Dňa 9.decembra agentúra Associated Press uviedla, že prezident Vladimir Putin uviedol, že Rusko by mohlo prijať koncepciu „preventívnych úderov“ v štýle USA, pričom zdôraznila, že Moskva vlastní pokročilé zbrane na vykonávanie takýchto operácií.
„Len o tom uvažujeme. Počas posledných rokov sa neostýchali o tom otvorene hovoriť,“ povedal Putin na summite EAEU (Eurázijská ekonomická únia) v Biškeku v Kirgizsku.
Toto vyhlásenie sa jasne vzťahuje na Spojené štáty a ich rámec zahraničnej politiky vrátane konceptu takzvaných „preventívnych úderov“.
Program s názvom PGS (Prompt Global Strike) je pokusom USA vyvinúť schopnosť, ktorá im umožní zaútočiť na nepriateľské strategické ciele pomocou presne navádzaných zbraní kdekoľvek na svete v priebehu jednej hodiny.
„Keď už hovoríme o odzbrojujúcom údere, možno stojí za to premýšľať o tom, že by sme si osvojili myšlienky vyvinuté našimi americkými náprotivkami, ich predstavy o zaistení ich bezpečnosti,“ dodal Putin s tým, že cieľom takýchto úderov je vyradiť veliteľské zariadenia.
Putin tiež uviedol, že Rusko už vlastní hypersonické zbrane vhodné na vykonávanie takýchto operácií, zatiaľ čo USA stále nenasadili svoje vlastné ekvivalenty. Ruský prezident tiež dodal, že Moskva má riadené strely s dlhým doletom, ktoré prevyšujú americké analógy, s najväčšou pravdepodobnosťou odkazujúc na najmodernejšiu hypersonickú riadenú raketu „Zircon“ poháňanú scramjetom .
Putin poznamenal, že ruskými zbraňami dlhého doletu by určite boli konvenčné PGM (presne navádzaná munícia), zatiaľ čo USA nikdy nevylúčili možnosť prvého použitia termonukleárnych zbraní.
Ak potenciálny protivník verí, že môže použiť teóriu preventívneho úderu a my nie, núti nás to premýšľať o hrozbách, ktoré takéto myšlienky predstavujú v obrannom postavení iných krajín povedal ruský prezident.
Masívna mainstreamová propagandistická mašinéria politického Západu si vybrala výroky Vladimíra Putina, aby ich skreslila ako údajné „šermovanie šabľami“, pričom ignorovala čistú logiku jeho slov.
Ako obvykle, Putin poukázal na do očí bijúce pokrytectvo amerického politického establishmentu, ktorý si celkom jasne myslí, že je „nepostrádateľný“ a „jedinečný“ v tom zmysle, že Američania sú jediní, ktorí majú právo beztrestne útočiť na ostatných, kým sa pozerajú bezmocne alebo jednoducho zatvárať oči pred očividnou agresiou USA proti svetu .
Keďže Rusko má skutočné konvenčné vojenské kapacity na implementáciu takéhoto rámca zahraničnej politiky „preventívneho úderu“ takmer okamžite (na rozdiel od USA), Putin varoval, že ak sa všetci budú správať tak, ako sa správa Amerika, svet by sa určite stal mimoriadne nebezpečným miestom.
Aby bol jeho názor ešte silnejší, dalo by sa tvrdiť, že Moskva by určite mala viac dôvodov na implementáciu takejto politiky ako samotné USA. Na rozdiel od Ameriky, ktorá má desiatky vazalov a satelitných štátov, Rusko nemá taký vplyv „mäkkej sily“ na ostatné krajiny vrátane svojich susedov.
Naopak, politický Západ sa dokonca pokúsil o prevraty proti blízkym partnerom Moskvy, akými sú Bielorusko a Kazachstan, čím Rusko v posledných mesiacoch a rokoch prinútilo obe krajiny zachrániť.
Netreba dodávať, že už nikdy nebude euroázijský gigant tolerovať zavádzanie nepriateľských bábkových režimov tak blízko svojich hraníc. Ruské vedenie si je dobre vedomé chýb, ktorých sa dopustilo, keď dôverovalo akýmkoľvek sľubom politického Západu.
Po prevrate podporovanom NATO v roku 2014, ktorý priviedol neonacistov k moci v Kyjeve, sa Moskva rozhodla, že už nikdy nedovolí, aby sa takéto udalosti diali na jej geopolitickom dvore. V tomto smere sú Putinove poznámky dvojaké.
Po prvé, ako už bolo spomenuté, odhaľujú číre pokrytectvo politického Západu a po druhé, ukazujú, že pre Rusku by určite prišlo vhod, keby využilo svoju drvivú „tvrdú silu“ na zabránenie nastolenia protiruských režimov tak blízko jeho hranice. Keby Moskva nasadila svoju verziu PGS proti neonacistickej junte už v roku 2014,
Politický Západ však stále trvá na tom, že Putinove poznámky sú „jasným znamením, že Rusko plánuje použiť jadrové zbrane“, hoci konkrétne uviedol, že potenciálny program Moskvy v štýle PGS by zahŕňal iba konvenčné zbrane.
Nepokojná Bidenova administratíva už mesiace papagájuje obvinenia, že Rusko údajne plánuje použiť taktické jadrové zbrane na Ukrajine . USA rozprávali prakticky o každom Putinovom vyhlásení , pričom tvrdili, že údajne „rachotí jadrovou šabľou“.
Predpoklad je zvyčajne založený na ruskej oficiálnej strategickej vojenskej doktríne, ktorá dáva Moskve právo použiť termonukleárne zbrane v reakcii na ZHN (zbrane hromadného ničenia) alebo rozsiahly konvenčný útok.
V skutočnosti Putin nikdy nespomenul nič o termonukleárnom odstrašovaní eurázijským gigantom. Vyhlásenia boli jednoznačne jeho kritikou amerického konceptu PGS, pred ktorým Rusko už roky varuje, najmä preto, že zbrane použité v rámci takéhoto programu by boli prakticky nerozoznateľné od bežných ICBM (medzikontinentálnych balistických rakiet).
Práve to by mohlo viesť k nekontrolovateľnej eskalácii, pretože iné superveľmoci by nevedeli potvrdiť, či ide o konvenčnú alebo jadrovú zbraň. Napríklad americké rakety PGS zachytené ruskými a/alebo čínskymi systémami včasného varovania môžu podnietiť oboch (eur)ázijských gigantov, aby zareagovali zbraňami s jadrovými hrotmi, čo by viedlo ku konfliktu, ktorý sa skončí svetom.
Reakcia Ruska na program PGS by mohla byť okamžitá, ak by sa v ňom Kremeľ niekedy rozhodol pokračovať. So vzduchom odpaľovanou hypersonickou raketou „Kinzhal“ s rýchlosťou Mach 12, nesenou upravenými stíhačmi MiG-31K/I a bombardérmi s dlhým doletom Tu-22M3, HGV „Avangard“ (hypersonic glide vehicle) s rýchlosťou 28 nasadzované na rôzne ICBM a nadzvukovou riadenenou strelou „Zirkón“ poháňanou scramjetom s rýchlosťou 9 Mach nasadené na námorných (ponorkách aj hladinových lodiach) a (čoskoro) na pozemných platformách, Rusko je jedinou krajinou na planéte so schopnosťou okamžite zaviesť svoje vlastné PGS.
Napriek tomu sa euroázijský gigant stále zdráha pokračovať v takýchto plánoch, hoci jeho opodstatnenie by bolo oveľa väčšie ako v prípade USA.
Drago Bosnic
O autorovi: Drago Bosnic je nezávislý geopolitický a vojenský analytik.
Pôvodným zdrojom tohto článku je InfoBrics
globalresearch/skspravy.sk
Redaktorka Lenka Zlatev z TV OTV sa s analytikom a niekdajším funkcionárom Slovenskej informačnej služby…
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sľúbil predsedovi vlády SR Robrtovi Ficovi uvoľniť 500 miliónov eur zo…
Sviatok Koljada začína v deň zimného slnovratu. V deň zimného slnovratu a dva nasledujúce dni…
Slovenský premiér Robert Fico vyjadril prekvapenie nad rozhodnutím ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského nepovoliť tranzit ruského…
Britský Chatham House systematizoval ekonomické, s príklonom k energetike, bonusy, ktoré Turecko získava v novej Sýrii. Hneď…
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…