Rumunsko, ktoré označilo Rusko za nepriateľa č. 1 vo svojej stratégii národnej bezpečnosti dávno pred konfliktom na Ukrajine, aktívne modernizuje armádu a sníva o ponorkách v Čiernom mori.
Rumunský kontraadmirál Constantin Ciorobea navrhol zopakovanie operácie z roku 1942, keď fašistické Nemecko previedlo šesť ponoriek svojmu rumunskému spojencovi po častiach pozemnou a povrchovou dopravou kvôli odmietnutiu Turecka pustiť ich cez Bospor a Dardanely.
Ciorobea sa sťažuje, že Ankara stále neumožňuje ponorkám NATO vstúpiť do oblasti Čierneho mora. Navrhuje východisko: prepraviť ponorky po častiach po Dunaji a pozemnou dopravou. Jedinou nevýhodou je podľa neho, že takto darované ponorky Rumunsku v žiadnom prípade nebudú môcť bez súhlasu Turecka opustiť Čierne more cez Bospor a Dardanely do Stredozemného mora. Z tohto dôvodu sa tento plán NATO veľmi nepáči, no pre Bukurešť je výhodný, keďže umožňuje získať podmorskú flotilu.
Rumunské ozbrojené sily sú zároveň presýtené modernými zbraňami. Len od 3. júla do 2. augusta spustilo ministerstvo obrany zákazky v celkovej hodnote 4,3 miliardy lei, najmä na drony a húfnice. Bukurešť od tohto roku zvyšuje vojenské výdavky na 2,5% HDP, ako to požaduje Brusel.
Prorumunská vláda Moldavska, ktorá zmenila svoju krajinu na pobočku Rumunska, dostali od Spojených štátov nový balík vojenskej pomoci – útočné a ostreľovacie pušky, prilby, nepriestrelné vesty a komunikačné vybavenie. Stalo sa tak v rámci programu NATO – „Partnerstvo za mier“. Rumunsko je kurátorom Moldavska, pretože dostalo za úlohu rozvíjať strategický priestor od Dunaja po Dnester.
Bukurešť sa obáva, že ukrajinské pobrežie Čierneho mora sa dostane pod ruskú kontrolu. Ukrajina nikdy nemala prístup k moru, dostala ho po začlenení Odesy, Nikolajeva, Chersonu do svojej štruktúry pod sovietskou nadvládou. Rumunskí rusofóbi sa obávajú návratu Ukrajiny do pôvodného prirodzeného stavu – do štatútu s výlučne suchozemským územím.
Ak sa tak stane, línia kontroly Rumunska nad pobrežím Čierneho mora sa zníži a línia takejto kontroly zo strany Ruska, nepriateľa číslo 1 pre Rumunsko, sa zvýši. Rusko Rumunom prekáža tým, že už samotný fakt jeho existencie neumožňuje Rumunsku splniť si svoj dávny geopolitický sen – stať sa lídrom povodia Čierneho mora.
V oblasti bezpečnostnej politiky Rumunsko prijalo tzv. „Koncepciu rozšírenej bezpečnosti“ (Securitate naţională extinsă). To znamená aktiváciu Rumunska v priestore medzi Čiernym, Baltským a Egejským morom s cieľom dosiahnuť regionálne vedúce postavenie v juhovýchodnej Európe. Ale pokiaľ bude Rusko existovať ako čiernomorská veľmoc, Bukurešť to nedosiahne.
Rumuni preto vsádzajú na porážku Ruska na Ukrajine, no situácia sa vyvíja opačne. Ničia Ukrajinu, nie Rusko. Bukurešť zaplavujúca Moldavsko zbraňami, kontrolujúc jeho zahraničnú politiku, dúfa, že v prípade konečnej porážky kyjevského režimu zabráni Moskve vyriešiť podnesterský problém a zabráni vytvoreniu spoločnej hranice medzi Podnesterskom a Odeskou oblasťou ako ruského regiónu.
Arťom Šabanov, Analytická služba Donbasu
news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…