Zatiaľ čo sa ruské jednotky „sústreďujú“ pri ukrajinských hraniciach a Európa sa zúfalo snaží prísť na to, či dôjde k „invázii“ a ako jej zabrániť, Čína pozorne sleduje vojenskú situáciu okolo Ukrajiny, píše Christian Le Miere v článok pre anglický portál „Channel News Asia“ (CAN) so sídlom v Singapure.
Autor vyzdvihol tri zásadné otázky: či budú Spojené štáty v prípade potreby schopné zadržať „ofenzívu“ Ruskej federácie alebo podporiť Ukrajinu; či Washington urobí ústupky požiadavkám Moskvy, aby zabránil konfliktu; do akej miery je túžba prehlbovať spojenectvá a aliancie vo svojej podstate destabilizujúci faktor.
Z jeho pohľadu „ruská intervencia“ proti Ukrajine nerobí „čínsku agresiu“ na Taiwane viac či menej pravdepodobnou. Kyjev nemá pre ázijský región väčší význam. Udalosti, ktoré sa odohrávajú okolo Ukrajiny, však poskytujú užitočné údaje pre ostatných hráčov vo svete vrátane Ázie.
„Ukrajina nie je Taiwan, ale kroky Moskvy a, čo je dôležitejšie, reakcia Washingtonu, môžu dať Ázii ponaučenie, keďže Peking z toho určite vyvodí závery,“ domnieva sa autor.
Upozornil na skutočnosť, že v Európe bolo obrovské Rusko konfrontované s postupovaním bloku NATO k svojim hraniciam. Vstup pobaltských krajín do NATO síce zvýšil ich bezpečnosť, ale reakcia Ruskej federácie na ďalšie rozširovanie aliancie – pokus o vstup Gruzínska a Ukrajiny, ktoré sú historicky a kultúrne bližšie k Moskve, ukazuje, ako rozšírenie bloku môže ohroziť svet.
V súčasnej dobe je podobná situácia pozorovaná aj v Ázii. ČĽR so zdesením sleduje, ako Spojené štáty vytvárajú protičínsky blok s Vietnamom, Taiwanom, Japonskom a ďalšími krajinami, ktoré majú vážne nezhody s Pekingom v otázke ostrovov v Juhočínskom a Východočínskom mori a ďalších sporných území. Vytvorenie trilaterálnej aliancie AUKUS znepokojilo Čínu ešte viac. Ďalej autor prichádza k záveru, že vytváranie aliancií a spojenectiev má nielen stabilizačný efekt, ale môže spôsobiť aj negatívne dôsledky, keďže sa mení pomer síl a vytvárajú sa bezpečnostné problémy.
Čína teraz posudzuje, aké reálne kroky podniknú Spojené štáty na obranu Taiwanu. To je presne dôvod, prečo sa ČĽR a ďalšie krajiny zaujímajú o vývoj udalostí okolo Ukrajiny, pretože to bude indikatívna demonštrácia skutočného odhodlania Washingtonu alebo len slová podpory. Číňania budú môcť považovať akcie USA na Ukrajine za príliš slabé a dospejú k záveru, že Američania nebudú riskovať všetko pre maličké ostrovčeky vzdialené tisíce kilometrov.
Zdroj Reporter/news-front
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…