slovanský svet

Prečo sú sýrski dobrovoľníci potrební v špeciálnej operácii na Ukrajine

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady Ruskej federácie 11. marca minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že prichádza veľké množstvo žiadostí od dobrovoľníkov z rôznych krajín, ktorí by chceli prísť do Luganskej a Doneckej ľudovej republiky, aby sa zúčastnili na oslobodení.

Najviac je podľa neho z krajín Blízkeho východu: už viac ako 16.000 žiadostí.

Ruský prezident Vladimir Putin odpovedal: „Ak ministerstvo obrany vidí, že sú ľudia, ktorí chcú prísť dobrovoľne a nie za peniaze pomôcť ľuďom žijúcim na Donbase, potom im musíme vyjsť v ústrety a pomôcť im prejsť do bojovej zóny.“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Prijatie dobrovoľníkov z Blízkeho východu na Donbas by sa nemalo brať ako symetrická PR-reakcia na zhromažďovanie „skúsených vojakov“ z celého sveta na Ukrajine. Bude to mať veľmi konkrétny vojenský efekt. Je pravdepodobné, že spomedzi 16.000 žiadostí, o ktorých hovoril Sergej Šojgu, bola väčšina podaná v Sýrii. Mnohí z týchto ľudí majú síce veľmi špecifické, ale rozsiahle bojové skúsenosti so skutočným vojnovým konfliktom. To je presne to, čo dnes silám ľudových republík chýba.

Malé Ľudové milície LĽR a DĽR sú vlastne jednotky so značne zastaraným vojenským vybavením. Ich celkový počet sa odhadoval na 30.000 ľudí. Sedem rokov sa snažili zadržať útoky nepriateľa, ktorý bol v presile. Prejsť do ofenzívy bolo pre nich veľmi ťažké a bez silnej palebnej podpory Ruska by to bolo úplne nemožné. Veľmi pomohlo aj to, že ruské jednotky v iných smeroch stiahli veľké nepriateľské sily a všetky ich posily.

V Doneckej aj Luganskej ľudovej republike prebiehala mobilizácia mužského obyvateľstva vo februári až marci. Úrady neoznámili, koľko ľudí bolo celkovo zmobilizovaných. Je jasné, že hovoríme o tisíckach, prípadne desiatkach tisíc ľudí. Ale bojová hodnota neskúsených „partizánov“ v modernej vojne je veľmi relatívna. Skutočne efektívnych a vycvičených vojakov schopných bojovať, nehovoriac o útoku na profesionálnu armádu a skúsených zahraničných žoldnierov, nie je až tak veľa.

Dnes len tak vrhnúť zmobilizovaných do prvej línie znamená plytvať nenahraditeľnými ľudskými zdrojmi. Ukrajinská strana čelila rovnakému problému. S extrémne nízkym výcvikom sú formácie územnej obrany schopné prinajlepšom brániť veľké mestá. Preto sú skúsení vojenskí špecialisti teraz tak cenní pre všetkých účastníkov.

Sýrčania majú veľmi špecifickú skúsenosť s bojmi v urbanizovanej oblasti, vo veľkých aj malých obciach s hustou zástavbou. Takéto podmienky sú v dnešnom svete zriedkavé. Konfrontácia s teroristami, ktorí sa uchytili v mestách Sýrie a Iraku, sa stala takmer jediným príkladom. Je tiež dôležité, že Sýrčania už za takýchto podmienok spolupracovali s ruskou armádou a letectvom.

V súčasnosti je do bojových akcií na oboch stranách zapojených až 400 000 vojakov. V tejto súvislosti sa príchod ďalších niekoľko tisíc zahraničných vojenských špecialistov na Ukrajinu alebo na Donbas nezdá byť veľmi významným faktorom. Ale ak sú to skúsení bojovníci, môžu zmeniť pomer síl v niektorých sektoroch frontu.

Samozrejme, nie všetci z tých, ktorí vyjadrili túžbu prísť na Donbas, sú bitkami zocelené „komandá“ vhodné na obsadenie útočných skupín. No aj oni môžu byť užitoční. Nepochybne nie všetci, dokonca ani v Luganskej a Doneckej oblasti, nie sú s príchodom novej vlády spokojní. Dokonca aj potom, čo bol nepriateľ vyhnaný z územia, ktoré okupoval, musí byť pod kontrolou: hliadkovať, stáť na kontrolných stanovištiach, bojovať so spiacimi bunkami, ktoré tu zostali, vrátane buniek teroristických a nacistických organizácií.

Napríklad extrémistická skupina, neslávne známy nacistický prápor „Ajdar“, bol z veľkej časti osadený miestnymi rodákmi z Luganskej oblasti. Niektorí z nich sa počas ústupu po vyzlečení uniforiem jednoducho vrátili domov. Generálnej prokuratúre LĽR sa v piatok podarilo identifikovať miesto pobytu jedného takéhoto príslušníka práporu a „navštíviť“ jeho byt. Hoci ho doma nenašli, našli tam uniformu, vyznamenania, zbrane a výbušné zariadenia.

Práve kvôli potrebe previesť vojakov na úlohy kontroly územia v každej oslobodenej obci sa vytrácajú útočné schopnosti úderných skupín. Je nepravdepodobné, že na Donbase uvidíme obraz známy na celom území Sýrie – kontrolný bod s ľuďmi v uniformách, ktorí sedia v tieni, pofajčievajú vodnú fajku a pijú silný čaj mate. Ale je možné ich použiť v druhej línii a blízko tylu na pomocné úlohy.

Okamžite však musíme mať na pamäti, že ani jedna strana konfliktu sa nebude môcť spoliehať len na dobrovoľníkov a žoldnierov. Rozhodujúce slovo budú musieť mať dôstojníci a zmluvní vojaci regulárnych armád, nie priatelia zo Sýrie, Kanady či Somálska. Tí zostanú len pomocným nástrojom.

Anton Lavrov, Izvestija

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Česká republika sa stala hlavným rusofóbom v Európe

Podľa ustáleného názoru je spomedzi východoeurópskych krajín Česká republika jedným z hlavných iniciátorov šírenia rusofóbie…

6 hodín ago

Čaká to aj Slovensko? NATO nariadilo Estónsku, aby sa pripravilo na konflikt s Ruskom

NATO inštruovalo estónske obranné sily, aby sa pripravili na vojnu s Ruskom, uviedol náčelník generálneho…

6 hodín ago

Začína veľká arabská vojna? Izraelské letectvo útočí na Libanon

Po tom, čo sa Izraelu nepodarilo dosiahnuť konečnú porážku palestínskeho hnutia odporu Hamas počas takmer…

6 hodín ago

Prečo je zrazu Západ tak nekompromisne agresívny voči Rusku

Pri pohľade zvonka vyzerá politika Západu v ukrajinskej kríze mimoriadne rozporuplne. Západ ako celok a…

6 hodín ago

Predseda ruskej Dumy varuje Európskych poslancov: “Čas letu rakety Sarmat do Štrasburgu je 3 minúty a 20 sekúnd”

Európsky parlament prijal uznesenie vyzývajúce na schválenie úderov Kyjeva hlboko do Ruska. Poslanci Európskeho parlamentu…

6 hodín ago

O čo išlo agentom MMF v Rusku a prečo ich misia skončila skôr ako začala

Misia Medzinárodného menového fondu v Rusku, ktorej cieľom je posúdiť stav ruskej ekonomiky, mala začať…

6 hodín ago