Uznesenie o zastavení trestného stíhania voči bývalému riaditeľovi finančnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) som získala na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám po viacerých ťažkostiach, informuje vo svojom blogu novinárka Júlia Mikolášiková, známa pod pseudonymom „Piraňa“.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek rozhodol o zastavení trestného stíhania obvineného Bernarda Slobodníka ešte 27. februára 2023. Ide o prípad, v ktorom bol obvinený prečinu podplácania spáchaný formou účastníctva ako pomocník a týka sa korupčnej kauzy bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a Petra Košča alias pána X, ktorý je na úteku a vraj sa aj s rodinou skrýva niekde Balkáne a v tomto prípade je na neho vydaný zatykač.
Uznesenie o zastavení trestného stíhania voči bývalému riaditeľovi finančnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) som získala na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám po viacerých ťažkostiach. Napokon mi ho sprístupnili po tom, ako ako bolo vykonané ako dôkaz – prečítané verejne na hlavnom pojednávaní vo veci Kováčika a Košča.
Iba pripomeniem, že tomto prípade sa prejednáva skutok, ktorý sa mal stať v presne nezistenú dobu roku 2016, pravdepodobne v lete, po 9. júni 2016 v priestoroch Nemocnice s poliklinikou u Milosrdných bratov na ulici SNP v Bratislave.
Pán X mal odovzdať prostredníctvom Slobodníka vtedajšiemu špeciálnemu prokurátorovi úplatok 50 – tisíc eur v knihe, za to, že sa nebudú vyšetrovať úniky z polície do prostredia zločineckej skupiny sýkorovcov, z ktorých bol podozrivý policajný funkcionár Jozef Rehák a pozemková kauza, v ktorej bol podozrivý samotný Košč.
Prokurátor v uznesení poukázal na to, že Bernard Slobodník čin osobne oznámil orgánom činným v trestnom konaní, opísal priebeh spáchania skutku a priblížil okolností, ktoré predchádzali jeho spáchaniu. Najskôr mu dočasne odložili vznesenia obvinenia a keď obvinili Kováčika a Košča, vypočúvali ho ako svedka. V takomto procesnom postavení vypovedal celkovo trikrát.
Napokon však obvinili aj jeho a na svojich pôvodných svedeckých tvrdeniach zotrval. Prokurátor uviedol, že tvrdenia Slobodníka boli následne verifikované ďalšími vykonanými dôkazmi, a to predovšetkým výpoveďami svedkov: bývalého šéfa inšpekcie Adriána Szabóa, exnámestníka SIS Borisa Beňu a kriminálnika Petra Petrova alias Tigra. Následne Slobodníka vylúčili na samostatné konanie.
Prokurátor tiež pripomenul, že Slobodník ako svedok rozsiahlo vypovedal už aj na hlavnom pojednávaní s Kováčikom a pánom X, ktorého súdia v neprítomnosti, minulý rok na jeseň a tak isto zotrval na svojich svedectvách spolu so zabezpečenými listinnými dôkazmi z dotknutého obdobia, ktoré preukazujú odvrátenie evidentnej hrozby trestného stíhania osôb Jozefa Reháka a Petra Košča.
„Zároveň nemožno opomenúť, že Bernard Slobodník je v súčasnosti trestne stíhaný v trestnej veci známej ako Očistec, pričom označená trestná vec sa v súčasnosti nachádza v štádiu prerušeného súdneho konania na Špecializovanom trestnom súde. Aj v uvedenej trestnej veci Bernard Slobodník priznáva spáchanie skutkov, ktoré sú mu obžalobou kladené za vinu a práve tu objasňuje nielen existenciu zločineckej skupiny v prostredí policajných zložiek štátu, ale aj jednotlivé najmä korupčné skutky páchané príslušníkmi policajného zboru spolu s ďalšími na trestnej činnosti participujúcimi osobami.“ Napísal prokurátor v uznesení.
Spomenul tiež, že Slobodník naďalej poskytuje svedecké výpovede aj v iných trestných veciach, kde je vyšetrovaná závažná a enormne rozsiahla predovšetkým korupčná trestná činnosť, a to konkrétne trestná vec Štefana Žigu (príbuzný politika Petra Žigu Hlas predtým SMER SSD).
„Orgány činné v trestnom konaní sa o skutku, ako i ďalších skutkoch (existencia zločineckej skupiny pozostávajúca z príslušníkov polície, korupčné trestné činy, ako i zneužívanie právomoci), ktoré nie sú predmetom nastolenej trestnej veci získali relevantné poznatky dozvedeli na základe jeho svedectiev a nebyť poskytnutia zmienených skutkových okolností majúcich trestnoprávny charakter zo strany menovaného o a jeho výpovedí v procesnom postavení svedka, orgány činné v trestnom konaní by sa nikdy nedozvedeli o dotknutom korupčnom skutku, a rovnako by doposiaľ neboli objasnené iné (samostatne vedené) závažné trestné veci, “ uviedol prokurátor.
V uznesení sa píše aj to, že Slobodníkovi ešte 24. novembra 2022 prokurátor podmienečne zastavil trestné stíhanie v inej kauze (Valčeky) ako spolupracujúcemu obvinenému spolu s uložením povinností spočívajúcich v objasňovaní tam uvedených trestných vecí (napríklad trestné veci obvineného Norberta Bödöra a spol. v kauze Očistec, obvineného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a aj obvineného exvyšetrovateľa NAKA Mariána Kučerku a tiež Roberta Fico a spol.) v určenej skúšobnej dobe v trvaní 96 mesiacov.
Prokurátor v uznesení tiež upriamil pozornosť na relevantnosť svedeckých výpovedí, ktoré sú vo svojej podstate výsledkom doposiaľ právoplatne skončených trestných vecí, a to konkrétne: odsúdených Margarety Fleischerovej a bývalého úradníka ministerstva vnútra Martina Fleischera, ktorí boli uznaní vinnými z nepriamej korupcie a tiež odsúdených expolicajtov Milana Žáčika a Ivana Bobockého, ktorí boli uznaní vinnými zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné trestné činy, odsúdeného bývalého policajta Pavla Vorobjova, ktorý bol uznaný vinným zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
„Už zmienenú hodnotu svedeckých výpovedí nemožno opomenúť v súvislosti s neprávoplatným odsúdením. Mariána Kučerku (po vydaní uznesenia už právoplatne odsúdeného – pozn. autorky),“konštatoval prokurátor.
Prokurátor považuje výpovednú hodnotu svedectiev Slobodníka za významnú, priam rozhodujúcu, a to aj vzhľadom na vyššie zmienený diapazón trestných vecí, v ktorých vypovedal a naďalej napomáha pri objasňovaní trestnej činnosti.
Prokurátor podotkol, že záujem na stíhaní ostatných obvinených – Kováčik a Košč (ktorí sú stíhaní v samostatnom trestnom konaní, o ktorých vine doposiaľ právoplatne rozhodnuté nebolo), prevyšoval nad záujmom stíhania dotknutého obvineného, a to minimálne pre predmetný korupčný skutok.
Dôvodom zastavenia trestného stíhania je to, že „obvinený sa významnou mierou podieľal na objasnení korupcie, trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu spáchaného zločineckou skupinou, na usvedčení páchateľov korupcie a záujem spoločnosti na objasnení takýchto trestných činov prevyšuje záujem na trestnom stíhaní tohto obvineného pre takýto trestný čin.“
Autor: Júlia Mikolášiková – novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“
Zdroj: blog.sme.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…