Najdrahší projekt amerického námorníctva – „neviditeľný“ super torpédoborec USS „Zumwalt“ — sa stal predmetom posmechu v médiách a sociálnych sieťach.
Fotografiu torpédoborca vo veľmi nepeknej podobe zverejnil portál „The Drive“. Tyler Rogoway, známy vojenský analytik, napísal — „Neveľmi vábny vzhľad futuristickej vojnovej lode“, ktorej dosky absorbujúce radar stratili farbu a po trupe steká hrdza.
Projekt výstavby torpédoborca triedy „Zumwalt“ sa už dávno stal synonymom ako príklad plytvania obrovskými finančnými prostriedkami. Myšlienka postaviť plavidlá triedy „Zumwalt“ vznikla po udalostiach z 11. septembra 2001. Tieto lode boli určené na zničenie základní a výcvikových táborov militantov, ako aj na podporu vylodenia námornej pechoty. Ich hlavnou zbraňou je 80 rakiet „Tomahawk“.
Američania najskôr plánovali postaviť 32 lodí tejto triedy. Potom 24. Potom sedem. Nakoniec postavili tri a projekt uzavreli. A v neposlednom rade kvôli vysokým nákladom: náklady na jeden „Zumwalt“ (4,4 miliardy dolárov) sa takmer rovnajú nákladom na lietadlovú loď. Aktívne rakety LRLAP pre automatické komplexy 155-mm kanónov AGS (Advanced Gun System) na týchto torpédoborcoch stoja milión dolárov za projektil, teda toľko ako napríklad riadené strely „Tomahawk“ a berúc do úvahy náklady na údržbu komplexu, dvakrát toľko. Na tri torpédoborce bolo zakúpených len 100 rakiet LRLAP, po čom si to americká armáda zrazu rozmyslela. Na vypočutí v Kongrese USA viceadmirál William Merz povedal, že komplex AGS sa stal prvkom, ktorý brzdí vývoj platformy „Zumwalt“. V dôsledku toho americké námorníctvo od komplexov AGS upustilo.
Pohonnú jednotku torpédoborcov „Zumwalt“ tvoria dva motory s plynovou turbínou Rolls-Royce MT30 a dva pomocné turbogenerátory. Projekt počítal s možnosťou použitia koľajnicového elektromagnetického dela – „railgunu“. Počas streľby z takejto zbrane je potrebné úplne vypnúť všetky ostatné systémy lode. Streľba z úplne hluchej, slepej a nehybnej lode je však podobná samovražde, takže na „Zumwalt“ odmietli „railgun“ nainštalovať a čoskoro bol pochovaný aj samotný projekt elektromagnetického dela.
Torpédoborec „Zumwalt“ má integrovanú architektúru trupu a nadstavby, ktorá výrazne znižuje viditeľnosť voči radaru. Výsledkom je, že s rozmermi jedenapolkrát väčšími ako majú klasické torpédoborce triedy „Arleigh Burke“ je účinná rozptylová plocha „Zumwaltu“ rovnaká ako pri ponorkách triedy Los Angeles, pri plavbe na povrchu, teda zanedbateľná. Plášť prvých dvoch lodí tohto typu je vyrobený z kompozitného materiálu pohlcujúceho rádioaktívne žiarenie — balzového základu a korkových drevených panelov s trojmilimetrovým kevlarovým pancierom, ktorý môže preraziť aj salva z ťažkého guľometu.
Detekčný rádius týchto lodí sa v porovnaní s klasickými torpédoborcami triedy „Arleigh Burke“ sa znížil 4–4,5-krát: je to asi 70 km. Ani to však vôbec nezaručuje lodiam triedy „Zumwalt“ úplné utajenie pred pátracími a pozorovacími systémami „Novella-P-38“ ruského protiponorkového lietadla Il-38N, ktoré je schopné odhaliť americké „stealth“- torpédoborce na vzdialenosť viac ako 80 -100 km aj pri slabej lodnej brázde.
A možnosti zamerať „Zumwalt“ určením smeru pomocou pasívnych sonarových staníc ruských viacúčelových jadrových ponoriek spochybňujú samotný koncept drahej stealth lode. Avšak nielen vysoká cena a chyby v zbraňových systémoch spôsobili nedostatok dopytu po týchto lodiach. V čase, keď bola spustená prvá loď tejto triedy, jej misia na podporu pozemných operácií proti ľahko ozbrojeným pirátom stratila svoj predchádzajúci význam. Teraz, keď sú čínske a ruské námorníctvo na vzostupe, je americké námorníctvo nútené sústrediť sa na námornú vojnu s rovnocennými protivníkmi, v ktorej bude osud takých nepohodlných škrupín, akými sú „Zumwalt“, nezávideniahodný.
Americkí vojenskí experti ešte pred uvedením obrích torpédoborcov do prevádzky upozorňovali, mierne povedané, na problematickosť tohto projektu. Časopis „The National Interest“ v roku 2015 zverejnil článok vojenského experta Michaela Pecka „Battlecruisers: The Glass-Jawed Warship that Failed“ (Bojové krížniky: Zlyhanie vojnových lodí so sklenenými čeľusťami). „Sklenená čeľusť“ je boxerský slang; takú prezývku dostali boxeri, ktorí zle držia úder.
Michael Peck rozpráva príbeh o vytvorení triedy takzvaných bojových krížnikov (Battlecruiser), ktorých krstným otcom bol slávny anglický admirál John Fisher. Jeho myšlienkou bolo vyrovnať palebnú silu bojovej lode s rýchlosťou krížnika so zníženým pancierom. V dôsledku toho sa zrodili lode triedy „Lion“. Tri z týchto anglických bojových krížnikov boli potopené v bitke pri Jutsku. V druhej svetovej vojne britský bojový krížnik „Hood“ explodoval po priamom zásahu 15-palcového náboja z nemeckej bojovej lode „Bismarck“, ktorý prerazil tenkú palubu.
„Koncept bojových krížnikov bol zlý už v zárodku. Bojové krížniky boli škrupiny vajec, ktoré boli vyzbrojené kladivami, čo je presne opis moderných vojnových lodí… ktoré majú silné zbrane a obranu, ale čo ak ich zasiahne aspoň jedna raketa? Budú potopené alebo vážne poškodené,“ píše Michael Peck. Potom, čo sa tri torpédoborce „Zumwalt“ konečne stali „bielymi slonmi“ (biele slony; ruský ekvivalent – „kufor bez rukoväte“) amerického námorníctva, sa velenie amerického námorníctva rozhodlo dať im aspoň nejaký zmysel tým, že ich vybavilo medzikontinentálnymi balistickými raketami namiesto „Tomahawkov“. Zmysel výroby takýchto lodí sa však už stratil.
Treba poznamenať, že existuje veľa chybných inžinierskych rozhodnutí. Vplyv lodiarskej školy z 19. storočia je markantný – „Zumwalt“ je presne tou kazematovou bojovou loďou Konfederácie „Virginia“. Je tu tiež sympatie s dedkom bojových lodí pobrežnej obrany, francúzskym „Torom“. Systémovým znakom lodí s takouto konfiguráciou trupu je slabá plavebná spôsobilosť. Zmenšenie paluby, kľuvcový čeleň, integrovaná nadstavba — to všetko v mene zníženia viditeľnosti pred radarmi. Ako správne poznamenal jeden z komentátorov článku Michaela Pecka, Pentagon radšej všetky problémy rieši pomocou techniky na úkor stratégie a taktiky.
Keď sa ukázala absurdnosť samotného konceptu drahých lodí „so sklenenou čeľusťou“, Pentagon dokonca zvažoval otázku demontáže tretieho supertorpédoborca na šrot. Nakoniec bol predsa len dokončený, no s výraznou zmenou dizajnu.
Vladimir Prochvatilov, Vzgľad
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…