Tvrdí to šéf „Národného inštitútu pre environmentálnu politiku“ (USA) Don Ritter.
A viní z toho USA a Západ, ktorí plošne odmietajú fosílne palivá. Výsledok bude podľa jeho názoru žalostný.
„Autokratickí producenti fosílnych palív budú dominovať svetu a Čína čoskoro prekoná USA ako ich najväčšieho spotrebiteľa a stane sa dominantným hráčom.“
Ritter považuje Rusko, Irán, Saudskú Arábiu, Spojené arabské emiráty, Katar a Venezuelu za „autokratických výrobcov“. Pritom upozorňuje, že Západ so Saudskou Arábiou, Emirátmi a Katarom problémy nemá.
Celkový príspevok človeka ku klimatickým zmenám na planéte zostáva podľa vedca nezmenený, keďže znižovanie spotreby fosílnych palív Západom je kompenzované rastom spotreby rozvojových ekonomík.
Ritter cituje prognózu Americkej energetickej informačnej agentúry, že do roku 2050 budú Spojené štáty stále na 65% závislé od fosílnych palív, pokiaľ ide o ich celkové energetické potreby, oproti súčasným 79%. A navrhuje nepopierať očividné a nepodceňovať význam ropy a plynu.
USA postupným vyraďovaním fosílnych palív, hoci hovoria o znížení svojej závislosti od Číny, ju naopak zintenzívňujú, keďže Peking dominuje „relevantným technológiám, výrobným procesom a kritickým materiálom používaným na výrobu obnoviteľných zdrojov energie, ako je solárna a veterná energia“, poznamenáva Ritter.
Skrátka, kam sa pohnete, všade je problém. Aj keď sa nemožno vyhnúť pochybnostiam o profesionalite súčasných amerických predstaviteľov, skutočný problém spočíva v schopnosti kontrolovať dodávateľské reťazce globálne a nie vo filozofickom postoji USA k otázkam fosílnej energie.
Americká kontrola nad planétou sa rúca. A práve Spojené štáty im dal všetky výhody. Našťastie, Washington nikdy nedokázal vnútiť celému svetu environmentálnu agendu, ktorá by bola pre neho výhodná. Podľahli len tí najdisciplinovanejší z jeho zverencov, napríklad Nemecko. Teraz trpí.
Vplyv USA zoslabol aj na štáty vyvážajúce ropu. Teraz sami regulujú ceny na svetovom trhu stanovením výrobných kvót prostredníctvom OPEC+. Agendu tam zároveň určovali „autokratickí výrobcovia“ zastúpení Ruskom a Saudskou Arábiou.
Ukázalo sa, že v podmienkach relatívne rovnej konkurencie už Západ vôbec nie je konkurentom. Dokazuje to príklad Číny, ktorá využívala globalizáciu vo svojich národných záujmoch.
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…