Médiá nás ticho doviedli do postfaktuálnej éry. V postfaktuálnej ére je pravda pri vytváraní verejnej mienky irelevantná. Základné pravidlo znie: „Nezáleží ako to bolo, ale ako sa to podá.“
Briti tento stav nazývajú „post-truth“, do slovenčiny sa predkladá ako postfaktuálny. Oxfordský slovník definuje post-truth ako vyjadrenie stavu, kde
dôraz na emócie a osobné názory získava väčší vplyv na utváranie verejnej mienky ako objektívne fakty
Čiže osobný názor je viac ako dôkaz, osobný názor je viac, ako pravda.
Post-truth doslovne preložené znamená post-pravdivý. Briti jasne konštatujú, že pravda už nie je dôležitá, môže kraľovať lož! V postpravdivej dobe sa darí klamstvu. Je to doba, v ktorej je veľká časť politikov a médií ochotná klamať, dokonca klamstvo aj podporovať, ak im vyhovuje. Zároveň je to doba, v ktorej je možné klamstvo účinne, rýchlo a beztrestne šíriť.
Zásadná otázka je, aká veľká časť verejnosti je ochotná nechať sa klamať. Politici a médiá v postpravdivej dobe označia za klamstvo, alebo za „fake news“ čokoľvek, s čím nesúhlasia a naopak, skutočnou pravdou je len to, čo zodpovedá ich pohľadu na vec.
Pritom najsilnejšou argumentačnou zbraňou týchto mainstreamových médií a politikov je osobný útok – očierňovanie a obviňovanie oponentov.
Poctivá žurnalistika sa zmenila na nástroj propagandy. Bohužiaľ pre majiteľov médií je technicky jednoduché vyrobiť niekomu povesť šíriteľa fake news. Ak na pravde nezáleží, veľmi ľahko sa dá z útočníka urobiť obeť a naopak.
Z tohto fenoménu sa u nás stala zbraň politického boja, vidíme to denno-denne, je zbytočné spomínať príklady.
Z očierňovania oponenta z údajného šírenia fake-news sa stala premyslená stratégia politického boja.
Vzťah medzi pravdou a lžou sa v postfaktuálnej spoločnosti mení na ideologický spor a fakty a pravda sa menia na veľmi účinnú formu ideológie.
Protistrana tejto hry, tá, ktorej ešte stále záleží na pravde, si to musí uvedomiť. Nakoniec to tak bolo vždy, už Galileo Galilei a Giordano Bruno hlásali na vtedajšiu dobu fake news a ich spor s vládnou mocou bol skutočne ideologický.
Galileo Galilei uhol, aby si zachránil život, Giordano Bruno za pravdu svoj život obetoval. Vývoj ľudskej spoločnosti naozaj ide po špirále a po 500 rokoch sme sa vrátili k Brunovi a Galileovi, len o špirálu vyššie. Ak nám je dnes jasné, že osudy G. Galileiho a G. Bruna boli symptómami poruchy vtedajšieho vládneho systému, tak je jasné, že aj súčasný nástup postfaktuálnej éry je symptómom poruchy demokracie.
V týchto súvislostiach je mimoriadne žeravá otázka parlamentných volieb. Ako zabezpečiť, aby ich výsledok bol v postfaktuálnej ére pravdivý, uveriteľný a overiteľný?
Všetci si pamätáme, v akej politickej hystérii sa zmietali USA po Trumpovom víťazstve, keď Trumpovi odporcovia tvrdili, že voľby boli ovplyvňované Rusmi! Po Bidenovom víťazstve o manipulácii volieb hovorí Trump…
Ak dokázali Rusi zmanipulovať prezidentské voľby v USA, o to ľahšie ich zmanipulujú v Slovensku! Alebo nám ich zmanipulujú USA? Alebo ich zmanipuluje niekto u nás? A možno ich budú manipulovať všetci a výsledok sa bude meniť každých päť minút…
Ak nebude umožnené paralelné sčítanie hlasov, z parlamentných volieb v septembri bude nakoniec cirkus. Pretože ak výsledok volieb nebude overiteľný, nebude ani uveriteľný a voľby sa zmenia na porážku demokracie.
Dr. Štefan Paulov
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…