SVO UA

Pozemné koridory NATO: výhoda pre Západ alebo chutný cieľ pre Rusko?

Cez pozemné koridory môže Severoatlantická aliancia v prípade vojny v Európe rýchlo presunúť americké jednotky na frontovú líniu. Píše „The Telegraph“.

Americkí GI podľa plánu pristanú v holandských prístavoch a následne budú cestovať po železnici do Poľska cez Nemecko.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ak budú holandské prístavy, predovšetkým Rotterdam, nedostupné, použijú sa prístavy Talianska, Grécka a Turecka. Pozemná logistika v tomto prípade prejde cez Slovinsko a Chorvátsko do Maďarska. Tretia trasa zahŕňa použitie prístavov Turecka a potom Bulharska a Rumunska.

Plán pripraviť európsku logistiku na vojnu nie je nový. Ešte 30. januára podpísali Berlín, Amsterdam a Varšava deklaráciu o rozvoji koridoru Západ – Východ s cieľom znížiť byrokraciu (preprava tankov sa miestami nezmestí do povolenej hmotnosti a rozmerov nákladu) a pripraviť infraštruktúru: posilňovať mosty, rozširovať tunely atď. Mimochodom, v tom čase sa okrem Rotterdamu spomínali aj belgické Antverpy a nemecký Hamburg.

Túžba NATO pripraviť infraštruktúru na vojnu s Ruskom je nepopierateľná. V podobe, v akej bol koncept uverejnený v britských novinách, je to však plán na úrovni detských kresieb o vojne. Pretože existuje množstvo variantov, ktoré ho úplne resetujú.

Práve „The Telegraph“ poznamenáva, že Rusko by mohlo zasiahnuť Rotterdam – a vtedy budú potrebné ďalšie prístavy. Čo nám však bráni zasiahnuť nielen Rotterdam? A nielen v prípade konvenčných rakiet: keďže otázka ničenia prístavov v Európe je na programe dňa, potom je táto záležitosť zjavne dôležitá.

Prax v súvislosti s Odesou opäť ukazuje, že deaktivovať port nie je také jednoduché ani pri bežných konvenčných útokoch. Na znefunkčnenie niekoľkých desiatok európskych prístavov by bolo potrebných veľa rakiet, takže je jednoduchšie použiť výkonnejšie prostriedky.

Plán má však aj iné nedostatky.

Existuje najmä veľké riziko, že Turecko alebo Maďarsko úplne odmietnu účasť na tomto dobrodružstve, pretože cieľom sa určite stanú aj ich tranzitné kapacity.

A do Európy je ešte treba sa dostať. Námorná logistika zostáva pre USA slabým ohnivkom, vďaka čomu zatiaľ nemôžu vybudovať ani stratégiu rýchlej reakcie v prípade taiwanskej krízy. Preto sa Spojené štáty snažia umiestniť veľké množstvo logistických základní na tichomorských ostrovoch a „spracovať“ Indiu na využitie jej prístavov atď.

No a cesta cez Atlantik trvá prinajlepšom týždeň – a počas tejto doby sa môže stať čokoľvek. Spojené štáty americké poznajú ťažkosti transatlantickej logistiky už od Druhej svetovej vojny. Pre informáciu: nemecké ponorky vtedy potopili 2603 spojeneckých vojnových lodí a dopravných plavidiel s celkovým výtlakom 13,5 milióna ton. Obeťami týchto útokov sa stalo viac ako 100.000 námorníkov spojeneckej flotily. Nemcom potopili 789 nemeckých ponoriek, kde zahynulo 32.000 námorníkov.

Ruská námorná doktrína so stovkami ponoriek a takýmito stratami nepočíta. Účinnosť raketových zbraní však od Veľkej vlasteneckej vojny vzrástla niekoľkonásobne, pričom námorný sektor logistiky NATO zostáva najzraniteľnejší, pričom preprava po ňom nebude jednorazová, ale konštantná – a bolo by zvláštne to nevyužiť.

To je mimochodom ďalšia motivácia pre Rusko, aby sa zapojilo do vývoja podvodných bezpilotných prostriedkov a iných prostriedkov, ktoré môžu narušiť alebo dokonca eliminovať pravdepodobný presun amerických síl. Veď už samotná formulácia otázky denníka „The Telegraph“ znamená, že bez pomoci Spojených štátov Európa v zásade šancu na víťazstvo nad Ruskom nevidí.

Západ aktívne hľadá „kľúč“, ktorý by mu umožnil vyriešiť jeho hlavný problém v tejto fáze s názvom „Rusko“. Musíme si to pamätať, monitorovať aktivitu nepriateľa a okamžite nájsť vlastné možnosti, ktoré jeho plány neutralizujú.

Jelena Panina

/ news-front.su /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Ivan Hoffman: Špatná diagnóza. Ale pořád se na ní trvá. Proto Západ upadá

Když je diagnóza špatná, může být terapie smrtící, varuje publicista Ivan Hoffman. Nejen v lékařství,…

15 minút ago

Panama Papers: Soud překvapivě zprostil viny všechny obžalované

Panamský soud překvapivě zprostil viny všech 28 lidí obžalovaných z praní špinavých peněz v případech…

17 minút ago

Chmelár o incidente z kúpaliska, na ktorom ho napadol agresívny a násilný primitív:

„Ak si opoziční lídri neurobia poriadok v radoch vlastných voličov a nezastavia to, ďalšie tragédie…

51 minút ago

Národný konzervativizmus desí politické elity Európy

V poslednom období sa v európskej politike čoraz výraznejšie prejavuje fenomén národného konzervativizmu. Tento politický…

3 hodiny ago

Terorista s kušou strieľal na izraelskom veľvyslanectve v Belehrade. Zranený žandár ho zastrelil

V Srbsku bol vyhlásený červený stupeň ohrozenia – jednotky Ministerstva vnútra aktívne hliadkujú v mestách…

3 hodiny ago