Každý z nás pozná alebo minimálne už počul o rôznych skautských metódach ako určovať smer. Mach na strome, mravenisko, letokruhy… nefungujú však spoľahlivo a kostol s oltárom orientovaným na východ tiež nemusíte nájsť. Cez deň vám Severka moc nepomôže, v noci ju nemusíte vedieť presne identifikovať alebo môže byť zamračené. Klasické hodinky s ciferníkom dnes nosí málokto a navyše sa môžu rozbiť…
V dnešnej dobe GPS, či iných digitálnych „smart“ riešení je používanie kompasu či buzoly na určovanie polohy skôr raritou ako pravidelnosťou. Dovolím si tvrdiť, že väčšina z nás používa nejaké to GPS v hodinkách, či smartfónoch, trackujeme si trasu cez mapy.cz, či iné on/ off line portály. Ale, čo v momente kedy sa GPS nevie pripojiť na satelit? Alebo vám dojdú batérie, či stratíte mobilný signál? Z mojich skúseností viem, že sa to „stane“.
Mapa, kompas či buzola majú stále svojej opodstatnenie. Nepotrebujú žiadne batérie, nestratia signál a ani ich tak ľahko nerozbijete. A hlavne nevážia skoro nič.
Áno kompas, či buzolu nechytíte do ruky a rovno vás navedie správnym smerom. Musíte s ňou vedieť pracovať. Nato treba poznať základy a vedieť ich aplikovať v konkrétnej situácii, ale nemusíte sa báť. S trochou praxe to nie je to nič zložitého a určovanie smeru, azimutov či meranie vzdialeností bude pre vás hračkou.
Dnes na trhu existuje veľa výrobcov a ešte väčšie množstvo produktov – kompasov, či buzol. Preto je dobré si zodpovedať hneď v úvode niekoľko otázok:
Je zariadenie určené na zisťovanie smeru ku severnému magnetickému pólu. Klasický kompas ukazuje smer pomocou zmagnetizovanej ihly (magnetka, strelka), vyvážene otočne podopretej v ťažisku, ktorá sa voľne otáča dokola. Strelka sa otočí rovnobežne s magnetickými siločiarami zemského magnetického poľa, pričom jej magnetické póly sú voči zemským orientované opačne.
Kompas neukazuje na zemepisný pól, ale na magnetický, ktorý je oproti zemepisnému posunutý. V dostatočnej vzdialenosti od pólu je však táto odchýlka zanedbateľná, a preto sa zemepisný a magnetický pól stotožňujú. Za zmienku stojí, že priamo nad pólom (kde je výchylka významná) sa používa prístroj nazývaný inklinačná magnetka, ktorý ukazuje pól vo vertikálnom smere. “Toľko z poučky“ ????
Prvým kompasom bol pravdepodobne kus magnetovca, plávajúci na drevenej podložke v nádobe s vodou. Kompasy sú známe už zo starovekej Číny. Prvá zmienka o kompase pochádza zo 4. storočia.
Dnešné moderné kompasy sú elektronické, avšak princíp magnetického telieska orientujúceho sa podľa siločiar magnetického poľa zeme je zakomponovaný aj v nich. Pre praktickú orientáciu sa dnes viac využívajú zariadenia pre presné určenie polohy pozičným systémom, napr. GPS. Na tejto báze existujú aj digitálne kompasy (v telefónoch a pod.)
Pri lepších kompasoch nájdete už aj pravítko, či lupu, avšak zdokonalenou verziou kompasu je buzola.
Ako som už spomínal, buzola je “vylepšený“ kompas. Prvú buzolu zostrojil český vynálezca Josef Ressel. Základom každej buzoly je kompas s otočnou stupnicou v puzdre na doske. Avšak oproti kompasu sa na buzole zväčša nachádza lupa, klasické pravítko a meradlo s mierkami máp (štandardne) 1:25 000 a 1:50 000, prípadne sklonomer.
Svetové strany sú bežne označené prvými písmenami anglických názvov N – North – Sever, S (South) – Juh, W (West) – Západ, E (East) – Východ
Pre mňa osobne je dôležité, aby kompas alebo buzola správne fungovala a mala tzv. “mieridlo“. Tým mám na mysli niečo, čo vám pomôže presne nasmerovať kompas alebo buzolu na želaný bod. Štandardné turistické kompasy a buzoly bez “mieridiel“ majú iba smerovú šípku. Na bežnú orientáciu to postačuje. Profesionálnejšie kompasy a buzoly majú tzv. “mieridlo“ – ktoré môže mať rôzne podoby. Najčastejšie sa jedná o sklápacie zrkadielko s ryskou alebo nejaký cieľnik v podobe výrezu a mušku.
Aj tu platí kvalita = cena. Medzi najznámejšie značky patrí Suunto, Silva, Recta či iné. Ja osobne preferujem a roky používam Silva Ranger v kombinácii s GPS a online mapami pre kontrolu. Ako som už spomínal, značkové kompasy a buzoly nie sú “najlacnejšia“ záležitosť a tak mám pre vás pár rád ako si vybrať aj kvalitný neznačkový kompas alebo buzolu…
Pokiaľ už máme kompas alebo buzolu – ostáva nám jediné. Vedieť ho správne použiť. Nato aby sme vedeli plnohodnotne použiť musíme poznať mapu. A tým začneme náš nasledovný článok ???? Nie nebojte sa, žiadne prepisovanie vysokoškolských skrípt, či učebníc zemepisu a topografie nečakajte… Len nevyhnutné minimum pre správne pochopenie základov tak, aby ste sa dokázali rýchlo a jednoducho zorientovať, či lepšie si naplánovať svoju túru…
*Pozn. Problematiku topografie je celkom obsiahla, ale zameriame sa len na nevyhnutné základy, ktoré môžete jednoducho využiť kedykoľvek a ktokoľvek,…
Kompas alebo buzolu ovplyvňujú železné predmety, resp. predmety z iného magnetického kovu. Taktiež magnety a elektronické prístroje, pretože vytvárajú magnetické pole. Netreba však zabúdať ani na vedenie vysokého napätia, rádiových staníc a rádiolokátorov (pokiaľ sú v činnosti). Je na to potrebné myslieť pri používaní kompasu a zabrániť ovplyvňovaniu kompasu.
waragod.sk
Slovenský premiér Robert Fico vyjadril prekvapenie nad rozhodnutím ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského nepovoliť tranzit ruského…
Britský Chatham House systematizoval ekonomické, s príklonom k energetike, bonusy, ktoré Turecko získava v novej Sýrii. Hneď…
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…
Šéf protiimigračnej strany Liga severu (LN) Matteo Salvini ako minister vnútra v roku 2019 zaviedol…
Americké úrady označili súčasného vodcu džihádistov z teroristickej skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) Abú Muhammada…
Na Vianočných trhoch v nemeckom Magdeburglu došlo k teroristickému útoku: Páchateľ terénnym vozidlom zámerne narazil…