Týždeň na Ukrajine sa začal ďalším „diplomatickým výsadkom“ – 7. a 8. februára Donbas navštívili ministri zahraničných vecí Nemecka (Annalena Baerbocková), Českej republiky (Jan Lipavský), Rakúska (Alexander Schallenberg) a Slovenska (Ivan Korčok )
Okrem toho spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom pricestoval v utorok do Kyjeva aj francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.
Všetci ministri sa objavili pri frontovej línii v zóne tzv. operácie spoločných síl na Donbase, ale aj na iných miestach.
Nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková prišla do Širokina, obce na pobreží Azovského mora, pár desiatok kilometrov od Mariupoľa. Hoci tieto ruiny, ktoré boli kedysi elitnými prímorskými nehnuteľnosťami, dnes už len ťažko možno nazvať dedinou. Ale na tieto „ozdoby“ postapokalypsy radi privádzajú hostí z Ukrajiny, od ktorých čakajú pomoc – funguje to bezchybne. Je jasné, že zbrane od Nemecka očakávajú už dlho, ale je nepravdepodobné, že sa ich dočkajú, hoci ruiny Širokina urobili dojem.
„Som tu, aby som si urobila predstavu, čo to znamená, že v strede Európy je stále vojna,“ povedala nemecká hosťka, ktorá „na prednej línii“ strávila presne štyridsať minút v prilbe a nepriestrelnej veste v spoločnosti námestníčky ministra zahraničných vecí Ukrajiny Emine Džaparovej.
Nie je isté, či vie, že ľudia v takýchto podmienkach žijú už takmer osem rokov, alebo jej o tom nikto nepovedal? No za štyridsať minút sa len ťažko dá naplno zažiť to, čo za tie roky zažili obyvatelia „šedej zóny“.
.Po ceste „do vojny“ Annalena Baerbocková povedala, že Nemecko je pripravené uvaliť najprísnejšie sankcie proti Rusku v prípade možnej agresie proti Ukrajine, ktorej bezpečnosť bude Berlín všetkými možnými spôsobmi podporovať. Ale nie je tam ani slovo o tom, že Nemecko súhlasilo s vyzbrojením Ukrajiny.
Zbytočne ich teda viezli do Širokina?
Mimochodom, Širokino je zrejme pre VIP hostí, tí obyčajní sú posielaní do obce Stanica Luganska, kde sa nachádza kontrolný bod s Luganskou ľudovou republikou. Išli tam traja ministri – Rakúska, Slovenska a Českej republiky. Ministri stráviac pár minút „na vojne“, následne vystúpili na spoločnej tlačovej konferencii a sľúbili, že budú vždy podporovať Ukrajinu v jej euroatlantickej integrácii.
„Občania Ukrajiny by mali mať právo sami rozhodnúť, či sa stanú súčasťou Západu a priblížia sa k Európskej únii a NATO. Postoj českej vlády k situácii na Ukrajine je jasný. Bolo to vyjadrené najmä nedávnym darom republiky ukrajinským ozbrojeným silám viac ako 4000 delostreleckých granátov kalibru 152 mm,“ vyhlásil český minister zahraničných vecí Jan Lipavský na tlačovej konferencii.
Zaujímalo by ma, či minister vie, že české „dary“ je strelivo na Donbase zakázané, a ak vie, prečo ho dali? Je pravda, že zákazy Ozbrojené sily Ukrajiny nezastavia.
Šéf MZV SR zase prisľúbil, že zváži možnosť zvýšenia tranzitu plynu na Ukrajinu: „analyzovať možnosť komerčnej životaschopnosti takéhoto projektu v budúcnosti“, ide jasne o budúcu zimu. Takýto tranzit je pre Slovensko nepochybne výhodný.
A šéf rakúskeho ministerstva zahraničia dokonca spáchal zradu, keďže nepovažuje za správne a účelné urobiť z ruského plynovodu „Nord Stream 2“ základňu sankcií voči Rusku.
No vo všeobecnosti všetci ministri ubezpečili, že v takom prípade Ukrajina nezostane sama, „západ jej pomôže“.
Partia ministrov si odišla domov oddýchnuť od frontových útrap, no zahraničné vylodenie bude pokračovať — o deň či dva do Kyjeva pricestuje britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová, ako aj celá delegácia z Litvy na čele s premiérom.
Pretože Kyjev si je istý, že „veľký počet návštev západných diplomatov a delegácií na vysokej úrovni je pre Rusko odstrašujúcim prostriedkom“.
„Intenzívna diplomacia nám teraz umožňuje udržať situáciu na rusko-ukrajinskej hranici pod kontrolou. Kyjev sa stal centrom príťažlivosti pre medzinárodnú diplomaciu a to je odstrašujúci prostriedok aj pre Rusko,“ hovorí ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba.
Je ťažké pochopiť, čo tu hľadá diplomacia, keďže Kyjev sa obmedziť vojenské operácie proti Donbasu nechystá.
Marina Ždanovič, Odna rodina
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…