Na túto otázku odpovedá vojenský korešpondent Komsomoľskej pravdy plk. Viktor Baranec.
Prečo USA mohli prijať takéto rozhodnutie?
– Je tu niekoľko príčin. V skupine odchádzajúceho Bidena je nemálo ľudí, ktorí už “balia kufre” a týmto spôsobom sa chcú pomstiť novým víťazom prezidentských volieb. Mnohí z nich sú totiž tesne spojení s rozkvetom objednávok vojensko-priemyselného komplexu pre Ukrajinu. Lobovali zaň a bohatli na tom. Práve to je tá “partia vojny”, o ktorej všetci hovoria. Je teda úplne prirodzené, že práve ona si želá pokračovanie banketu, teda zbrojárskych objednávok pre Kyjev.
Predstavitelia tejto “partie” cez svoje firmy vykúpili vyše 16 miliárd ukrajinskej čiernozeme a aj bane na dolovanie lítia a titánu. Teraz ich investície idú prasknúť.
Úspechy ruskej armády ich vystrašili a preto chcú poskytnúť Zelenskému šancu nejako vyriešiť situáciu v prvej línii. Hoci už aj minister obrany USA Lloyd Austin tvrdil, že útoky amerických ďalekonosných rakiet ATACMS na tylo Ruska asi ťažko prinesú USA prelom v konflikte, nieto ešte víťazstvo. To najväčšie, s čím sa dá uvažovať, je dočasný piárový efekt. Ibaže Biden je len rukavicou na ruke “partie vojny” kolektívneho Západu. Títo ľudia si zjavne predsavzali uspieť ešte do inaugurácie Donalda Trumpa (20. 1. 2025) a vyhrotiť situáciu na Ukrajine tak, že nový prezident ju bude môcť len komplikovane zastavovať.
V čom je tu osobný záujem Bidena?
– Odchádzajúci prezident USA je už symbolickou figúrou, svoje si už zohral. Čakajú ho len domáce papuče. Lenže naostatok chce Trumpovi zanechať nejakú “mínu” a znepríjemniť mu štart do prezidentského obdobia. Podobá sa to na osobnú pomstu “krvavého dedka Joeho”. Nedá sa vylúčiť, že spolu so svojimi súkmeňovcami vymyslel ako prekaziť inauguráciu Trumpa, ak záležitosť dovedú do vojenskej zrážky s Ruskom. V takom prípade môžu požadovať opätovne zavedenie falošného vyšetrovania Trumpa, ako “agenta Moskvy”. Potom sa už nebude dať hovoriť o novom prezidentskom období vo vojenskom čase. No a Biden bude pokračovať vo vládnutí rovnako ako (ne)prezident V. Zelenský – bez volieb!
Čo za rakety sú tie ATACMS?
– Ide o taktickú balistickú raketu na tvrdé palivo triedy zem – zem. To znamená, že je odpaľovaná zo zeme na pozemné ciele. Má niekoľko modifikácií, minimálny dosah 90 km. Maximálny do 300 km. Hmotnosť bojovej hlavice je okolo 500 kg. Pentagon má k dispozícii asi 1200 týchto rakiet. Vie sa, že Washington ich chce Ukrajine odovzdať niekoľko desiatok. ATACMS štartujú z raketometov HIMARS a iných – M270 a MLRS.
Kam môžu útočiť?
– Ruskí vojenskí špecialisti sa domnievajú, že “ukrajinské” ATACMS ohrozujú predovšetkým Kurskú oblasť a tiež Belgorodskú, Brjanskú, Rostovskú a Voronežskú oblasť. No a na Krym, na DĽR, LĽR, na Záporožskú a Chersonskú oblasť už podobné rakety prilietali. USA chcú byť prefíkane zlomyseľné vyhlasujúc, že zatiaľ povolili OSU útočiť len na Kurskú oblasť, aby neumožnili Ruskej armáde vyhnať odtiaľ ukrajinské vojská. Je to bluf! Kyjev asi začne priamo páliť ďalekonosnými raketami tam, kam dosiahne. A ak presnejšie, páliť budú nie Ukrajinci, ale Američania. Presne, ako je to v prípadoch s inou zložitejšou výzbrojou, kedy ciele určujú špecialisti – poradcovia z USA. Tí budú aj sami vkladať letové charakteristiky, sami budú navádzať rakety svojimi družicami a tiež danú raketu budú odpaľovať zo svojho raketometu HIMARS. OSU tu budú len do počtu.
Majú čím Rusi zostreľovať ATACMS?
– Za obdobie ŠVO zhromaždili nemálo skúseností boja s analogickými cieľmi (francúzske Scalpy, britské Storm Shadow). Tieto rakety sú normálne zostreľované ruskými PVO komplexmi Buk-M3, Pancir M-1, Tor. Na štíte majú takmer 85 percent rakiet tohto typu.
Zmení to priebeh ŠVO?
– Radikálne nie. Rovnako, ako pri prvom použití Ukrajincami amerických HIMARS, ruským protilietadlovcom treba čas na preštudovanie letov ATACMS. Napríklad Buky spočiatku zostreľovali 5 z 10 HIMARS-ov, teraz už 8-9 z desiatich. Nebýva dňa, aby MO RF neinformovalo o zostrelení rakiet tohto typu. Bolo by však nečestné hovoriť, že dokonca niekoľko desiatok ATACMS nám nespôsobí problémy. Tie, samozrejme, budú. Do tých čias, kým naše systémy PVO nenájdu efektívny spôsob ich zdolávania. No a že ho nájdu je isté!
Aké má Rusko varianty odvety?
– Prvý je jasný – jednoducho zostreľovať všetko, čo letí na našu stranu, vrátane ATACMS. A plánovite pokračovať v ŠVO. Druhou odpoveďou je prudký nárast svojich útokov na vojenské a vojensko-priemyselné ciele Ukrajiny, vrátane štábov a bunkrov jej vedenia a zahraničných poradcov. Hypoteticky je možné, samozrejme, zaútočiť aj na základne USA v Európe, posúdiť aj použitie jadrovej výzbroje. Lenže takéto tvrdé varianty budú závisieť od správania sa USA a NATO. Samozrejme, že aj od našej jadrovej doktríny, ktorú len nedávno aktualizovali. Je logické a pochopiteľné, že náš generálny štáb a politické vedenie štátu kalkuluje so všetkými variantmi.
Spôsobí dobrodružstvo Bidena Tretiu svetovú?
– Áno, aj tento variant nie je vylúčený. Pričom najväčšia jeho pravdepodobnosť je v najbližších dvoch mesiacoch, ak sa Biden a jeho klika pokúsia do inaugurácie Trumpa ešte viac provokovať Moskvu, aby neumožnili Ukrajine prehrať. Tá totiž bez pomoci USA a ďalších štátov NATO vyhrať už v princípe nemôže.
Čakať, kým sa na Západe dostanú k moci zdravo uvažujúci politici, my môžeme nekonečne dlho. Lenže Bidenov, Scholzov, Macronov, Starmerov a Dudov je tam nekonečne veľa. Preto je ruskou najväčšou nádejou ruská armáda.
O dodávkach plynu a elektriny diskutovali v utorok 7. januára 2025 v relácii spravodajskej televízie…
Nastávajúci prezident Spojených štátov Donald Trump počas volebnej kampane často vyzdvihoval svoj vzťah s ruským…
Mark Zuckerberg priznal, že avizované zmeny sú aj dôsledkom víťazstva Donalda Trumpa v amerických prezidentských…
Okrem Huliaka & spol. má koalícia problém aj s poslancami okolo Samuela Migaľa zo strany…
Zelenského režim zrušil stretnutie, na ktorom mala v utorok 7. januára slovenská a ukrajinská delegácia…
Politický analytik, publicista, historik a najnovšie aj hudobný vedec Eduard Chmelár vo svojom kverulantskom a…