Skúsená a uznávaná právnička Judita Laššáková už v statusoch oprávnene a najmä fundovane skritizovala kadečo a kadekoho. Tentokrát si zobrala na paškál tri osoby, ktorým vytkla ich výroky a najmä správanie sa v ostatnom čase.
Laššáková skritizovala nielen prezidentku Zuzanu Čaputovú, ale aj špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a predsedníčku Okresného súdu Zvolen Mariannu Philadelphyovú. Všetkým trom v statuse zhodne odkázala, že „mlčať je zlato“. Politici a verejní činitelia by si podľa právničky mali brať k srdcu múdrosti našich predkov a hovoriť najmä k veci.
Problémom mnohých politikov a verejných činiteľov podľa Judity Laššákovej je, že sa nielen vyjadrujú od veci, ale dokonca sa vyjadrujú k otázkam, ktoré im absolútne neprináleží komentovať. A preto pre nich dvojnásobne platí, že mlčať je zlato. „Ku kauze sudcu Dalibora Miľana sa nedávno vyjadrila predsedníčka Okresného súdu Zvolen. V denníku, ktorý sa vyznačuje jednostrannosťou, sa objavila správa. Jej súčasťou bolo vyjadrenie Marianny Philadelphyovej, že ‘od kolegov dostala len slová podpory, keď podala disciplinárny návrh, aby mu súdna rada pozastavila výkon funkcie’.
Toto je katastrofálny argument a obávam sa, že pani predsedníčka si toho nie je vedomá, čo je ďalšia pohroma,“ píše Laššáková. Hovorí, že bola očitým svedkom, ako ľudia s úctou a rešpektom podávali Miľanovi ruku, pretože dodržiava ústavu a zákony republiky. „Bolo ich určite viac ako kolegov pani Philadelphyovej, keďže počet sudcov na OS Zvolen je obmedzený,“ dodáva právnička.
„Viem aj to, že viacerí sudcovia vnímajú rozhodnutie sudcu Miľana pojednávať bez rúška s úctou a rešpektom. Osobné sympatie a preferencie však nemôžu byť argumentom. A už vôbec nie predsedníčky okresného súdu. Takýto štýl argumentácie je falošný,“ myslí si naša uznávaná právnička, podľa ktorej by kvalitný argument znel približne takto: „Je mi jedno, čo si o mojom postupe voči Miľanovi myslia ostatní! Som presvedčená, že som konala správne a za svojím rozhodnutím si stojím, aj keby som bola jediná.“ Presne takýto postoj sa podľa Laššákovej očakáva od niekoho, kto vie, že konal podľa zákona, a preto je jeho či jej rozhodnutie správne.
„Rovnako úbohý je aj argument veľmi špeciálneho prokurátora, že ho podporuje asi 50 prokurátorov. Ako by mal odpovedať každý prokurátor hodný svojho postavenia na otázku, či podporuje Lipšica alebo Žilinku? Podľa mojej mienky takto: ‘Kašlem na oboch! Mojou prioritou sú ústava a zákony!’ Všetko ostatné je iba divadlo,“ uvádza ďalej v statuse Laššáková. Podľa nej teatrálne výkony idú najmä Lipšicovi. „Rada by som opätovne uviedla, lebo ako sa zdá, pán Lipšic v tom jasno nemá, že šéfom prokuratúry môže byť iba jeden, a Lipšic to nie je! Aj Lipšic je len podriadeným prokurátorom,“ vysvetľuje právnička.
Vzápätí pozornosť upriamuje na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa prostredníctvom hovorcu vyjadrila k obvineniu policajného prezidenta krajskou prokuratúrou Kovařík takto: „Ak by svoj postup prokuratúra následne pred súdom neobhájila, je potrebné rátať s tým, že to na ňu vrhne veľmi zlé svetlo.
Nateraz prezidentka nemá dostatok informácií, aby v tomto štádiu mohla vznesenie obvinenia posúdiť a počká si na ďalší priebeh vyšetrovania.“
Laššákovú tento výrok dobre pobavil a celkom by ju zaujímalo, ako „prišla figúrka v prezidentskom paláci na to, že jej ústavnou právomocou je posudzovať uznesenie orgánu činného v trestnom konaní. Doteraz sa snažila prostredníctvom sluhovských médií presviedčať okolie, že je iba „reprezentatívnou figúrkou bez právomocí“. A zrazu sa cíti byť povolaná vyjadrovať sa k obvineniu!“ píše právnička
„Keď má využívať ústavné kompetencie, nekoná. Keď má mlčať, hrá sa na orgán nadriadený prokuratúre. To je nielen paródia na hlavu štátu, ale aj držiteľa právnického akademického titulu,“ konštatuje Laššáková. Dodáva, že k obvineniu sa nemá čo vyjadrovať žiaden politik.
„Tým nechcem povedať, že Zuzana Čaputová má kvality politika, nedajboh štátnika, ale formálne zastáva funkciu prezidenta Slovenskej republiky,“ pridáva Laššáková, podľa ktorej sa v právnom štáte má každá zložka moci vyjadrovať len a výlučne v rámci svojich kompetencií. „Ak si pani prezidentka myslí a aj si po prípadnom právoplatnom odsúdení policajného prezidenta Kovaříka bude naďalej myslieť, že jeho stíhanie bolo nezákonné, tak nech to dá na Putina! Môže mu pokojne udeliť milosť! No dovtedy sa k živej kauze vyjadrovať nesmie!
Prezidentka nepatrí a po svojich krokoch už ani nikdy nebude patriť k odbornej verejnosti,“ píše na samom konci statusu Judita Laššáková a ešte pridáva niečo navyše: „Všetkých, ktorí tu híkajú kvôli obvinenému policajnému prezidentovi, by som sa rada opýtala: Človek, ktorý na priechode pre chodcov usmrtil človeka, vám na čele Úradu špeciálnej prokuratúry neprekáža?“
hlavný denník
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…