svet

Prečo USA nedokážu Rusko dobehnúť vo vývoji hypersonických rakiet

Hoci od posledného testu hypersonických rakiet, ktorý vykonala americká armáda, ubehol takmer mesiac, doteraz sme sa žiadnej správy o jeho výsledkoch nedočkali.

Hneď po teste sa začali zbytočné byrokratické reči o tom, ako americká armáda získala „cenné lekcie“. Zároveň hovorca Pentagonu pre portál „The War Zone“ povedal, že „tieto testy znamenali významný míľnik vo vývoji operačnej hypersonickej technológie“, a že „boli zozbierané kritické údaje o výkone hardvéru a softvéru, ktoré podporia ďalší pokrok v nasadzovaní hypersonických zbraní“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Inými slovami, šance na úspešné spustenie sú dosť malé. Vzhľadom na dlhú históriu amerických zlyhaní v tejto oblasti existujú presvedčivé empirické dôkazy, ktoré spochybňujú „úspech“ testov z minulého mesiaca – a to je presne to, čo som tvrdil vo svojej predchádzajúcej analýze týkajúcej sa spustenia a celkového stavu amerických rozvojových programov hypersonických rakiet.

Posledné správy tento názor len potvrdzujú. Napríklad námestník ministra obrany USA Gabe Camarillo vyhlásil, že hypersonický raketový systém dlhého doletu LRHW a námorná časť CPS (námorná časť programu) sú údajne „pripravené na nasadenie“. Podľa „Jane’s Information Group“ (britská globálna spravodajská spoločnosť, ktorá sa špecializuje na vojenskú oblasť, národnú bezpečnosť, letectvo a dopravu – pozn. prekl.) 8. augusta na konferencii „National Defence Industry Association“ (NDIA) Camarillo povedal, že „tešíme sa na jeho uvedenie do prevádzky, keďže je kritickou súčasťou našich viacoblastných pracovných skupín“.

Samotný fakt, že vysoký predstaviteľ USA prešiel z „plánovaného“ na „možné nasadenie“, je dosť významný. Za posledných pár rokov sa „plánovaný termín uvedenia do prevádzky“ niekoľkokrát posunul. Inými slovami, uvedenie do prevádzky sa bude naďalej odkladať. Navyše to tiež svedčí o tom, že posledný test nebol „nejasný“, ale bol to len ďalší neúspech.

V čase, keď prebiehali testy, zverejnil „U.S. Government Accountability Office (U.S. GAO)“, čo je jeden z hlavných kontrolných orgánov Kongresu USA, správu, v ktorej zdôraznil svoju nespokojnosť s pomalým tempom vývoja amerických programov hypersonických zbraní a poukázal na kľúčové technologické problémy v projekte LRHW (známejší ako „Dark Eagle“). Keďže cieľom tohto projektu je ušetriť náklady pomocou C-HGB pre LRHW aj CPS, dalo by sa tvrdiť, že to bolo varovanie pre obe zložky americkej armády, najmä vzhľadom na skutočnosť, že sú naďalej sprevádzané neúspechmi.

Zatiaľ čo americká armáda stále hovorí o záverečnom testovaní, ktoré bude čoskoro dokončené, „U.S. Government Accountability Office“ tvrdí, že to nie je také jednoduché, a že celá americká armáda by mala „použiť v tomto odvetví špičkové technológie“. Zjednodušene povedané, U.S. GAO sa domnieva, že Pentagon je stále ďaleko pozadu a mohol by (alebo skôr mal by) to robiť oveľa lepšie.

Zároveň vraj Pentagon nevyužíva v plnej miere digitálne inžinierstvo, čo vedie k oneskoreniam a prekročeniu nákladov. Súčasne americká armáda tiež aktívne odmieta používať najnovšie technológie. Zástupcovia armády dokonca kontrolnej komore povedali, že nemajú v úmysle používať technológie „digitálneho dvojčaťa“ (virtuálnu kópiu fyzického objektu). Štyri zo šiestich súčasných zbrojných programov, ktoré „Výbor pre zodpovednosť vlády“ preskúmal, nevyužívajú všetky výhody moderných a pokročilých technológií.

„Roky úsilia a miliardy dolárov vynaložené na vývoj hypersonických zbraní viedli k malému pokroku. Pentagonu sa dokonca ani nepodarilo spustiť svoj prvý fungujúci systém hypersonických zbraní. Ani zavedenie prvých prototypov neposkytne armáde efektívne alebo dostupné spôsobilosti,“ upozornil U.S. GAO.

Účtovná komora zdôraznila dôležitosť komunikácie medzi Pentagonom a vojensko-priemyselným komplexom. Domnieva sa, že nedostatok spätnej väzby od koncových používateľov prispieva k oneskoreniam a prekročeniu nákladov. To je však len vrchol ľadovca. Amerika naďalej zaostáva v oblasti hypersonických zbraní, pretože stále používa staré techniky a naďalej je v ilúzii, že môže hypersonické preteky vyhrať.

Ešte pred piatimi rokmi som tvrdil, že Washington je desiatky rokov za Moskvou, popredným hráčom na poli hypersonických zbraní. Rusko je stále jedinou vojenskou superveľmocou na planéte, ktorá vlastní hypersonické zbrane na taktickej, operačnej, strategickej aj doktrinálnej úrovni. Ruská armáda má k dispozícii asi dve desiatky rôznych hypersonických rakiet. To je v ostrom kontraste s celým kolektívnym Západom, ktorý nemá vôbec žiadne hypersonické zbrane, napriek tomu, že súčasne realizuje desiatky programov.

Okrem toho Kremeľ pokračuje v modernizácii týchto zbraní, čoho výsledkom je stále sa zväčšujúca priepasť medzi ruskými a americkými hypersonickými zbraňami. A dokonca aj malé štáty ako Severná Kórea a Irán v tejto oblasti predbehli USA, nehovoriac o takých superveľmociach ako Čína a India.

Na druhej strane, Spojené štáty sa nielenže nedokážu vyrovnať svojim súperom v schopnostiach, ale jednoducho nedokážu ani vytvoriť fungujúce hypersonické zbrane. Čo je horšie, napriek tomu, že americký vojensko-priemyselný komplex využíva ukrajinský konflikt organizovaný NATO na predaj väčšieho množstva zbraní svojim mnohým vazalom a satelitným štátom, stále viac nie je schopný vyrobiť ani základné ICBM a iné kritické zbraňové systémy.

Práve tieto neustále sa znižujúce schopnosti sú s najväčšou pravdepodobnosťou dôvodom, prečo chcú Spojené štáty čo najrýchlejšie začať globálny konflikt. Zrejme Washington verí, že o desať rokov bude „neskoro“.

Autor: Dragoljub Bosnic


Zdroj: infobrics.org


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

6 hodín ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

6 hodín ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

20 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

22 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

22 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

22 hodín ago