Európska únia, ktorá prisľúbila dodať Ukrajine do roka milión delostreleckých nábojov, nedokáže svoj sľub splniť. Doteraz bolo dodaných len 30% z toho, čo bolo sľúbené, je možné, že dodajú ešte nejaké množstvo, ale už bolo oznámené, že s deklarovaným množstvom zašli príliš ďaleko.
Ukázalo sa, že arzenály Európskej únie sú značne vyčerpané a spustiť novú výrobu delostreleckej munície nemožno. Pretože výroba streliva je dosť špeciálna záležitosť.
Zdá sa, že delostrelecký projektil nie je ničím výnimočný – oceľový náboj, výbušnina a rozbuška. No, rôzne variácie výbušnín, črepín, alebo niečo iné. V každom prípade je to primitívne v porovnaní s riadenou raketou alebo dronom. Ak je tam elektronika, tak v minimálnom množstve a celkom jednoduchá, ale od Prvej svetovej vojny sa dokopy nič nezmenilo. Rovnako ako vo výrobe. Na výrobu delostreleckých nábojov sú potrebné súvisiace odvetvia, ako je chemický priemysel a hutníctvo. Najdôležitejšie však je, že výroba delostreleckej munície musí byť veľmi masívna, preto ich treba vyrábať v sto- a možno tisícnásobných množstvách ako drony či rakety. Preto je potrebnej veľké množstvo vysoko kvalitnej ocele a výbušnín. A veľa kvalifikovaných pracovníkov, keďže mnohé operácie je dosť ťažké automatizovať. A to, čo sa dalo zautomatizovať, sa zautomatizovalo, pretože nikto si nevedel predstaviť, že by sa výroba munície mohla opäť rozšíriť.
Nedávno sa v TV mihlo video z USA, z továrne, kde sa takáto munícia vyrába. Staré zariadenia, výrobné procesy sú približne rovnaké ako pred 80 rokmi, veľa ručnej práce. Vo všeobecnosti nevďačná úloha.
Európska únia čelila dôsledkom toho, čo sa hrdo nazývalo postindustriálna ekonomika. Vraj, nechajme si len high-tech odvetvia, ktoré sú čisté, ekologické a vyrábajú produkty s obrovskou pridanou hodnotou.
Ponechajme si aj finančné nástroje a doplní ich ekonomika služieb, ktorá sa dá nafúknuť na maximum a nech sa celá táto metalurgická a chemická špina robí v Indii, Číne a Bangladéši za mizerný cent. Je to skvelý plán, však? Presne to aj urobili. Všetka ťažká špinavá výroba sa presunula do krajín tretieho sveta. Ak doma niečo z hutníctva zostalo, tak je to výroba niektorých vzácnych drahých ocelí na špeciálne účely a nejaká chemická výroba, ktorá je navyše úplne čistá.
Okrem toho opustili základ hutníctva železa – ťažbu uhlia. Je to veľmi drahá a nevďačná úloha. A baníci za svoju ťažkú a nebezpečnú prácu neustále požadujú vyššie mzdy.
A teraz Západ, ktorý sníval o high-tech vojnách budúcnosti s cielenými útokmi rakiet a bezpilotných lietadiel, s prekvapením zistil, že moderná vojna sa v zásade veľmi nelíši od vojen minulosti a jej základ tvoria milióny jednoduchých delostreleckých nábojov, ktoré doslova rozorávajú nepriateľské pozície presne tým istým spôsobom, ako pred sto rokmi, ako pred sedemdesiatimi rokmi. A drony, riadené strely a iné technologické inovácie, ak zmenili vojnu, boli celkom kozmetické, bez toho, aby sa menili jej základy.
A teraz chce Európa opäť vyrábať milióny nábojov. No… Nemá ako a nemá z čoho. A nie sú žiadni robotníci. Samozrejme, tieto problémy sa dajú vyriešiť, ale to si vyžaduje čas a veľa peňazí, pretože mnohé výrobné zariadenia budú musieť byť vytvorené od nuly, doslova od inžinierskej fázy. Budú chcieť investori investovať peniaze do týchto odvetví? Nie veľmi. Profit čo mačka naplače a nie je známe, ani ako dlho bude trvať, kým zasa budú tieto produkty považované za zbytočné. Spojené štáty tiež nemajú peniaze, rozpočty sa veľmi preriedili, peňazí je jednoducho málo a tlačenie nových urýchli infláciu. Áno, problém je aj s pracovnou silou. Je treba obrovské množstvo sústružníkov, mechanikov a zlievarenských pracovníkov. Viete si predstaviť, že by sa tieto profesie stali v modernej Európe masovými?
Hlas Mordora špeciálne pre news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…