Voľby na Slovensku postavili celý Západ do pozoru. Slovensku sa ešte nikdy predtým nevenovalo toľko pozornosti. Ale podľa POLITICO to môže byť iba veľa kriku pre nič.
„Na Slovensku záleží oveľa viac, ako si Európa uvedomuje,“ varoval bývalý redaktor New Statesman John Kampfner, sám so slovenskými koreňmi, v Guardiane. No Politico si myslí že to nie je pravda.
Ak na Slovensku, krajine s približne 5,5 miliónmi obyvateľov, tak veľmi záleží, prečo si ju potom toľko ľudí (vrátane Silvia Berlusconiho a Georgea W. Busha ) mýli so Slovinskom?
Realita je taká, že Slovensko bolo vždy akýmsi zapadákovom, či už v habsburskej ríši, alebo ako druhé husle v Československu počas studenej vojny. Syndróm malého človeka v krajine vždy plodil nedôveru k vonkajším silám, či už rakúskym, českým, poľským, maďarským alebo americkým.
Dalo by sa dokonca namietať, že zakorenený odpor je určujúcou charakteristikou slovenskej politiky.
Vzhľadom na to, aká je krajina závislá od EÚ, na tom v konečnom dôsledku nebude až tak záležať.
Slovenská ekonomika, ktorá bola na začiatku 21. storočia vďaka svojmu rýchlemu rastu ohlasovaná ako „tatranský tiger“, je dnes v priepasti. Jej HDP na obyvateľa ju zaraďuje na koniec rebríčka eurozóny, ako sú Lotyšsko a Chorvátsko. Je na vrchole ligových tabuliek v jednom meradle – veľkosť jeho rozpočtového deficitu, ktorý podľa predpovedí tento rok dosiahne takmer 7 percent.
Ekonomický obrat nebude možný bez pomoci EÚ, vrátane 6 miliárd eur z prostriedkov fondu na obnovu, ktoré Brusel vyčlenil pre krajinu. Akýkoľvek posun odklonu od hlavného prúdu vo fiškálnych záležitostiach by sa stretol s odporom investorov, čo by zvýšilo náklady Slovenska na pôžičky. Ako člen eura sa lídri krajín nemôžu obrátiť so žiadosťou o úľavu na centrálnu banku.
Zdá sa, že aj po voľbách, nech by skončili akokoľvek, politika na Slovensku, ktoré malo za posledných päť rokov päť premiérov, zostane nestabilná.
A ak aj Slovensko nepošle na Ukrajinu už ani jeden náboj munície, nič sa nedeje. Bratislava už totiž dodala všetko, čo jej armáda mohla dať.
hlavnydennik.sk
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa na sociálnej sieti vyjadril k otázke ochrany detí na slovenských školách.…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Oskar Rózsa, renomovaný skladateľ, sa ocitol v strede kontroverzie okolo novej úpravy slovenskej hymny. Jeho…
Základom pre rokovania o akejkoľvek podobe účasti troch poslancov okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený) na vládnej…
Warren Buffett sa obáva, že tri deti zomrú skôr, ako sa minie jeho majetok Jeden…
Šéf výboru NATO Bauer: blok diskutuje o preventívnych presných úderoch na Ruskú federáciu NATO diskutuje…