Podľa Tomáša Tarabu (ŽIVOT-NS) to vyplýva z troch hlavných dôvodov:
Po prvé: Rezervná mena na svete je dolár a nie euro. Vždy keď nastane kríza, investori majú snahu kupovať doláre, čím iné meny oslabujú. Vidíme to aj dnes. Euro padlo o 20% za pár mesiacov a je dnes na úrovni dolára.
Po druhé: Ak je vo svete inflácia, je dôležité, aby Vaša mena sa posilňovala a nie znehodnocovala. Ak Vaša mena klesá, potom tie isté importy z cudziny kupujete drahšie aj keby ich ceny nerástli. Európania kvôli prepadu Eura všetko musia dovážať o 20% drahšie, čo tlačí infláciu hore. Američanom klesli ceny importov o 20%, čo bude mať za následok, že inflácia v USA nebude tak tlačiť ceny hore.
Po tretie: Európa už dnes má kvôli politike sankcií 5 násobne vyššie ceny energií ako v USA. Problém je, že na trhoch sa za komodity platí v dolároch. Platby voči Gazpromu išli z Európy skôr v eurách. Ak Európa tlačila eurá, vyplácala Gazprom. Dnes Európa bude musieť platiť v dolároch a teda vytvárať dopyt po dolároch. To bude tlačiť kurz eura dole.
Pre Európu je preto dôležité predražené ceny energií nahrádzať vývozom vlastných produktov. „Tu je kľúčový problém, že energie vystrelili v Európe tak astronomicky, že produkcia sa stáva celosvetovo nekonkurencieschopná, čo vidíme aj v Slovalco“, konštatuje na záver statusu na sociálnej sieti T.Taraba.
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…