Cez víkend, uprostred veľkej energetickej krízy, ktorá decimuje európsky priemysel, západné krajiny oznámili cenový strop, ktorý majú v úmysle zaviesť na ruskú ropu. Ide o to, že tieto krajiny sa spoja a odmietnu zaplatiť za ruskú ropu viac, ako je ich uvedená cena – v tomto prípade 60 dolárov za barel. Strop bude zavedený tak, že západným poisťovacím spoločnostiam bude zakázané poisťovať tankery ruskej ropy, ktoré túto ropu predávajú za viac ako 60 dolárov.
Rusko, neprekvapivo, nereagovalo dobre. Jednoznačne vyhlásilo, že nebude predávať ropu zákazníkom, ktorí požadujú platbu pod trhovú cenu. Krajiny mimo západnej sféry ani nereagovali na oznámenie cenového stropu. Možno budú musieť vypracovať alternatívne poistné opatrenia, ale to len ďalej podkope západnú finančnú mäkkú silu v globálnom námornom priemysle.
Ako teda bude vyzerať cenový strop v akcii? Aby sme to pochopili, mali by sme sa pozrieť na dlhodobé cenové trendy ruskej ropy. V nižšie uvedenom grafe vidíme cenu ruskej ropy od roku 2010 spolu s priemernou cenou medzi rokmi 2010-22 a cenovým stropom 60 USD, ktorý stanovili naši lídri.
Prvá vec, ktorá vyniká, je, že cenový strop, ktorý sme nastavili, je hlboko pod priemernou cenou ruskej ropy 75 USD v tomto období. Takže požadujeme zaplatiť o 15 dolárov menej, ako je priemerná cena za ruskú ropu. Druhým bodom, ktorý treba poznamenať, je, že ceny ruskej ropy boli pod úrovňou cenového stropu iba dvakrát v nedávnej histórii.
Prvýkrát to bolo po prudkom poklese ceny ropy, ktorý sa odohral v rokoch 2014-15. Spôsobili to dve dynamiky naraz. Po prvé, USA masívne zvýšili svoju produkciu bridlicovej ropy a po druhé, Saudi zvýšili produkciu do zaplavenia trhu touto novou bridlicovou ropou.
Keďže Saudi podporujú ruskú pozíciu na stretnutiach OPEC+ a americká bridlicová ropa je už zapečená na trhovej cene, žiadna z týchto dynamik je v budúcnosti pravdepodobná. Druhýkrát klesla cena ruskej ropy pod 60 dolárov počas blokovania.
Počas celého obdobia klesla ruská ropa pod 60 USD len v 31 % prípadov. Zvyšných 69 % času bola cena nad 60 USD.
Na základe týchto pravdepodobností sa zdá, že v nasledujúcich mesiacoch bude trhová cena zvyčajne nad 60 USD. Keď sa to stane, budeme požadovať, aby sme zaplatili menej, ako je trhová cena, a Rusko nám odmietne predať ropu.
V najlepšom prípade to bude znamenať, že budeme musieť získavať našu ropu odinakiaľ, pravdepodobne za podstatne vyššiu cenu. V najhoršom prípade budeme trpieť vážnym nedostatkom ropy, pretože sa ocitneme v neschopnosti nahradiť ruské zásoby, o ktoré sme prišli.
To znamená oveľa väčší inflačný tlak a oveľa väčší potenciál pre nedostatok. Väčšina našich dodávateľských reťazcov sa napríklad spolieha na fungovanie motorovej nafty. V prípade nedostatku ropy očakávajte, že sa to premietne do nedostatku základného tovaru vo vašom miestnom obchode.
História sa určite pozrie späť na veľkú európsku energetickú krízu z rokov 2022-23 ako na jeden z najpodivnejších historických javov, aké boli zaznamenané. Európania dobrovoľne zničili svoje ekonomiky, aby uvalili na Rusko sankcie, ktoré nemajú skutočný vplyv na ich cieľ. Keďže prichádza zima, odporúčame zmeniť kurz.
Philip Pilkington
skspravy
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…