Ceny plynu „tešia“ európskych lídrov svojim rastom každý deň. A táto udalosť ničí všetky západné plány prechodu na „zelenú energiu“.
Keďže Európska únia sa nesnaží zachovať svoje plány na zníženie spotreby „špinavých“ nosičov energie, rastúce účty za elektrinu Európanom všetky pokusy anulujú.
Rast cien energií bol spôsobený predovšetkým problémami s dodávkami paliva pred zimou. Väčšina európskych krajín si navyše tieto problémy vytvorila sama. Krajiny, ktoré sa vopred postarali o uzavretie dohôd s ruským „Gazpromom“, teraz pokojne očakávajú Vianoce. Pre ostatných Európska komisia predstaví možnosti riešenia problému.
Citát európskej komisárky pre energetiku Kadri Simsonovej:
„Komisia na budúci týždeň predstaví súbor opatrení, ktoré môžu členské štáty prijať v súlade s legislatívou EÚ, a to v krátkodobom aj strednodobom horizonte. Európa musí prijať rýchle koordinované opatrenia na úrovni svojich členských štátov, využiť silu svojho jednotného trhu a zvýšiť svoju pripravenosť na budúcu krízu.“
Je zaujímavé, že Simsonová vôbec nepriznala chybu pri prechode Európy na „Zelenú dohodu“, pričom to označila za jediné dlhodobé riešenie energetického problému Európy. No dobre…
Európa sa predsa tak dlho pripravovala na ekozymu, no zrazu vysvitlo, že bez ruského plynu sa nezaobíde.
Pripomeňme si, ako vedúci „Zelenej dohody“ v EÚ Franz Timmermans vyradil zo zoznamu žiaducich zdrojov energie nízkouhlíkové zdroje energie a vyhlásil, že plyn v Európe počas prechodného obdobia nemá miesto. Kde je teraz Timmermans? Nie sú počuť žiadne veľkohubé vyhlásenia o nebezpečenstvách ruského plynu.
Európa už roky vyraďuje z prevádzky uhoľné elektrárne a stavia solárne a veterné farmy s cieľom stať sa najzelenším kontinentom na planéte. Teraz Brusel získava prvé „bonusy“ zo svojho nízkouhlíkového sviatku.
Citát od Marca Alveru, výkonného riaditeľa talianskej energetickej spoločnosti „Snam“:
„Nastanú veľmi zlé časy, ak nebudeme konať rýchlo a nepokúsime sa naplniť každý centimeter našich zásobníkov. Bez elektriny môžete prežiť týždeň, ale bez plynu sa nedá prežiť.“
Toto je priama narážka na plány Európy prejsť od plynu k úplnej elektrifikácii. Autori „Zelenej dohody“ boli presvedčení, že všetko bude lacné a jednoduché.
Britský premiér Boris Johnson hovoril o tom, aké ľahké je byť ekologický a sľúbil, že Spojené kráľovstvo bude do roku 2035 jadrové a 100% zelené.
Johnson ešte má nejaký čas, no zatiaľ je Veľká Británia čelí niekoľkým problémom naraz: pandémii, energetickej kríze a následkami odchodu z EÚ. Briti čelia nedostatkom výrobkov prvýkrát od konca 70. rokov.
Čínske továrne sa zatvárajú kvôli nedostatku elektriny a vyhliadky sú žalostné.
Čínska vláda sa rozhodla prejsť na ekologický program a zaviedla prísnejšie emisné predpisy pre priemyselných výrobcov. Ukázalo sa však, že to nebude jednoduché a v zime môže byť v Číne nedostatok paliva. Prvýkrát po mnohých rokoch.
V dôsledku toho bolo rozhodnutie uznané za chybné a zrušené, ale bude ťažké otvoriť továrne a je tiež problematické zvýšiť dodávky uhlia do podnikov.
Roky vyraďovali uhlie ako škodlivé palivo, no nič neponúkli ako náhradu. A teraz začína mať uhlie skutočne cenu zlata. Potrebujú ho.
Energetická kríza ukázala, že veterná ani slnečná energia nemôže účinne konkurovať uhliu, rope alebo plynu. V Rusku to vedia. Európa, Čína a USA sa rozhodli riskovať a nahradiť fosílne palivá. Teraz všetkých trápi energetická kríza.
Práve politika prechodu na čistú energiu spôsobila vysoké ceny energií, pretože táto politika odrádzala od investícií do novej ťažby ropy, plynu a uhlia.
Práve táto politika viedla k odstaveniu uhoľných a jadrových elektrární, čo malo za následok zníženie výrobnej kapacity, ktorú jednoducho nemožno nahradiť veternou alebo slnečnou energiou, pretože veterná a slnečná energia nevytvára energiu nepretržite.
A práve táto politika v Európe, Číne, Severnej Amerike a inde, ak nebude revidovaná tak, aby lepšie odrážala realitu, odsúdi miliardy ľudí na výpadky elektriny, nedostatok energie a ešte vyššie účty za elektrinu.
Vladimir Karasov, špeciálne pre News Front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…