 27. februára 2023. Ide o prípad, v ktorom bol obvinený prečinu podplácania spáchaný formou účastníctva ako pomocník a týka sa korupčnej kauzy bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a Petra Košča alias pána X, ktorý je na úteku a vraj sa aj s rodinou skrýva niekde Balkáne a v tomto prípade je na neho vydaný zatykač.
Uznesenie o zastavení trestného stíhania voči bývalému riaditeľovi finančnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) som získala na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám po viacerých ťažkostiach. Napokon mi ho sprístupnili po tom, ako ako bolo vykonané ako dôkaz – prečítané verejne na hlavnom pojednávaní vo veci Kováčika a Košča.
Iba pripomeniem, že tomto prípade sa prejednáva skutok, ktorý sa mal stať v presne nezistenú dobu roku 2016, pravdepodobne v lete, po 9. júni 2016 v priestoroch Nemocnice s poliklinikou u Milosrdných bratov na ulici SNP v Bratislave.
Pán X mal odovzdať prostredníctvom Slobodníka vtedajšiemu špeciálnemu prokurátorovi úplatok 50 – tisíc eur v knihe, za to, že sa nebudú vyšetrovať úniky z polície do prostredia zločineckej skupiny sýkorovcov, z ktorých bol podozrivý policajný funkcionár Jozef Rehák a pozemková kauza, v ktorej bol podozrivý samotný Košč.
Prokurátor v uznesení poukázal na to, že Bernard Slobodník čin osobne oznámil orgánom činným v trestnom konaní, opísal priebeh spáchania skutku a priblížil okolností, ktoré predchádzali jeho spáchaniu. Najskôr mu dočasne odložili vznesenia obvinenia a keď obvinili Kováčika a Košča, vypočúvali ho ako svedka. V takomto procesnom postavení vypovedal celkovo trikrát.
Napokon však obvinili aj jeho a na svojich pôvodných svedeckých tvrdeniach zotrval. Prokurátor uviedol, že tvrdenia Slobodníka boli následne verifikované ďalšími vykonanými dôkazmi, a to predovšetkým výpoveďami svedkov: bývalého šéfa inšpekcie Adriána Szabóa, exnámestníka SIS Borisa Beňu a kriminálnika Petra Petrova alias Tigra. Následne Slobodníka vylúčili na samostatné konanie.
Prokurátor tiež pripomenul, že Slobodník ako svedok rozsiahlo vypovedal už aj na hlavnom pojednávaní s Kováčikom a pánom X, ktorého súdia v neprítomnosti, minulý rok na jeseň a tak isto zotrval na svojich svedectvách spolu so zabezpečenými listinnými dôkazmi z dotknutého obdobia, ktoré preukazujú odvrátenie evidentnej hrozby trestného stíhania osôb Jozefa Reháka a Petra Košča.
„Zároveň nemožno opomenúť, že Bernard Slobodník je v súčasnosti trestne stíhaný v trestnej veci známej ako Očistec, pričom označená trestná vec sa v súčasnosti nachádza v štádiu prerušeného súdneho konania na Špecializovanom trestnom súde. Aj v uvedenej trestnej veci Bernard Slobodník priznáva spáchanie skutkov, ktoré sú mu obžalobou kladené za vinu a práve tu objasňuje nielen existenciu zločineckej skupiny v prostredí policajných zložiek štátu, ale aj jednotlivé najmä korupčné skutky páchané príslušníkmi policajného zboru spolu s ďalšími na trestnej činnosti participujúcimi osobami.“ Napísal prokurátor v uznesení.
Spomenul tiež, že Slobodník naďalej poskytuje svedecké výpovede aj v iných trestných veciach, kde je vyšetrovaná závažná a enormne rozsiahla predovšetkým korupčná trestná činnosť, a to konkrétne trestná vec Štefana Žigu (príbuzný politika Petra Žigu Hlas predtým SMER SSD).
„Orgány činné v trestnom konaní sa o skutku, ako i ďalších skutkoch (existencia zločineckej skupiny pozostávajúca z príslušníkov polície, korupčné trestné činy, ako i zneužívanie právomoci), ktoré nie sú predmetom nastolenej trestnej veci získali relevantné poznatky dozvedeli na základe jeho svedectiev a nebyť poskytnutia zmienených skutkových okolností majúcich trestnoprávny charakter zo strany menovaného o a jeho výpovedí v procesnom postavení svedka, orgány činné v trestnom konaní by sa nikdy nedozvedeli o dotknutom korupčnom skutku, a rovnako by doposiaľ neboli objasnené iné (samostatne vedené) závažné trestné veci, “ uviedol prokurátor.
V uznesení sa píše aj to, že Slobodníkovi ešte 24. novembra 2022 prokurátor podmienečne zastavil trestné stíhanie v inej kauze (Valčeky) ako spolupracujúcemu obvinenému spolu s uložením povinností spočívajúcich v objasňovaní tam uvedených trestných vecí (napríklad trestné veci obvineného Norberta Bödöra a spol. v kauze Očistec, obvineného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a aj obvineného exvyšetrovateľa NAKA Mariána Kučerku a tiež Roberta Fico a spol.) v určenej skúšobnej dobe v trvaní 96 mesiacov.
Prokurátor v uznesení tiež upriamil pozornosť na relevantnosť svedeckých výpovedí, ktoré sú vo svojej podstate výsledkom doposiaľ právoplatne skončených trestných vecí, a to konkrétne: odsúdených Margarety Fleischerovej a bývalého úradníka ministerstva vnútra Martina Fleischera, ktorí boli uznaní vinnými z nepriamej korupcie a tiež odsúdených expolicajtov Milana Žáčika a Ivana Bobockého, ktorí boli uznaní vinnými zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné trestné činy, odsúdeného bývalého policajta Pavla Vorobjova, ktorý bol uznaný vinným zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
„Už zmienenú hodnotu svedeckých výpovedí nemožno opomenúť v súvislosti s neprávoplatným odsúdením. Mariána Kučerku (po vydaní uznesenia už právoplatne odsúdeného – pozn. autorky),“konštatoval prokurátor.
Prokurátor považuje výpovednú hodnotu svedectiev Slobodníka za významnú, priam rozhodujúcu, a to aj vzhľadom na vyššie zmienený diapazón trestných vecí, v ktorých vypovedal a naďalej napomáha pri objasňovaní trestnej činnosti.
Prokurátor podotkol, že záujem na stíhaní ostatných obvinených – Kováčik a Košč (ktorí sú stíhaní v samostatnom trestnom konaní, o ktorých vine doposiaľ právoplatne rozhodnuté nebolo), prevyšoval nad záujmom stíhania dotknutého obvineného, a to minimálne pre predmetný korupčný skutok.
Dôvodom zastavenia trestného stíhania je to, že „obvinený sa významnou mierou podieľal na objasnení korupcie, trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu spáchaného zločineckou skupinou, na usvedčení páchateľov korupcie a záujem spoločnosti na objasnení takýchto trestných činov prevyšuje záujem na trestnom stíhaní tohto obvineného pre takýto trestný čin.“
Autor: Júlia Mikolášiková – novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“
Zdroj: blog.sme.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…