Všetky krajiny sveta sa už zamýšľajú, či sa ho ešte oplatí používať. Skupina štátov BRICS predstavuje ekonomickú suverenitu a v nasledujúcich rokoch bude generovať väčšinu globálneho rastu hrubého domáceho produktu,“ vyhlásil Putin na obchodnom fóre BRICS v Moskve.
Ruský prezident Vladimir Putin bude v dňoch 22. až 24. októbra hostiť samit BRICS v ruskej Kazani. Dúfa, že BRICS bude silnou protiváhou Západu v globálnej politike a obchode.
Skupina krajín BRICS bude v nasledujúcich rokoch generovať väčšinu globálneho ekonomického rastu vďaka svojej veľkosti a relatívne rýchlej expanzii v porovnaní s vyspelými západnými krajinami. Vyhlásil to v piatok ruský prezident Vladimir Putin.
BRICS je pôvodné označenie spoločného hospodárskeho zoskupenia krajín Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Začiatkom tohto roka sa skupina rozšírila o štyroch nových členov z Afriky a Blízkeho východu – Spojené arabské emiráty (SAE), Irán, Egypt a Etiópiu.
Putin bude v dňoch 22. až 24. októbra hostiť samit BRICS v ruskej Kazani. Dúfa, že BRICS bude silnou protiváhou Západu v globálnej politike a obchode.
„Krajiny v našom združení sú v podstate hnacou silou globálneho ekonomického rastu. V dohľadnej budúcnosti bude BRICS generovať hlavný rast globálneho hrubého domáceho produktu (HDP),“ povedal Putin v piatok na obchodnom fóre BRICS v Moskve.
„Hospodársky rast členov BRICS bude čoraz menej závisieť od vonkajšieho vplyvu alebo zásahov. Ide v podstate o ekonomickú suverenitu,“ dodal Putin.
Moskva prezentuje nadchádzajúci samit BRICS ako dôkaz, že snahy Západu o izoláciu Ruska pre jeho kroky na Ukrajine zlyhali. Rusko chce, aby s ním spolupracovali ďalšie krajiny na prepracovaní globálneho finančného systému a ukončení dominancie amerického dolára vo svete.
Čína, India a SAE v piatok potvrdili, že ich lídri sa na samite zúčastnia.
Pripojenie Saudskej Arábie k BRICS bude jasné po nadchádzajúcom samite v Kazani, uviedol začiatkom týždňa hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Reagoval tak na správy v médiách, že Rijád zatiaľ nesúhlasil s tým, aby sa stal plnohodnotným členom združenia.
„Budeme vás informovať aj o tom, kto bude zastupovať Saudskú Arábiu alebo či vôbec bude na samite zastúpená,“ dodal Peskov.
Spojené štáty by sa mali zamyslieť nad svojou politikou sankcií a jej negatívnym vplyvom na americký dolár, vyhlásil v piatok ruský prezident Vladimir Putin.
Všetky krajiny sveta sa teraz zamýšľajú nad tým, či sa oplatí používať dolár, ak USA z politických dôvodov obmedzia jeho používanie ako univerzálnej medzinárodnej zúčtovacej jednotky, uviedol v piatok Putin na stretnutí so zástupcami médií z krajín skupiny BRICS.
„Ak sa pozrieme na vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi, myslím si, že USA by sa nad tým mali zamyslieť. Poškodili vzťahy s Ruskom, zavádzajú trvalé sankcie, a to má naň nepriaznivý vplyv vrátane vplyvu na dolár,“ povedal Putin.
„Všetci o tom začali premýšľať. A objem používania dolára sa pomaly, ale predsa len postupne znižuje, v platbách aj v rezervách,“ pokračoval ruský prezident, podľa ktorého svoje rezervy v americkej mene znižujú dokonca aj tradiční spojenci USA.
„A čo sa deje s Čínou, to je tiež jedna sankcia za druhou. A nesúvisí to s politikou, súvisí to s rastom čínskej ekonomiky a so snahou brzdiť tento rast pomocou rôznych sankcií, politicky motivovaných,“ zdôraznil ruský líder.
Putin bude v dňoch 22. až 24. októbra hostiť samit BRICS v ruskej Kazani. BRICS je pôvodné označenie spoločného hospodárskeho zoskupenia krajín Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Začiatkom tohto roka sa skupina rozšírila o štyroch nových členov z Afriky a Blízkeho východu – Spojené arabské emiráty (SAE), Irán, Egypt a Etiópiu.
Moskva prezentuje nadchádzajúci samit ako dôkaz, že snahy Západu o izoláciu Ruska pre jeho kroky na Ukrajine zlyhali. Rusko chce, aby s ním spolupracovali ďalšie krajiny na prepracovaní globálneho finančného systému a ukončení dominancie amerického dolára vo svete.
Rusko a Čína sú podľa ruskej hlavy štátu Vladimira Putina strategickými partnermi a spojencami. Snahy Spojených štátov obmedziť čínsky rozvoj nefungujú a majú opačný účinok, povedal v piatok šéf Kremľa.
Vladimir Putin vyjadril presvedčenie, že rusko-čínska spolupráca je jedným z hlavných prvkov, ktorý prispieva ku globálnej stabilite. Spojené štáty americké podľa neho však v Ázii vyvolávajú napätie, ktoré ohrozuje Rusko aj Čínu.
Snahy obmedzovať čínsky rozvoj však podľa Vladimira Putina nefungujú, naopak je presvedčený, že celé odvetvia americkej ekonomiky sa môžu stať nekonkurencieschopnými.
Viac vo videu:
Sedemdesiatdvaročný politik sa tiež vyslovil za ďalšie rozšírenie BRICS, ktoré pôvodne tvorili Čína, Rusko, India, Brazília a Juhoafrická republika.
Na samit zoskupenia, ktorého členmi sú teraz aj Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty, pozval Vladimir Putin okrem iných aj prezidenta palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása. Novinárom zopakoval, že je za dvojštátne riešenie na Blízkom východe, teda vznik samostatnej Palestíny vedľa židovského štátu.
Zdroj: openiazoch.sk / trend.sk (1), (2) / YouTube / InfoVojna
Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu navrhnutú Bieloruskom a Ruskom o boji proti glorifikácii nacizmu. Vyplýva…
Líbya sa považuje za zlyhávajúci štát, keďže v nej po zvrhnutí a smrti dlhoročného vládcu…
Svetové médiá analyzujú ohromujúcu bleskovú vojnu teroristickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám, ktorá za desať dní…
Dnes sa narodil človek, vďaka ktorému odkazu sa naša krajina napriek všetkému úsiliu Západu a…
decembra 2024 – Veď tí Rusi možno nie sú až takí zlí! Poslanec ruskej Štátnej…
Odhalenie nepodložených presvedčení je podľa vedcov Magdaleny Adamusovej, Evy Ballovej Mikuškovej a Michal Kohuta zo…