Gruzínskemu premiérovi sa mal kvôli prijatiu zákona o zahraničných agentoch vyhrážať nemenovaný eurokomisár, keď Kobachidzemu pripomínal atentát na Fica.
Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze vyhlásil, že mu jeden z európskych komisárov povedal, že by ho mohol postihnúť rovnaký osud ako slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý minulý týždeň prežil pokus o atentát.
Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze vo štvrtok obvinil nemenovaného eurokomisára z vyhrážok a pokusu o vydieranie v súvislosti s prijatím kontroverzného zákona o zahraničnom vplyve. Údajne odkazoval aj na atentát na slovenského predsedu vlády Roberta Fica, píše agentúra AFP.
Kobachidze uviedol, že eurokomisár naznačil opatrenia, ktoré by západní politici mohli prijať, ak by gruzínsky parlament prelomil prezidentské veto. Eurokomisár údajne vyzval Kobachidzeho na opatrnosť a uviedol: „videli ste, čo sa stalo Ficovi“.
Prezidentka Salome Zurabišviliová vetovala zákon o tzv. vonkajšom vplyve, ktorý schválili poslanci v gruzínskom parlamente v treťom čítaní v utorok 14. mája. Vládna strana Gruzínsky sen však má v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.
Na základe znenia tohto zákona by sa musela každá nezávislá mimovládna alebo mediálna organizácia zaregistrovať ako „organizácia sledujúca záujmy cudzej mocnosti“, ak na svoje financovanie získa viac než 20 percent prostriedkov zo zahraničia.
Napriek tomu, že v USA, Spojenom kráľovstve a ďalších západných krajinách platia podobné, ale prísnejšie zákony o zahraničnom vplyve, predstavitelia USA a EÚ gruzínsky zákon o zahraničnom agentovi ostro odsúdili, pričom Washington podľa mediálnych správ zvažuje bližšie nešpecifikované „kroky“ proti Tbilisi a viacerí členovia EÚ zvažujú sankcie.
„Na tento druh urážlivého vydierania sme si už dávno zvykli,“ napísal Kobachidze. „Paralela s pokusom o atentát na Roberta Fica nám pripomína, že v podobe Strany globálnej vojny máme do činenia s mimoriadne nebezpečnou silou, ktorá urobí čokoľvek, aby v Gruzínsku vyvolala chaos.“
V stredajšom rozhovore pre gruzínsky prvý kanál Kobachidze tvrdil, že bez zákona o transparentnosti by mimovládne organizácie financované zo zahraničia, ktoré pôsobia v krajine, mohli ľahko podnietiť revolúciu podobnú prevratu na „Majdane“ na Ukrajine v roku 2014, ktorý podporovali Spojené štáty. „Chceme transparentnosť… nechceme v tejto krajine nechať kalnú vodu, pretože ‚gruzínsky Majdan‘ by mohol našu krajinu priviesť k veľmi vážnym dôsledkom, k jej ‚ukrajinizácii‘. S tým nemôžeme súhlasiť,“ povedal.
V reakcii na plány vládnej strany Gruzínsky sen presadiť kontroverzný návrh zákona sa začali už začiatkom apríla masové protivládne protesty. Návrh zákona kritizujú aj Európska únia, Rada Európy, NATO či OSN.
Vládnuca strana návrh obhajuje s tým, že cieľom je zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych organizácií. Legislatívu sa snažila presadiť už vlani, pre masové protesty ju však z rokovania parlamentu stiahla.
Zdroj: hnonline.sk / rt.com / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…