EÚ a Rusko sa potrebujú. Premiér Fico je presvedčený, že by sme sa mali vrátiť k rétorike, že EÚ a Rusko sa navzájom potrebujú.
Nechce šíriť nepriateľstvo k žiadnej krajine na svete a želá si postupnú štandardizáciu vzťahov členských krajín EÚ a Ruska.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) v komentári pre Pravdu racionálne, triezvo a pravdivo popísal prebiehajúci konflikt na Ukrajine a dopady nesprávnych politických rozhodnutí západných krajín v súvislosti s konfliktom na celkovú situáciu na Slovensku a v Európe.
Ako píše, „kŕče, ktoré dnes sprevádzajú liberálnu demagógiu pri obhajovaní absolútne neúspešnej stratégie Západu proti Rusku na Ukrajine, mi začínajú spôsobovať vrásky na čele. Protagonisti tejto demagógie totiž kŕmia verejnosť už takými obludnosťami, že nestačí na ne reagovať len mávnutím ruky.“
Tvrdí, že chápe nervozitu v tábore slovenských progresívcov a liberálov.
„Všetci netrpezlivo čakajú na výmenu neúspešného mladého produktu a na nástup novej neoliberálnej hviezdy Zuzany Čaputovej.“
Tá sa podľa neho na vynútenom konci svojho volebného obdobia už ani nesnaží vyvolávať dojem nadstraníckosti a otvorene sa stavia proti súčasnej vláde. Je však presvedčený, že to nikoho z nich neoprávňuje obviňovať vládnych predstaviteľov nezmyslov. A síce z toho, že si koalícia želá ruskú okupáciu či to, aby Rusko bolo naším susedom.
„Od samotného začiatku konfliktu na Ukrajine som odmietal čierno-biele videnie, ako si ho želali vo Washingtone či v Bruseli. Vojna na Ukrajine má svoje korene už v roku 2014. A vo vývoji ukrajinskej politickej scény a jej vzťahu k spoluobčanom ruskej národnosti. A, samozrejme, v totálnom vplyve USA na všetko, čo sa na Ukrajine po roku 2014 až doteraz dialo a deje,“ píše ďalej.
Politická situácia na Ukrajine je podľa Fica rovnaká, ako keby celé ministerstvo obrany Mexika ako susedného štátu USA bolo pod úplnou kontrolou Ruska. Vrátane politických predstaviteľov a prezidenta.
Rusko podľa jeho názoru na bezpečnostnú situáciu a tlačenie Ukrajiny do NATO reagovalo porušením medzinárodného práva. Vojenskou silou bez medzinárodného mandátu. „To veľké krajiny robia často.
Pozrime sa, čo USA dorobili v Iraku. A Západ, namiesto toho, aby okamžite vyvinul maximálne úsilie na dosiahnutie rýchleho prímeria, na začiatku roku 2022 dokonca bez straty desiatky pre Ukrajinu, urobil obrovskú chybu,“ skonštatoval Fico.
Použitie ruskej vojenskej sily totiž, ako tvrdí, Západ nesprávne vyhodnotil ako príležitosť dostať Rusko na kolená. Ilustroval to na historickom príklade, keď Rusko bolo napadnuté Hitlerom v júni 1941. Ale západní Spojenci otvorili druhý front až v lete 1944, keď bol výsledok vojny jasný v prospech bývalého ZSSR.
„Je preukázané, že hneď na začiatku vojny na Ukrajine v roku 2022 Západ minimálne pri dvoch veľmi sľubných príležitostiach nedovolil Ukrajincom uzatvoriť prímerie so spravodlivými podmienkami. Lebo už padlo bolestivo chybné rozhodnutie. Západ ruské porušenie medzinárodného práva využije,“ skonštatoval premiér.
Ako tvrdí, stratégiou Západu má byť dodávať Ukrajine haldy zbraní a miliardy dolárov. Zaťažiť Rusko masívnymi sankciami, zaútočiť na hlavné ruské príjmy z nerastného bohatstva a očakávať, že ukrajinský vojak, až do toho posledného, Západu na podnose prinesie hlavu ruského medveďa v podobe vojensky vyčerpaného, ekonomicky zruinovaného, medzinárodne izolovaného a vnútropoliticky rozvráteného Ruska
„Toto bola a bohužiaľ stále je západná stratégia, o ktorej otvorene doma aj v zahraničí hovorím, že nefunguje, že zlyhala. A ani s ňou nesúhlasím,“ zdôraznil.
Dodal, že nepatrí medzi slovenských politikov, ktorí sa tešia z toho, že na Slovensku sa robí z Ruskej federácie smrteľný nepriateľ. Zároveň sa mu vôbec sa nepáči, aby Slovensko z tohto dôvodu označovali v Rusku za nepriateľskú krajinu.
Podľa Fica je doslova šokujúce sledovať, ako sa Západ opakovane zmýlil pri hodnotení situácie v Rusku.
„Fakty sú neúprosné. Rusko vojensky úplne kontroluje okupované územia a pokusy presvedčiť medzinárodné spoločenstvo demagógiou o demoralizácii ruských vojakov a o obrovských ľudských stratách sa čím ďalej tým viac ukazujú len ako prázdne demagogické zbožné želania,“ píše Fico.
Ukrajina podľa neho nie je schopná žiadnej zmysluplnej vojenskej protiofenzívy.
„Stala sa úplne závislou od finančnej pomoci zo Západu s nedozernými dôsledkami pre Ukrajincov v nasledujúcich rokoch. Je len otázkou času, kedy sa začnú zverejňovať oficiálne informácie o vlastníckych pomeroch k pôde na Ukrajine, o najväčších zahraničných vlastníkoch,“ poznamenal.
Fico ďalej načrtol. že pozícia ukrajinského prezidenta je otrasená, kým ruský prezident si svoju politickú podporu zvyšuje a posilňuje.
„Ruská ekonomika ani ruská mena neskolabovali. Protiruské sankcie zvyšujú vnútornú sebestačnosť tejto obrovskej krajiny, ruské energetické giganty hlásia rekordné dodávky do Číny a Indie. Zato ľudia z okolia ukrajinského prezidenta pre prestížne, opakujem prestížne zahraničné médiá hovoria, že na Ukrajine sa kradne, ako keby nemal prísť zajtrajšok,“ tvrdí.
„Aké sú teda možnosti ďalšieho vývoja?“ pýta sa. Predpokladá, že s vysokou pravdepodobnosťou sa ešte nejaký čas budú valiť na Ukrajinu zbrane a peniaze, ale bez výsledku. Ako jeden z dôvodov uvádza, že priznať otvorene nesprávnosť prijatej stratégie je pre jej autorov politicky nemožné.
„O dva či tri roky budeme tam, kde sme teraz. Len v EÚ o možno 50 miliárd eur ľahší a na Ukrajine budú o tisíce mŕtvych vojakov plnšie cintoríny,“ dodáva. Zdravý rozum však podľa neho nevyhrá, hoci všetkým velí okamžite vyhlásiť prímerie a sadnúť si za rokovací stôl.
Vyjadril presvedčenie, že je evidentné, že márnym plytvaním ľudských zdrojov a peňazí a plynutím času sa rokovacia pozícia Ruska nezhorší. Naopak, bude sa posilňovať, pretože aj medzinárodné spoločenstvo o niekoľko rokov začne pri pohľade na realitu organizovať spiatočku.
V závere si Fico kladie otázku, čo je na realistických a na faktoch postavených úvahách o nevyhnutnosti prímeria na Ukrajine porazenecké. Tvrdí totiž, že už každému je jasné, že kríza na Ukrajine nemá vojenské riešenie.
„Ak si niečo želám, tak už nech sa Slovania prestanú navzájom kántriť z geopolitických dôvodov, tak na americkej aj ruskej strane. Nech si Ukrajina ide svojou suverénnou, nie nadiktovanou cestou. Ak sa vidí v EÚ, nech túto šancu za predpokladu, že splní podmienky, dostane. Radi pomôžeme. Svoje bezpečnostné záruky potrebuje aj Rusko,“ skonštatoval.
Ako píše, aj naďalej je presvedčený, že by sme sa mali vrátiť k nedávnej európskej rétorike, ako sú EÚ a Rusko do určitej miery spojené nádoby a ako sa navzájom potrebujú.
„Ako predseda vlády SR nebudem šíriť nepriateľstvo k žiadnej krajine na svete. Želám si aj postupnú štandardizáciu vzťahov členských krajín EÚ a Ruska. A už vôbec nebudem podliehať hlúpej liberálnej a progresivistickej demagógii, ktorá uráža elementárnu ľudskú súdnosť a ktorá v konečnom dôsledku spôsobí obrovské škody,“ zakončil.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…