Slovenské zdravotníctvo, ktoré má problémy už desaťročia, položila pandémia definitívne na kolená. Nemocnice zažívajú pre covid kritickú situáciu. Chýbajú jednoducho ľudia. A tí, čo naše zdravotníctvo neopustili, ťahajú neúnosné šichty. Za odmenu, ktorá je na smiech!
Aj keď politici rozdávajú milióny eur, zdravotníkom prihodia len drobné, píše portál 1pluska.sk. Už pred pandémiou chýbalo v rezorte zdravotníctva podľa dát Inštitútu zdravotnej politiky 3 500 lekárov, ďalších 2 000 bolo v dôchodkovom veku a chýbalo tiež asi 3 500 sestier.
Koronavírus, samozrejme, kritickú situáciu ešte zhoršil. „Od začiatku pandémie, teda od 6. marca 2020 do 30. novembra 2021 odišlo až 1 575 sestier. Z toho 1 282 uviedlo ako dôvod odchod do dôchodku. Ďalších 1 486 si odvtedy pozastavilo činnosť,“ povedal riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Lukáš Kober.
Mladí sa do tohto povolania nehrnú. Ohodnotenie absolútne nezodpovedá ťažkej práci. Podľa portálu Platy.sk môže zarábať zdravotná sestra aj iba 778 eur v hrubom. To je porovnateľné s robotníkom pri strojoch, prípadne predavačkou.
„Mladý, keď študuje ošetrovateľstvo na vysokej škole, tak žije u rodičov a nie je zaťažený hypotékou. Pre neho je mzda na začiatku 978 eur ešte dobrá. Ale po niekoľkých mesiacoch ľudia vstúpia do reality a zistia, že za tento plat sa nemá šancu osamostatniť,“ ozrejmil Kober.
Nápor na nemocnice podľa neho zvládnu len silné povahy. „Nikdy sme nemali toľko úmrtí pacientov. Je tam psychický nápor, robia jednu službu za druhou, sú unavené, vyčerpané a profesijne vyhoreté. Tí ľudia chodia do práce akoby boli „zombíci”, sú citovo otupení. Ale to je chyba systému a nie ľudí,“ dodal zástupca komory sestier.
Šéf Slovenskej lekárskej komory (SLK) Pavel Oravec pre RTVS povedal, že za posledných päť rokov nám odišlo 1 400 lekárov.
„Personál je unavený, frustrovaný a ešte sa aj stretávajú s agresívnymi útokmi rôznych skupín občanov, niekedy dokonca pacientov, tak sa vôbec nedivím, že odchádzajú zo systému,“ vysvetľuje.
Podľa Oravca ťahajú nemocniční lekári nadčasy, ktoré sú nad rámec Zákonníka práce. U ambulantných lekárov je to podobné ako u sestier mnohí z nich sú už za hranicou dôchodkového veku.
„Premiér sa s nami nestretol a minister zdravotníctva nám vždy povie, že naše požiadavky sú oprávnené, ale on s tým nemôže veľa robiť,“ povedal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) a lekár Peter Visolajský.
Medzitým sa krajina dostala do núdzového stavu, takže zdravotníci nemôžu dávať výpovede. „Uvidíme, ako to bude nasledujúce týždne, ale vzhľadom k tomu, ako sa k nám zachovala vláda, že sa to nerieši, tak veľa lekárov sa na nás obracia, aby sme išli do výpovedí,“ potvrdil Visolajský.
Minister financií Igor Matovič v utorok síce oznámil, že zo zmrazenej štvrť miliardy pre zdravotníctvo uvoľnil 93 miliónov eur, no na platy zdravotníkov to nepôjde. 90 miliónov má ísť na výkony pre pacientov prostredníctvom zdravotných poisťovní. Ďalšie 3 milióny dostanú nemocnice na kúpu nových prístrojov či potrebné rekonštrukcie.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…