domovina

Právnička Laššáková o význame verejných konzultácií Európskej komisie: „Slúžia na to, aby sprostosti, ktoré sú produktom politikov, zabrzdili občania“

Vo svojom článku, týkajúceho sa mechanizmov pri vytváraní právnych predpisov v rámci legislatívy Európskej únie, poukazuje právnička Judita Laššáková na prvok, ktorým samotní občania eurobloku sú schopní ovplyvniť prijímanie konkrétnych legislatívnych aktov z dielne EÚ.

Často sa vo verejnom priestore uvádza, že „nikým nevolená Komisia vymýšľa právne predpisy“, ktoré nám potom z Bruselu nadiktuje, ako máme žiť. Toto tvrdenie, ako mnohé ďalšie, ktoré opúšťajú ústa politikov, nie celkom zodpovedá pravde.

Ale pekne po poriadku:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

O tom, kam má smerovať Európska únia, rozhoduje Európska rada. Jedna zo siedmych inštitúcii EÚ, ktorá je politickým orgánom. Jej personálny substrát sa skladá z vrcholových predstaviteľov výkonnej moci každého členského štátu EÚ. Takže má logicky 29 členov. Áno, dvadsaťdeväť, keďže okrem dvoch prezidentov (Francúzsko a Cyprus), dvoch kancelárov (Nemecko a Rakúsko) a 23 predsedov vlád členských štátov, sú členmi Európskej rady aj jej predseda (Charles Michel) a predseda Európskej komisie.

Poslední dvaja menovaní však nemajú hlasovacie právo. Čiže všeobecné politické smerovanie a priority Európskej únie určujú osoby ako Viktor Orbán, Emmanuel Macron, Petr Fiala a samozrejme aj Eduard Heger. Európska rada však nemôže vykonávať legislatívnu funkciu. Na základe jej konsenzu sa však tvoria legislatívne akty EÚ. Tie potom musí pripraviť Európska komisia, ktorej predseda sedí na zasadaniach Európskej rady. Sedí tam práve preto, aby si zapisoval úlohy, ktoré si Európska rada vymyslí.

A teraz späť do reality:

Výsadou rozhodovania o tom, kam sa ako občania EÚ budeme spoločne rútiť, majú v rukách experti na čele výkonnej moci v členských štátoch. Nikto totiž nepredpokladá, že by bol niekto schopný vymenovať za predsedu vlády niekoho, kto je idiot, všakáno! Veď na čele každého členského štátu je elitný expert, odborník, ktorý bojuje za národné záujmy štátu, na čele ktorého stojí. To znamená, že aj na čele Slovenskej republiky je niekto, kto vstáva s myšlienkou na lepší život Slovákov. A s touto myšlienkou si aj večer líha. Vlastne, skôr ani nespí, ak má štát nejaké problémy a spať ide až vtedy, keď je problém vyriešený.

A teraz konšpirácia:

Cynik by povedal, že vyššie napísaný odsek nesedí, a do vedenia štátu sú niektorí jedinci schopní vymenovať aj niekoho, kto kvality „elitného odborníka“ nie celkom spĺňa. Ak sa takých vo vládach členských štátov nazbiera väčšina a spoločne sa im podarí prijať nerozumné, nelogické, dokonca záujmy EÚ poškodzujúce opatrenia, je tu Komisia, aby takéto výstrely mysle ambicióznych bláznov tlmila. Nedokáže to však sama. Aj ona sa musí vedieť oprieť, alebo inak povedané, vyhovoriť na niekoho, koho hlas má väčšiu hodnotu, ako hlasy politikov. A tým hlasom sú hlasy občanov. Toto je možné docieliť iba tak, že sa ku konkrétnym otázkam vyjadria aj občania. A to nielen Európskej únie. Čiže cynik by povedal, prípadne prudký konšpirátor, že Komisia zaviedla verejné konzultácie z toho dôvodu, aby sprostosti, ktoré sú produktom politikov, zabrzdili občania. Dokonca sa k verejným konzultáciám môžu vyjadriť aj právnické osoby. Či už obchodné spoločnosti alebo mimovládne organizácie. Akoby si niekto myslel, že súkromník nebude platiť nemehlo, ale svoje prostriedky využije rozumne a do vedenia svojej obchodnej spoločnosti postaví niekoho, kto mu bude prinášať benefity a zisk.

Späť k verejným konzultáciám:

Sú na stránke Komisie (https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say_sk), kde je možné sa zaregistrovať a vymedziť oblasti, ktoré jednotlivca zaujímajú. Po úspešnej registrácií sa stačí prihlásiť a vyplniť tú-ktorú verejnú konzultáciu.

Do pozornosti dávam nasledovné:

O poskytnutí pôžičky vo výške 18 miliárd v roku 2023 pre Ukrajinu (v takomto poradí, keďže by sa mali meniť aj pravidlá VFR):

• https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13631-Proposal-Financial-regulation_sk
• https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13632-Amendment-of-the-MFF-regulation-2021-2027-for-support-to-Ukraine_sk
• https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13633-Proposal-for-Regulation-to-parliament-and-Council-establishing-interim-instrument-for-MFA-%2B-to-Ukraine_sk

O stave justície na Slovensku (aby mali v Bruseli neskreslený pohľad, ktorý majú preto, lebo tam píšu štátne inštitúcie, napríklad aj Úrad špeciálnej prokuratúry):

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13617-2023-EU-Justice-Scoreboard_en

Znečisťovateľ platí:

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13546-Polluter-Pays-Principle-fitness-check-of-its-application-to-the-environment_en

Inštruktážne video na registráciu:

Autor: Judita Laššáková

Zdroj: InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…

44 sekúnd ago

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

6 hodín ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

6 hodín ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

7 hodín ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

7 hodín ago