Aktivizmus občanov s cieľom zmeniť spôsob vedenia brutálnych vojen je mimoriadne náročný, ale nie nemožný. Občania úspešne presadili zmluvy Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov o zrušení jadrových zbraní a zákaze používania nášľapných mín a kazetovej munície.
Samozrejme, krajiny, ktoré chcú tieto zbrane naďalej používať, nebudú nasledovať príklad veľkej väčšiny krajín sveta a nepodpíšu tieto zmluvy. Spojené štáty a ďalších osem krajín s jadrovými zbraňami odmietlo podpísať zmluvu o zrušení jadrových zbraní. Podobne aj Spojené štáty a 15 ďalších krajín vrátane Ruska a Číny odmietli podpísať zákaz používania kazetových bômb. Spojené štáty a 31 ďalších krajín vrátane Ruska a Číny odmietli podpísať zmluvu o zákaze nášľapných mín.
Avšak skutočnosť, že „darebácke“, vojnové štváčské krajiny, ako sú Spojené štáty americké, odmietajú podpísať zmluvy, ktoré si väčšina krajín sveta želá, neodrádza ľudí svedomia a sociálnej zodpovednosti od snahy priviesť tieto krajiny ich zmysly v záujme prežitia ľudského druhu.
Vieme, že stojíme proti bohatým výrobcom zbraní, ktorí si kupujú priazeň politikov v týchto vojnových krajinách prostredníctvom svojich darov na politické kampane a iných štedrostí.
Navzdory týmto prekážkam bude najnovšia občianska iniciatíva za zákaz konkrétnej vojnovej zbrane spustená 10. júna 2023 vo Viedni v Rakúsku na Medzinárodnom summite o mieri na Ukrajine.
Jednou z obľúbených vojnových zbraní 21. storočia sa ukázali byť bezpilotné lietadlá. S týmito automatizovanými lietadlami môžu byť ľudskí operátori vzdialení desiatky tisíc míľ a sledovať ich z kamier na palube lietadla. Žiadny človek nesmie byť na zemi, aby si overil, čo si operátori myslia, že vidia z lietadla, ktoré môže byť tisíce stôp vyššie.
V dôsledku nepresnej analýzy údajov prevádzkovateľmi dronov boli raketami Hellfire a inou muníciou, ktorú spustili prevádzkovatelia dronov, zabité tisíce nevinných civilistov v Afganistane, Pakistane, Iraku, Jemene, Líbyi, Sýrii, Gaze, Ukrajine a Rusku. Piloti dronov zmasakrovali nevinných civilistov, ktorí sa zúčastnili na svadobných večierkoch a pohrebných zhromaždeniach. Dokonca aj tí, ktorí prišli na pomoc obetiam prvého útoku bezpilotných lietadiel, boli zabití pri takzvanom „dvojitom poklepaní“.
Mnoho armád po celom svete teraz nasleduje príklad Spojených štátov v používaní zabijackych dronov. USA použili ozbrojené bezpilotné lietadlá v Afganistane a Iraku a zabili tisíce nevinných občanov týchto krajín.
Pomocou ozbrojených dronov nemusia mať armády na zemi ľudí, aby potvrdili ciele alebo overili, či zabité osoby boli zamýšľanými cieľmi. Pre armádu sú drony bezpečným a jednoduchým spôsobom, ako zabiť svojich nepriateľov. Zabitých nevinných civilistov možno označiť za „vedľajšie škody“, pričom sa len zriedkakedy vyšetruje, ako boli vytvorené informácie, ktoré viedli k zabitiu civilistov. Ak sa náhodou uskutoční vyšetrovanie, operátori dronov a analytici spravodajských služieb dostanú zodpovednosť za mimosúdne vraždy nevinných civilistov.
Jeden z najnovších a najviac medializovaných útokov bezpilotných lietadiel na nevinných civilistov sa odohral v meste Kábul v Afganistane v auguste 2021, počas zbabranej evakuácie USA z Afganistanu.
Po niekoľkohodinovom sledovaní bieleho auta, o ktorom sa analytici spravodajských služieb údajne domnievali, že nesie možný bombardér ISIS-K, vystrelil americký operátor bezpilotného lietadla raketu Hellfire na auto, keď vchádzalo do malého obytného komplexu. V tom istom momente vybehlo k autu sedem malých detí, aby prešli zostávajúcu vzdialenosť do areálu.
Zatiaľ čo vysoká americká armáda pôvodne opísala smrť neidentifikovaných osôb ako „spravodlivý“ útok bezpilotných lietadiel, keď médiá vyšetrovali, kto bol zabitý útokom bezpilotného lietadla, ukázalo sa, že vodičom auta bol Zemari Ahmadi, zamestnanec spoločnosti Nutrition and Education International. , kalifornská humanitárna organizácia, ktorá vykonávala každodennú rutinu dodávok materiálov na rôzne miesta v Kábule.
Keď sa každý deň vracal domov, jeho deti vybehli z domu, aby sa stretli s otcom a odviezli sa v aute tých pár metrov, kde zaparkoval. Pri útoku, ktorý sa neskôr potvrdil ako „nešťastný“ útok na nevinných civilistov, zahynuli 3 dospelí a 7 detí . Žiadny vojenský personál nebol napomenutý ani potrestaný za chybu, ktorá zabila desať nevinných osôb.
Za posledných 15 rokov som cestoval do Afganistanu, Pakistanu, Jemenu a Gazy, aby som sa porozprával s rodinami, ktorých nevinných blízkych zabili piloti dronov, ktorí prevádzkovali drony zo stoviek, ak nie tisícok kilometrov ďaleko. Príbehy sú podobné. Pilot dronu a analytici spravodajských služieb, väčšinou mladí muži a ženy vo veku 20 rokov, si nesprávne vysvetlili situáciu, ktorá by sa dala ľahko vyriešiť „čižmami na zemi“.
Ale pre armádu je jednoduchšie a bezpečnejšie zabíjať nevinných civilistov, ako dávať na zem vlastný personál, aby vykonal hodnotenia na mieste. Nevinní ľudia budú zomierať, kým nenájdeme spôsob, ako zastaviť používanie tohto zbraňového systému. Riziká sa budú zvyšovať, pretože AI preberá čoraz viac rozhodnutí o zacielení a spustení.
Návrh zmluvy je prvým krokom v namáhavej bitke o zvládnutie boja na veľké vzdialenosti a čoraz viac automatizovaného a ozbrojeného bezpilotného boja.
Pripojte sa k nám v Medzinárodnej kampani za zákaz dronov so zbraňou a podpíšte petíciu/vyhlásenie , ktoré v júni predstavíme vo Viedni a nakoniec predložíme OSN.
Pôvodný zdroj tohto článku je PopularResistance.org
Ilustračné foto: Militaryaerospace
skspravy
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…