Rusko začína demontovať Bretton-Woodsky finančný systém, v ktorom musia byť všetky hlavné svetové aktíva kótované v dolároch, a to len v dolároch, píše vo svojom článku ruský novinár a spisovateľ Nikolaj Starikov.
Rozhodnutie prezidenta Putina začať obchodovať s ruským plynom za ruble bolo nedocenené. A zatiaľ ide o udalosť skutočne historických rozmerov.
Rusko začína demontovať nič menšie než svetový Bretton-Woodsky finančný systém, v ktorom musia byť všetky hlavné svetové aktíva kótované v dolároch, a to len v dolároch.
Prečo je to pre USA také dôležité? Pretože vytvára dopyt po dolároch v globálnom meradle. Jedlo, energia, zbrane a ešte oveľa viac sa predávajú v dolároch a len za ne. Ak sa k dolárom pripočítajú eurá, potom sa približne 96% svetového obchodu uskutočňuje v týchto dvoch menách.
Ako to funguje v praxi?
Americká centrálna banka a Európska centrálna banka majú možnosť nekontrolovateľne a neobmedzene vytvárať doláre a eurá z ničoho. Potrebujú ich všetci účastníci svetového obchodu: keď ste niečo predali za doláre, môžete si za ne ľahko kúpiť čokoľvek. A práve táto univerzálnosť dolára je jeho silou. Veď v skutočnosti americká mena od roku 1971 nie je ničím krytá. Nemá obsah zlata. Podporuje ho iba vojenská a informačná sila a schopnosť nakupovať a kótovať väčšinu hlavných svetových zdrojov len za doláre.
1. V kontexte skutočnej krádeže časti našich zlatých a devízových rezerv (tzv. zmrazenie) si nemôžeme byť istí, že následné platby v dolároch za naše energetické zdroje nebudú „vyvlastnené“ rovnakým spôsobom.
2. Potreba platiť za ruský plyn v rubľoch núti západných spotrebiteľov prísť na Moskovskú burzu a kúpiť (zameniť valutu) tam ruble. To povedie k posilneniu výmenného kurzu rubľa.
3. Rubeľ dostane najsilnejší obsah. Naša mena sa stáva podporovaná našimi energetickými zdrojmi. To vytvára dopyt po rubľoch v celosvetovom meradle.
4. V situácii, keď Rusko spochybňuje svetový poriadok nastolený Anglosasmi pred mnohými desaťročiami, nás celý svet pozorne sleduje. Rusko budú nasledovať ďalší geopolitickí hráči.
Toľko plusy.
Má takéto riešenie nejaké nevýhody?
Pravdepodobne bude správne nazývať ich nie mínusmi, ale rizikami.
1.Začali sme s plynom, a to len vo vzťahu k nie priateľským štátom. Je potrebné rýchlo rozšíriť tento rubľový košík a predávať za ruble nielen plyn, ale aj ropu, pšenicu, kovy a iné minerály dostupné v našej krajine. Každému by malo byť jasné, že už niet cesty späť a kúpiť všetko toto bohatstvo za doláre nebude možné. No ak nesúhlasíte, inak sa to nerobí, potom to inak nepôjde.
2. Pre Západ je nemožné súhlasiť s platbou v rubľoch: ničí to svetový poriadok, ktorý vybudoval. Nesúhlasiť tiež nemôže. Výber pre (väčšinu) Európu je mimoriadne ťažký. No napriek tomu je vysoká pravdepodobnosť, že odpoveďou na tento rázny Putinov krok bude uvalenie embarga na nákup ruského plynu a ropy západnými krajinami.
3. Keď vyzvete najsilnejšieho hráča na svete, nemali by ste si robiť ilúzie, že na oplátku nezvýši tlak. Čo je tlak po americky? Nejde len o sankcie a verbálne obvinenia voči Rusku. Ide o možné ozbrojené provokácie, pokusy o fyzickú likvidáciu popredných štátnikov a urýchlenie pokusu o štátny prevrat v Rusku. Na tom všetkom však nie je nič nové: robili to vždy.
4. V informačnej sfére sa Západ pokúsi ututlať podstatu ruského kroku a zintenzívniť informačný útok, pričom všetko zredukuje na „ruskú okupáciu Ukrajiny“. V tomto zmysle je potrebné zvýšiť informovanosť nielen svetového spoločenstva, ale predovšetkým občanov Ukrajiny o budúcnosti, ktorá ju čaká. Rusko musí podniknúť kroky a vyhlásenia, ktoré každému občanovi Ukrajiny a Ruska ukážu, čo sa plánuje urobiť a čo sa stane tým, ktorí sa pokúsia bojovať proti Rusku.
5. S cieľom uvaliť ropné a plynové embargo na Rusko sa Spojené štáty s najväčšou pravdepodobnosťou pokúsia urobiť niečo masívne, aby z toho obvinili Rusko a použijú to, čo sa stalo, ako ospravedlnenie. V roku 2014 bolo dôvodom uvalenia sankcií zostrelenie malajzijského Boeingu nad Donbasom. Americký prezident Biden pri lete na summit NATO povedal, že má veľké obavy z možného použitia chemických zbraní Ruskom na Ukrajine. A to aj napriek tomu, že Rusko všetky svoje zásoby chemických zbraní zničilo. Myslím si, že prezidenti USA takéto slová len tak do vetra nehádžu.
Tak teda vás zdravím s narodením energetického rubľa, drahí súdruhovia!
Autor: Nikolaj Starikov – ruský politický a spoločenský aktivista, novinár, spisovateľ (autor niekoľkých kníh o novej a nedávnej minulosti, ktorými vzbudil rozruch aj v rámci vedeckej obce). Jeho knihy sú mixom geopolitiky, ekonómie, histórie Ruska a rôznych krajín. Jeho knihy sa zameriavajú najmä na súčasný stav vecí v politike a ekonomike.
Zdroj: sk.news-front.info / InfoVojna
Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu navrhnutú Bieloruskom a Ruskom o boji proti glorifikácii nacizmu. Vyplýva…
Líbya sa považuje za zlyhávajúci štát, keďže v nej po zvrhnutí a smrti dlhoročného vládcu…
Svetové médiá analyzujú ohromujúcu bleskovú vojnu teroristickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám, ktorá za desať dní…
Dnes sa narodil človek, vďaka ktorému odkazu sa naša krajina napriek všetkému úsiliu Západu a…
decembra 2024 – Veď tí Rusi možno nie sú až takí zlí! Poslanec ruskej Štátnej…
Odhalenie nepodložených presvedčení je podľa vedcov Magdaleny Adamusovej, Evy Ballovej Mikuškovej a Michal Kohuta zo…