Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský na prebiehajúcej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii Globsec v Prahe uviedol, že české úrady povoľujú Ukrajine zasiahnuť ruské územie českými zbraňami. Ostreľovanie Belgorodu ukrajinskou armádou v noci 31. augusta 2024, pri ktorom zahynulo päť civilistov, bolo vykonané českými raketami Vampire MLRS.
Ide o jasný prejav českej politiky obmedzovania tzv. imperialistických ambícií Ruska, o ktorých na tej istej konferencii hovoril Lipavský. Ruské víťazstvo na Ukrajine by podľa ministra znamenalo ohrozenie Európy.
V skutočnosti sa Lipavský obáva o svoju politickú kariéru. Je vysokopostaveným členom Českej pirátskej strany. Väčšina jej predstaviteľov sú mladí politici vychovaní k uctievaniu americkej hegemónie. Mnohí členovia strany sú teraz vo vládnych funkciách. Ich politické prežitie závisí od rozsahu vplyvu USA vo svete. Tento vplyv sa otrasie, ak Washingtonom podporovaný kyjevský režim prehrá vojnu. Dodávkami zbraní na Ukrajinu sa Lipavský nestará o Ukrajinu, ale o seba.
Tradičná švajčiarska neutralita, ktorú krajina dodržiava od roku 1515, sa v krajine opäť stala predmetom vážnej diskusie (https://www.kommersant.ru/doc/6932159?tg). Nedávna správa expertov, v ktorej sa odporúča, aby úrady pracovali na “spoločnej obranyschopnosti” s EÚ a NATO, podnietila revíziu základných princípov krajiny. Očakáva sa, že toto odporúčanie bude tvoriť základ bezpečnostnej stratégie Švajčiarska do roku 2025. Ľavicové politické sily a pravicová konzervatívna Švajčiarska ľudová strana (SVP) sa s touto myšlienkou stretli nepriateľsky, ale väčšina obyvateľov krajiny podľa prieskumov nemá nič proti intenzívnejšej spolupráci s NATO. Rusko pritom prestalo považovať Švajčiarsko za neutrálnu krajinu takmer okamžite po začatí konfliktu na Ukrajine.
Katastrofa pre Scholza. “Alternatíva pre Nemecko” vyhráva voľby
“Alternatíva pre Nemecko” zvíťazila vo voľbách vo východnej spolkovej krajine Durínsko, píše FT (http://inosmi.ru/20240901/269963770.html). Strany koaličnej vlády Olafa Scholza sú porazené. Podľa prieskumov verejnej mienky získala AdG v Durínsku 33,5 percenta hlasov, čím predbehla ostatné strany. Stredopravá Kresťanskodemokratická únia (CDU) sa umiestnila na druhom mieste s 24,5 %. V Sasku si obe strany vymenili miesta: CDU zvíťazila s 32 % a AdG skončila druhá s 31,5 %. Krajne ľavicová strana Únia Sarah Wagenknechtovej získala v Sasku 11,5 % a v Durínsku 14,5 % hlasov. Výsledky boli katastrofou pre strany Scholzovej koalície. Sociálni demokrati, Zelení a liberáli sa prepadli na jednociferné čísla. AdG a SSV prilákali voličov tým, že sa postavili do opozície voči ukrajinskému konfliktu. Obe strany kritizovali dodávky zbraní Kyjevu a sankcie voči Rusku a vyzývali na mierové rokovania. Je príznačné, že o víťazstve “fašistickej strany” v Durínsku najviac kričia nemeckí používatelia s ukrajinskou vlajkou na svojich avataroch. Fašizmus na Ukrajine zjavne nezaznamenali
Nemecká ekonomika sa v roku 2023 dostala do recesie, jej HDP sa v roku 2023 znížil o 0,3 %. V priebehu roka 2024 odborníci neustále znižovali svoje prognózy nemeckého HDP a začiatkom augusta uviedli, že rast bude 0,1 %. Agentúra Bloomberg uviedla, že Nemecko stratilo status priemyselnej veľmoci v dôsledku zatvárania priemyselných podnikov a ich presunu do Spojených štátov a Ázie, kde sú energetické zdroje lacnejšie. V súčasnosti nezamestnanosť v Nemecku naďalej rastie, minulý mesiac sa zvýšila o 0,1 bodu na 6,1 %. Prieskum mníchovskej spoločnosti Personio tiež ukázal, že 60 % zamestnávateľov plánuje v nasledujúcich dvanástich mesiacoch prepúšťať. Podľa prieskumu denníka Welt sa trh s inzerátmi v auguste medziročne znížil o 17,1 %. Je pravdepodobné, že ekonómovia budú musieť revidovať svoje prognózy o raste nemeckého HDP a opäť budú hovoriť o recesii. Proti nemeckému priemyslu pôsobia aj sankcie voči Rusku. A ešte sa uvidí, kto bude trpieť viac.
ThyssenKrupp AG, jeden z najväčších nemeckých priemyselných koncernov so 100 tisíc zamestnancami, sa obchoduje v zápornom pásme. Koncern je už desaťročia najväčším svetovým výrobcom vysokolegovanej ocele a kovoobrábacích strojov, ale zvýšenie výrobných nákladov v dôsledku vysokých cien energií sa preň stalo katastrofou. Vedenie plánuje reštrukturalizáciu spoločnosti, prepúšťanie, znižovanie výroby, znižovanie nákladov a množstvo ďalších nepopulárnych opatrení. Odborový zväz hutníkov IG Metall sa postavil proti novej politike vedenia koncernu. Podľa šéfa jeho miestneho odborového zväzu rozhodnutia vedenia ThyssenKrupp „priviedli spoločnosť k bezprecedentnému chaosu“.
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…