Podľa WHO sa za posledných šesť týždňov celosvetovo znížili denné prírastky novo nakazených osôb o polovicu. V Španielsku a Veľkej Británii sa znížili od polovice januára o 80%, v USA o 70%. Súčasne klesajú počty hospitalizovaných a zlepšuje sa priebeh ochorenia. V preľudnenej Indii, kde od minulej jari prebiehala jediná obrovská vlna, ktorá drvivo kulminovala v septembri, covid odvtedy samovoľne odznieva a v súčasnej dobe sa už život takmer vracia do normálu.
Na tomto trende pritom nemôže mať rozhodujúci podiel OČKOVANIE, ktoré sa v januári ešte nemohlo stihnúť výraznejšie prejaviť.
Hoci kvôli novým infekčnejším mutáciám koronavírusu tento priaznivý celosvetový vývoj pred týždňom ustal, aj tak možno vyvodiť určité zákonitosti doterajšieho priebehu pandémie. Z časovej osi nazhromaždených dát o šírení vírusu v jednotlivých krajinách je zrejmé, že krivka naďalej klesá len v prvotne zasiahnutých krajinách, zatiaľ čo v štátoch, ktoré sa vďaka v začiatku pandémie prijatým tvrdým opatreniam jarnej vlne prakticky vyhli, nákaza drvivo rastie!
Okrem Česka sa to týka Maďarska, Estónska, Lotyšska, Čiernej Hory a najmä Slovenska, ktoré sa od jesene môže „stavať na hlavu“, a napriek tomu ešte nedávno bolo v počte prírastkov úmrtí na 100 000 obyvateľov na druhom mieste vo svete. Aj vo Fínsku, ktoré bolo vlani na jar dávané ostatným krajinám za vzor, ide od novembra krivka nových prírastkov nahor.
Kalifornia patrila pred rokom medzi najlepšie štáty v USA a od decembra je najhoršia. Rovnako je na tom v rámci Rakúska spolková krajina Korutánsko. Podobný zvrat nastal na Pyrenejskom polostrove. V decembri a v januári ťažko postihnuté Portugalsko sa hodnotilo v máji v španielskom denníku El País takto: „K Portugalsku vzhliada Španielsko pri zvládaní pandémie sa zmesou závisti a prekvapenia“.
Dochádza na predvídavé slová prof. Barana vyslovené na začiatku pandémie (ktorým vtedy nikto nechcel veriť), že do roka sa nakazíme koronavírusom všetci (časť bezpríznakovo, zvyšok s prejavom choroby).
Podľa štatistických údajov síce doteraz prešlo v ČR nákazou jeden a štvrť milióna ľudí, ale aj prof. Prymula nedávno odhadol, že v skutočnosti ich bol asi trojnásobok, čo je tretina obyvateľov. Avšak v krajinách, kde korona udrela plnou silou už vlani na jar, je ich pomer zastúpený v populácii oveľa vyšší. Terajší klesajúci trend novo nakazených je tam teda predovšetkým dôsledkom prirodzenej kolektívnej imunizácie, ktorá v krajinách dotknutých až jesennou vlnou ešte nenastala. Spontánne odznievanie nákazy v zaostalej Indii aj vo vyspelých USA a jej nárast na Slovensku, ktoré rozhodne nič nepodcenilo, nedáva iné vysvetlenie.
NAJSKÔR VZOR, DNES PREPADLÍKOM
Výhoda prvotne zasiahnutých krajín spočívala v tom, že pri jarnej vlne dochádzalo k prenosu infekcie až pri kontakte trvajúcom niekoľko minút, čo šírenie koronavírusu prirodzene brzdilo. Smola krajín postihnutých až od jesene tkvie v tom, že nové mutácie vírusu sa prenášajú aj len pri letmom stretnutí s infikovanou osobou, a to akceleruje šírenia choroby.
Nie je až tak odvážna úvaha, že keby nás adekvátne zasiahla už prvá vlna, nedošlo by k terajšej štvrtej vlne hroziacej zahltením nemocníc. Epidémia by sa rozložila do dlhšieho časového obdobia a lôžka v nemocniciach by vlani na jar nezívali prázdnotou. Súčasne by dodnes prešlo nákazou viac ľudí, než len tretina a premorenie by pokročilo.
Prirodzené premorenie tretiny obyvateľov spolu so začatou vakcináciou znamená, že terajšia drvivá vlna u nás je posledná a že s prichádzajúcim letom sa priblíži to dlho očakávané svetlo na konci tunela.
AUTOR: MARTIN BEAN
Zdroj: DUBENSKÝ: Proč covid ve světě ustupuje a u nás roste? Lidovky.cz, 4.3.2021
zverejnené na zem a vek
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…