Tri rôzne príbehy, tri prípady drzého prvoplánového klamania verejnosti pod pláštikom „oficiálnych verzií“. Čo majú spoločné? Že tentoraz sú natoľko priehľadné a primitívne, že ich môže ľahko odhaliť naozaj každý
Rusko si dnes predvoláva slovenského veľvyslanca v Moskve. Dôvod je iste každému jasný: Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov a ruská strana chce vedieť, prečo. Premiér Eduard Heger povedal, že podkladom pre vyhostenie boli podrobné spravodajské informácie z českej strany o výbuchu vo Vrběticiach, za čo údajne mohli údajní ruskí agenti.
Lenže o aké „podrobné spravodajské informácie“ išlo, ak žiadne také informácie nemá ani prezident Českej republiky Miloš Zeman? Podľa Radka Ondruša, právnika firmy Imex Group, ktorej sklad patril, polícia pracuje s celým radom verzií. Podľa prezidenta Zemana polícia skúma dve verzie: buď išlo o neodbornú manipuláciu s muničným materiálom zo strany zomretých pracovníkov skladu, alebo o akciu ruskej rozviedky. Podľa Zemana nemá Bezpečnostná informačná služba dôkazy ani svedectvá, že by ruskí agenti boli vo vrbětickom areáli.
Na Branno-bezpečnostnom výbore českého parlamentu povedal riaditeľ informačnej služby, že všetky „dôkazy“ sú iba nepriame a na ich základe nie je možné ani zahájiť trestné stíhanie, ani niekoho obviniť.
Tak teda, aké „podrobné spravodajské informácie“ máte, pán Heger? Ak tu náhodou nejde z českej strany o čisté spravodajské klamstvo a veľký podvod, tak ide minimálne o neoverené informácie. Na základe takýchto neoverených správ, keď ešte zďaleka nebolo ukončené vyšetrovanie, nehovoriac už vôbec o súdnom rozhodnutí, pri ktorom by sa mohlo ukázať, že obvinenia sú falošné, sa diplomati nevyhosťujú.
Ruská strana obvinenia jednoznačne popiera, z českej strany idú nanajvýš rozporuplné informácie o nejakých nedokázaných obvineniach – ale náš pravdovravný kresťanský premiér povie, že máme „podrobné spravodajské informácie“. Akú váhu majú jeho slová, na to si každý môže odpovedať sám.
Pravdovravné mainstreamové médiá na Slovensku pokračujú v protiruskom masírovaní verejnosti. Prednedávnom sa blysol napríklad portál Aktuality.sk, ktorý priniesol rozhovor s ukrajinskou propagandistkou Oľhou Tokariukovou. Tá čitateľom okrem mnohých iných právd vyjavila, že Minské dohody sú v slepej uličke, pretože Rusko trvá na tom, že Ukrajina musí vykonať Minské dohody „podľa jeho podmienok“, teda urobiť voľby v Doneckej národnej republike a Luhanskej národnej republike predtým, ako Ukrajina získa kontrolu nad hranicou týchto území s Ruskom. A vraj Ukrajina „na túto hru nikdy nepristúpi“.
Nuž, pani Tokariuková a presstitúti z Aktualít, ktorí tvrdia, že to je práve Rusko, ktoré Minské dohody nedodržiava, zrejme predpokladajú, že konzumenti ich propagandy sa neobťažujú si prečítať aktuálnu dohodu z Minska (je to naozaj krátky text, má dve strany, nájdete ho napríklad TU). Platná dohoda z Minska totiž jasne hovorí:
„9. Obnovenie úplnej kontroly štátnej hranice zo strany vlády Ukrajiny v celej zóne konfliktu, ktoré sa má začať v prvý deň po komunálnych voľbách a dokončiť po úplnom politickom urovnaní (komunálne voľby na určitých územiach Doneckej a Luhanskej oblasti na základe zákona Ukrajiny a ústavná reforma) do konca roka 2015, za predpokladu splnenia bodu 11 – v konzultácii a po súhlase predstaviteľov určitých území Doneckej a Luhanskej oblasti v rámci Trojstrannej kontaktnej skupiny.
11. Uskutočnenie ústavnej reformy na Ukrajine a nadobudnutie účinnosti novej ústavy, ktorej kľúčovým prvkom bude decentralizácia (s ohľadom na osobitosti určitých území Doneckej a Luhanskej oblasti, skoordinovaných s predstaviteľmi týchto území), do konca roka 2015, ako aj prijatie stálej legislatívy o osobitnom štatúte určitých území Doneckej a Luhanskej oblasti v súlade s opatreniami uvedenými v poznámke do konca roka 2015.“
A je teda úplne jasné, kto má urobiť prvý krok, a kto Minské dohody neplní, hoci tvrdí opak. A teda, kto zámerne klame, a ešte k tomu tak nešikovne…
Naozaj veselou a veľmi poučnou prípadovou štúdiou o práci systémových masmédií každoročne je uchopenie témy Gagarin. Je to téma pre Američanov veľmi boľavá, to je niečo, na čom Rusko jednoznačne získava body. Čo s tým?
Keďže sa to nedá tutlať, tak na to idú inak: celá vec je predávaná „v americkom obale“ a prekrývaná americkými úspechmi. Tohto roku, pri príležitosti 60. výročia letu prvého človeka do vesmíru, bol na oficiálnej facebookovej stránke amerického ministerstva zahraničných vecí v ruskom jazyku zverejnený príspevok s ilustráciou neznámeho astronauta, ktorý mal na rukáve veľkú americkú vlajku.
Hoci Neil Armstrong stúpil ako prvý človek na povrch Mesiaca 21. júla 1969, túto skutočnosť nám médiá najčastejšie pripomínajú v čase okolo 12. apríla, čo je výročie dňa, keď letel do vesmíru Gagarin. Televízia je vtedy plná aj ďalších dokumentov o amerických úspechoch v dobývaní kozmu.
Samozrejme, netreba zmenšovať obrovské zásluhy USA na tomto poli, ale je smiešne, ako sa propagandisticky snažia Rusko gumovať a ukazovať jedine seba. Je to podobne trápne a hlúpe, ako keď každoročne robia anketu o tom, ktorých je sto najkrajších žien sveta, pričom im vychádza, že všetko sú to hollywoodske, resp. iné západné celebrity.
Ak to takto pôjde ďalej, ktovie, či o pár generácií, alebo už o pár desiatok rokov nebude prvým človekom vo vesmíre Američan George Gagareen…
Ivan Lehotský
zdroj: hlavné správy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…