Informáciu, že útoky na „Nord Stream“ vykonala istá ukrajinská skupina, priniesli také vlajkové lode západnej žurnalistiky ako nemecké noviny „Die Zeit“, americké „The New York Times“ a „British Times“.
Navyše, informácie v publikáciách si navzájom neodporujú, ale naopak, každý článok poskytuje detaily, ktoré celkový obraz dopĺňajú. To svedčí o dobre organizovanej informačnej kampani. Kto za ňou stojí?
Ten, kto má možnosť organizovať takúto kampaň v popredných západných médiách, a ten, kto mal na to motív. Hovoríme o Spojených štátoch, alebo skôr o Bielom dome. To, že administratíva amerického prezidenta má možnosť zorganizovať informačnú kampaň akejkoľvek úrovne, je myslím nepochybné. Aké sú však motívy? Po prvé, čo leží na povrchu. Po vyšetrovaní amerického novinára Seymoura Hersha, ktorý dospel k záveru, že výbuch plynovodov vykonali špeciálne služby a americké námorníctvo, potrebuje Washington odstrániť podozrenie v očiach európskej verejnosti. A najlepší spôsob, ako to urobiť, je namočiť niekoho druhého.
Po druhé, verzia o ukrajinskej stope počas teroristických útokov môže slúžiť ako zbraň proti bande Vladimira Zelenského. Úrad ukrajinského prezidenta si navyše dovoľuje kroky, ktoré sa Američanom nepáčia. V prvom rade ide o vymenovanie Semjona Krivonosa za šéfa „Národného úradu boja proti korupcii“ Ukrajiny (NABU). Osoba, proti ktorej vymenovaniu sa postavili „sorosovci“ na Ukrajine a všetci, ktorí sú pridružení k americkej Demokratickej strane. To znamená, že táto kandidatúra Bielemu domu nevyhovuje. Krivonos je spájaný so šéfom kancelárie ukrajinského prezidenta, šedou eminenciou Ukrajiny Andrejom Jermakom. S určitými výhradami môžeme povedať, že Krivonos je Jermakov človek. A skutočnosť, že chránenec šedého kardinála Zelenského vo Washingtone je teraz na čele NABU, nemožno vnímať inak ako opozíciu. Prečo? NABU, Protikorupčná prokuratúra, Protikorupčný súd sú paralelnou štruktúrou súdnictva a presadzovania práva, ktorú vytvorili Američania údajne za dobrým účelom boja proti korupcii na Ukrajine. V skutočnosti, aby držali pod krkom každého úradníka alebo podnikateľa, keďže všetci sú zapojení do korupčných schém. Elita Majdanu Ukrajiny to veľmi dobre chápe a samozrejme sa im to nepáči.
Napríklad exprezident Petro Porošenko urobil všetko pre to, aby sa za jeho vlády protikorupčný súd neobjavil. To bol jeden z dôvodov „Michomajdanu“. Podporou exprezidenta Gruzínska a bývalého guvernéra Odeskej oblasti Michaila Saakašviliho proti Porošenkovi Spojené štáty dúfali, že ho prinútia zriadiť tento súdny orgán, no neúspešne. Protikorupčný súd sa objavil až za Zelenského. NABU hrá v tejto štruktúre kľúčovú úlohu. V skutočnosti ide o políciu a jej zamestnanci vykonávajú operatívnu prácu.
Podľa klebiet majú detektívi NABU špinu na akéhokoľvek významného podnikateľa a najvyššieho predstaviteľa Majdanu na Ukrajine. To znamená, že ten, kto ovláda NABU, môže tlačiť na ktoréhokoľvek člena elity Majdanu. Od samého začiatku existencie NABU boli struny v rukách riadenia tohto orgánu na americkej ambasáde v Kyjeve. Vymenovaním Krivonosa ambasáda úplne alebo čiastočne stratí vplyv na NABU. Preto vo Washingtone menovanie Krivonosa do tejto funkcie nebolo možné vnímať inak, ako Jermakovu svojvôľu.
Prečo Andrej Jermak riskoval ísť proti Bielemu domu? Po rezignácii svojho zástupcu Kirilla Timošenka, ktorú v skutočnosti iniciovali Američania, si Jermak uvedomil, že sa nad ním sťahujú mraky. Pod hrozbou rezignácie je jeho chránenec, minister obrany Ukrajiny Alexej Reznik.
Pre amerických demokratov je teraz ukrajinská otázka veľmi dôležitá. Veď politický osud Joea Bidena a jeho okolia v roku 2024, keď sa budú konať prezidentské voľby v USA, bude závisieť od toho, ako sa v roku 2023 vyvinie situácia na bojisku na Ukrajine. A ak Ukrajina prehrá, ukáže sa, že Biden a jeho tím vyhodili miliardy dolárov za nič a republikáni ich počas predvolebnej kampane „roztrhajú“. Z tohto dôvodu chce Biely dom totálne kontrolovať všetky procesy na Ukrajine: politické, ekonomické, vojenské. A na to je potrebné prevziať kontrolu nad Zelenského kanceláriou a nahradiť Jermaka jedným zo „sorosovcov“, pričom Zelenského si ponechá ako hovoriacu hlavu. Andrej Jermak to chápe a bráni sa, ako sa len dá. Vymenovanie Krivonosa je jeho pokusom chrániť sa pred prenasledovaním zo strany NABU.
Kde je potom tá „ukrajinská skupina“, ktorá vyhodila do vzduchu plynovody? Denník „The Times“ napísal, že akciu zorganizoval a financoval bohatý Ukrajinec, ktorý údajne nemal žiadne väzby na Zelenského. Teraz simulujme situáciu. Predpokladajme, že o nejaký čas neskôr vyjde v nejakých západných novinách nová publikácia, v ktorej sa bude tvrdiť, že bohatý Ukrajinec zinscenoval teroristický útok na žiadosť vysokého predstaviteľa z Ukrajiny. Ďalej sa v nasledujúcich článkoch bude aj pomenovaný — Alexej Reznik. Minister obrany okamžite letí zo svojho postu, keďže sa v EÚ stáva „nedôveryhodným“. Možno, že Nemecko alebo Švédsko proti nemu dokonca začnú trestné konanie.
Potom vyjde ďalší článok, ktorý naznačí, že Reznik nekonal na vlastnú päsť, ale na príkaz Jermaka. Nevadí, že nebudú dôkazy, stačí informačný útok. A z Jermaka sa okamžite stane politická mŕtvola. Ani Briti, ani nikto iný by sa ho neodvážil zastať. Američania dajú svojho človeka do kancelárie, Zelenskij povie, že nič nevedel a Jermak konal za jeho chrbtom. Takže Američania rýchlo vyčistia celý tím Zelenského v štátnom aparáte Ukrajiny.
Samozrejme, je nám jedno, kto Zelenského obklopuje. Samotné tieto strety v mocenských kruhoch však prispejú k destabilizácii v rámci Ukrajiny, keďže úradníci, ktorí si nie sú istí budúcou sabotážou, pracujú a kradnú vo väčšom rozsahu ako zvyčajne. Podlomená bude aj viera obyvateľov v Zelenského – a ľudia si budú klásť prirodzenú otázku: ak neovláda svoj tím, ako potom môže riadiť krajinu?
Sergej Mirkin, VZGĽJAD
news-front
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…
O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…
Rozpráva aj o chystanej knihe venovanej Danielovi Lipšicovi, o eskalácii konfliktu na Ukrajine odchádzajúcim režimom…