Na Slovenský pozemkový fond (SPF) pod vedením hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa valí jeden škandál za druhým.
Podozrenia z rodinkárstva a vytvárania umelých pracovných miest sa potvrdzujú, na čo poukazovali odborári v otvorenom liste už v septembri minulého roka. Táto štátna inštitúcia sa cez systém dohôd stala odkladiskom straníckych nominantov.
Súčasné vedenie fondu tiež čelí obvineniam z korupcie, amaterizmu, šikanovania a ohovárania rádových zamestnancov. Otvorene o tom na sociálnych sieťach hovorí Ľubomír Haviernik, bývalý blízky spolupracovník súčasného generálneho riaditeľa SPF a exposlanca parlamentu za OĽaNO Jána Marosza.
Portál NášVidiek ešte v septembri minulého roka ako prvý informoval o otvorenom liste odborárov, v ktorom naznačujú tunelovanie rozpočtu fondu a šafárenie s jeho financiami. Vedenie SPF tak malo robiť cez spriaznené osoby, vymyslené pracovné pozície, nezákonné platy a neadekvátne benefity. Viaceré podozrenia odborárov sa s odstupom času potvrdzujú.
SPF potvrdil, že za jednofarebnej vlády Smeru-SD v roku 2015 pracovali vo fonde na dohodu štyria pracovníci, za koaličnej vlády Smeru v roku 2019 to bolo 14 pracovníkov a za vlády vedenej OĽaNO pracovalo v pozemkovom fonde na dohodu k októbru minulého roka 54 ľudí. Portál NášVidiek o tom informovala Lucia Páchniková z odboru komunikácie a špeciálnych činností SPF.
Cez systém dohôd sa v pozemkovom fonde umiestnili viacerí stranícki nominanti OĽaNO. V SPF ako dohodári zaparkovali napríklad bývalý generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Pavol Štec, exriaditeľ Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) Ján Berceli, či bývalý poslanec parlamentu za OĽaNO Miroslav Sopko s manželkou.
SPF sa s odvolaním na osobné údaje odmietol vyjadriť, na aké pozície boli dotknuté osoby prijaté, či a kedy sa zúčastnili výberového konania a spomedzi koľkých kandidátov uspeli.
Bývalý vysoký funkcionár ministerstva pôdohospodárstva Pavol Štec pôsobil ako žurnalista a redaktor Farmárskej Revue.
Exriaditeľ ÚKSUP-u Ján Berceli kandidoval v roku 2020 z miesta 95 vo voľbách do parlamentu za hnutie expremiéra Igora Matoviča. Z kresla šéfa ÚKSUP sa musel porúčať po obvineniach z rodinkárstva, kedy sa v štátnej inštitúcii pod jeho vedením zamestnali jeho priateľka s dcérou. Predtým pracoval vo firme so zameraním na cukrársku výrobu.
Na dohodu pôsobí v pozemkovom fonde aj bývalý poslanec parlamentu za OĽaNO Miroslav Sopko a jeho manželka Jaroslava. Vzdelaním je učiteľ etiky, náboženstva a občianskej náuky. Je jedným zo zakladajúcich členov Občianskej iniciatívy Zemplína a Slovenskej komory učiteľov. Výkon ich práce v SPF by mal byť lokalizovaný na východnom Slovensku.
Odborári vyčítali vedeniu SPF aj netransparentné čerpanie mzdových prostriedkov a diskriminačný prístup k zamestnancom. Upodozrievali ho, že protežuje dohodárov a nadhodnotene ich odmeňuje. Má sa tak diať nielen cez štandardné ohodnotenie, ale aj cez osobné príplatky.
Podľa informácii portálu NášVidiek mala byť priemerná hodinová odmena dohodára na pozemkovom fonde za rok 2022 až o takmer 50 % vyššia ako priemerná hodinová mzda zamestnanca v trvalom pracovnom pomere. Zákonník práce pritom hovorí, že nároky zamestnanca nemožno dohodnúť priaznivejšie ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru.
Kritike odborárov sa nevyhli ani benefity, ktoré dohodárom vedenie pozemkového fondu odsúhlasilo. Výhrady sa týkali najmä prideľovania služobných áut, notebookov, či práce z domu.
Pozemkový fond už aktuálne preveruje Inšpektorát práce Bratislava, pričom inšpekcia pretrváva. Portálu NášVidiek to potvrdilo ministerstvo pôdohospodárstva. Podnety na kontrolu dostali aj Najvyšší kontrolný úrad, Úrad vlády a Rada SPF.
Ministerstvo pôdohospodárstva posúva problémy SPF na celú vládu. Zdôrazňuje, že fond nie je jeho podriadenou organizáciou.
V prípade dohodárov ministerstvo dúfa, že fond prijíma iba riešenia s vysokou mierou efektivity a hospodárnosti. „Predpokladáme, že SPF pred samotným rozhodnutím vykonalo riadne analýzy a má dostatočné argumenty k odôvodneniu, prečo sa rozhodlo ísť cestou presunu akejkoľvek agendy na externé zdroje,“ konštatuje agrorezort.
Systém dohodárov súčasné vedenie SPF obhajuje. Nárast externých pracovníkov zdôvodňuje spisovou zápchou, zdedenými úlohami a novými projektami. Zastrešuje sa odporúčaním vlády a zodpovedajúcim rozpočtom.
Zdôrazňuje, že fondu chýbajú skúsení a odborní pracovníci napríklad z oblasti informačných technológií. Ubezpečuje, že všetky zmluvy s dohodármi sú v súlade so zákonníkom práce a pre ich nábor nie je potrebné vypisovať výberové konanie.
„Všetci dohodári sú do SPF prijatí kvôli osobitne významným pracovným činnostiam alebo náročným odborným pracovným úlohám, prípadne pre ich mimoriadnu odbornosť,“ argumentuje Páchniková z SPF. Mimoriadne benefity pre dohodárov vyplývajú z povahy práce a potrebnosti. Dodáva, že fond pri všetkých zamestnancoch postupuje v zmysle zákonníka práce.
Najzávažnejším problémom súčasného vedenia SPF je obvinenie z korupcie. Týkať sa má už spomínanej spisovej zápchy a otvorene o ňom na sociálnych sieťach hovorí bývalý riaditeľ kancelárie šéfa fondu Ľubomír Haviernik.
Konkrétnosti neuvádza, nakoľko podľa svojich slov spolupracuje s políciou. Upozorňuje tiež na šikanovanie, prenasledovanie a ohováranie rádových zamestnancov. Dodáva, že šéf SPF dal dokonca vypracovať právnu analýzu ako sa zbaviť odborárskej predáčky Kataríny Ježíkovej.
Pozemkový fond sa podľa Haviernika nachádza v absolútnom kolapse, pričom neposkytuje služby verejnosti. Opúšťajú ho kvalifikovaní zamestnanci, ktorí sú vzhľadom na špecifickosť pozemkovej agendy nenahraditeľní. SPF označuje ako politickú nástenku OĽaNO.
Šokuje dôvodom, na základe ktorého sa Ján Marosz stal šéfom fondu. „V júni 2022 sa pochválil… toľko som donášal Matovičovi na Mikulca až mi dal SPF, aby sa ma zbavil,“ tvrdí Haviernik. Keďže celý prípad preveruje polícia, SPF sa k obvineniam svojho bývalého zamestnanca nevyjadril.
S fungovaním pozemkového fondu nie sú spokojní ani samotní poľnohospodári. Prioritne ich trápi problém spisovej zápchy. Žiadajú, aby fond urýchlil podpisovanie nájomných zmlúv.
Hromadenie nevybavených spisov podľa nich spôsobili netransparentnosť, ľudský faktor a slabá komunikácia s farmármi. „Dokonca ani uskutočnená zmena organizačnej štruktúry nepriniesla taký efekt, aký sa od nej očakával,“ ozrejmuje hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK)Jana Holéciová.
Poľnohospodári apelujú na vedenie SPF, aby zmluvy schválené Radou SPF boli štatutármi podpisované čo najrýchlejšie. „Privítali by sme aj to, aby fond zrýchlil majetkové vysporiadanie vlastníckych vzťahov v rámci hospodárskych stredísk v poľnohospodárskych podnikov,“ dodáva Holéciová.
sita.sk
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…
Irán medzitým oznámil plán zvýšiť dolet svojich balistických rakiet a uvažuje prehodnotiť svoju jadrovú doktrínu.…
Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…
Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…
Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…
Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…