Súčasná pozícia doslova kvíli nad tým, aké znižovanie trestov navrhuje koalícia v novele Trestného zákona. Najviac však revú tí, ktorí doslova svojvoľne využívali, ba až zneužívali, znižovanie trestov.
A to iba preto, že dotyčný, ktorému hrozil za úplatky vysoký trest, ukázal na niekoho zo Smeru-SSD, či jeho nominantov. A čím vyššie ukázal, tým bol trest nižší. Teraz, keď už nie sú pri moci, také niečo odmietajú. Otázka teda znie – Prečo?
Opozícia pri kritike novely Trestného zákona vytiahla množstvo ľudí do ulíc nahovárajúc im, ako sa musia báť toho, že sa Slovensko stane rajom pre zločincov. Že to tak nemusí byť, a zrejme ani nebude, konštatuje v statuse právnik a advokát Martin Ribár, predseda OZ Za demokraciu a právny štát, ktorý spravuje stránku Za právny štát, a ktorý mal so vládnou mocou za čias vlád Igora Matoviča svoju trpkú skúsenosť. A on sa pýta či sú výhrady proti novelám Trestného zákona a Trestného poriadku a prípadné podmienečné tresty odňatia slobody za KORUPCIU v budúcnosti naozaj „fackou“ spravodlivosti?
Prečo, ak vysoké tresty „fungujú“, máme na Slovensku výrazne vyššiu kriminalitu ako v tých krajinách EÚ, kde sú trestné sadzby výrazne nižšie?Martin Ribár, právnik a advokát
„Mnohé, už uložené podmienečné tresty za KORUPCIU, a mnohé obzvlášť závažné zločiny, ba dokonca BEZTRESTNOSŤ „pre vybraných“ páchateľov sú v poriadku?? To nie je/nebola „facka“ či rovno „rana päsťou medzi oči“ pre spravodlivosť??“ pýta sa Rybár v úvode. Možné ukladanie podmienečných trestov odňatia slobody (resp. trestu domáceho väzenia) za korupčné trestné činy v budúcnosti po prípadnom schválení novely Trestného zákona je podľa právnika a advokáta jedným z hlavných argumentov proti takejto zmene trestných sadzieb do budúcnosti.
Mená ako Makó, Imrecze, Beňa, Slobodník, Suchoba, Sklenka… sú Slovákom veľmi dobre známe. „Kto z nich bol odsúdený na nepodmienečný trest odňatia slobody za rozsiahlu KORUPCIU, rádovo v státisícoch až miliónoch eur, ku ktorej sa SAMI PRIZNALI?? NIKTO!!“ konštatuje rázne Ribár, podľa ktorého existujú desiatky verejnosti neznámych/nie príliš známych osôb – ktorí sa priznali k mnohým OBZVLÁŠŤ ZÁVAŽNÝM ZLOČINOM, dokonca aj za NÁSILNÚ trestnú činnosť, častokrát aj v trestnej sadzbe trestu odňatia slobody na 20 – 25 rokov až doživotie, pričom obišli len s „PODMIENKAMI“ ba dokonca ÚPLNOU BEZTRESTNOSŤOU!!
Existujú desiatky verejnosti nie príliš známych osôb, ktorí sa priznali k mnohým obzvlášť závažným zločinom, pričom obišli len s podmienkou, alebo beztrestnosťou.Martin Ribár, právnik a advokát
„Dvojitý kilometer na „spravodlivosť“ opäť v praxi!? U „vybraných“ páchateľov, ktorí sa priznali k rozsiahlym korupčným skutkom, alebo sa priznali k spáchaniu mnohých obzvlášť závažných zločinov, dokonca násilných trestných činov – „PODMIENKY“, ba dokonca ÚPLNÁ BEZTRESTNOSŤ nevadili a nevadia?? To je v poriadku?? To nie je „facka“ spravodlivosti??“ kladie závažné otázky skúsený právnik a advokát, ktorý vzápätí kladie akúsi svoju „básnickú“ otázku: „Prečo proti takýmto „smiešnym“ podmienkam či beztrestnosti nikto neprotestoval??“
K navrhovanej zmene trestných sadzieb ponúka Martin Ribár jednu dôležitú poznámku pre všetkých: Navrhované trestné sadzby vôbec neznamenajú, že súd bude ukladať len a výlučne podmienečné tresty odňatia slobody. Naopak, v konkrétnych prípadoch, ak to bude súd považovať za potrebné vzhľadom na individualizované okolnosti prípadu a osobu páchateľa, môže súd a bude ukladať NEPODMIENEČNÉ tresty odňatia slobody aj v hornej (či najvyššej) výmere týchto trestných sadzieb. „Zároveň bude páchateľ POVINNÝ uhradiť POŠKODENÉMU vzniknutú spôsobenú škodu!!“ prízvukuje právnik, ktorý v závere kladie všetkým ešte jednu otázku.
„Prečo, ak vysoké tresty „fungujú“, máme na Slovensku pri preukázateľne vyšších trestných sadzbách, v mnohých prípadoch násobne vyšších ako v iných krajinách EÚ, výrazne vyššiu kriminalitu ako v tých krajinách EÚ, kde sú trestné sadzby výrazne nižšie?“ Martin Ribár svojich sledovateľov zároveň prosí o komentár a názor na niekoľko jeho otázok:
Čo hovoríte na to, že pri „vybraných“ osobách došlo k uloženiu podmienečných trestov, ba aj k získaniu úplnej beztrestnosti aj za rozsiahlu korupčnú trestnú činnosť, či dokonca za spáchanie obzvlášť závažných zločinov aj násilného charakteru??
Je podľa vás nutné zmeniť súčasný trestný zákon – niektoré sadzby znížiť a iné naopak zvýšiť??
V prípade, ak by ste boli vy osobne poškodení trestným činom, čo by bolo pre vás dôležitejšie? To, že vám páchateľ nahradí spôsobenú škodu, alebo to, že „pôjde sedieť“, ale škodu vám nenahradí??
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…