zamyslenie

Použitie zbraní s ochudobneným uránom v Srbsku v roku 1999: Vojna, ktorá sa neskončí

Bezprecedentná vojna – bombardovanie vývalej Juhoslávie (Srbsko) sa začalo 24. marca 1999.

O agresívnej vojne NATO vedenej USA proti Juhoslovanskej zväzovej republike (SRJ) v rozpore s medzinárodným právom s použitím vysoko toxických a rádioaktívnych uránových nábojov sa obludnosť tohto vojnového zločinu stáva zrejmým.

V Srbsku agresívna rakovina medzi mladými a starými nadobudla v posledných rokoch epidemické rozmery. Utrpenie ľudí volá do neba. Postihnutý je najmä juh Srbska a Kosova. Podľa srbského ministerstva zdravotníctva každý deň ochorie dieťa na rakovinu. Celá krajina je kontaminovaná. V dôsledku poškodenia genetického materiálu (DNA) sa budú rodiť generácie za generáciou zdeformovaných detí. Vedome a dobrovoľne bola spáchaná genocída.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Až donedávna politici s pomocou médií zatajovali pravdu pred nepokojnými občanmi Srbska pod tlakom páchateľov genocídy. Odvážnym a zodpovedným lekárom, bývalým vojenským pracovníkom, bývalým politikom a vedcom sa teraz podarilo prelomiť túto stenu mlčania – v prospech srbského ľudu a mnohých ďalších národov tohto sveta, ktorí zdieľajú ich osud.

Uránové zbrane sú zbrane hromadného ničenia

Keď USA použili vo Vietname defoliant „Agent Orange“ a napalm, svet bol zdesený. To už nebola vojna, to bolo vyvražďovanie civilného obyvateľstva a trvalé ničenie prírody. O päťdesiat rokov neskôr sa generácia za generáciou rodí s ťažkým postihnutím – rodí sa, aby zomrela.

Ale zbrojársky priemysel, vrátane priemyslu jadrových zbraní, od Vietnamu rýchlo rozvíja svoje podnikanie. Všetky vojny sú podľa právnych noriem Norimberského tribunálu nezákonnými agresívnymi vojnami a stávajú sa čoraz vražednejšími, zákernejšími, rozšírenejšími, genocídnymi. Tak tomu bolo aj v prípade prvej vojny NATO vedenej USA na európskej pôde proti Juhoslovanskej zväzovej republike v roku 1999.

Tu, s tichým súhlasom spojencov NATO – vrátane Nemecka – použila americká armáda zbrane hromadného ničenia, ktoré už testovala v 2. vojne v Perzskom zálive v roku 1991 a v Bosne a Hercegovine v rokoch 1994/95: vysoko toxické a rádioaktívne uránové zbrane.

Samotné NATO priznalo, že vypálilo 30 000 nábojov s ochudobneným uránom (DU), srbská armáda hovorí o 50 000 nábojoch. To zodpovedá 10 až 15 tonám uránu.

Keďže rozsiahla vedecká literatúra a filmový materiál („Smrteľný prach“) o tomto vojnovom zločine sú už k dispozícii v nemčine, angličtine a srbčine, uvádzame len niekoľko komentárov:

Z dôvodu dlhého procesu degradácie rádioaktivity a jej toxicity sa odpady z uránového a jadrového priemyslu – najmä DU izotopu 238 – skladujú na zabezpečených skládkach veľmi dlhú dobu. Aby sa znížili vysoké náklady s tým spojené, DU sa preto ľahko a bezplatne poskytuje zainteresovaným stranám, ako je armáda. DU má vlastnosti, ktoré sú obzvlášť atraktívne pre obranný priemysel.

Podľa profesora Siegwarta-Horsta Günthera majú DU strely vyvinuté podľa nemeckej technológie vysokú penetračnú silu vďaka vysokej hustote kovového uránu (1,7-krát väčšiu ako hustota olova) a sú obzvlášť vhodné na rozbíjanie oceľového panciera a podzemných betónových bunkrov.

Obr.: bombardovanie Juhoslávie. Zdroj: katera news

DU je tiež horľavý materiál, ktorý sa samovznieti, keď prenikne do pancierovej dosky, horí pri 3 000 stupňoch Celzia za vzniku prachu oxidu uránu a uvoľňuje vysoko toxický a rádioaktívny materiál (oxid uránu).

Tento aerosól oxidu uránu s veľkosťou častíc v nanomierke vstupuje do ľudského tela vzduchom, ktorý dýchame, vodou a dlhodobo aj potravinovým reťazcom.

V pľúcach sú prachové častice DU naviazané aj na červené a biele krvinky a tak sa dostávajú do všetkých orgánov tela vrátane mozgu, obličiek a semenníkov, čo spôsobuje rakovinu mnohých orgánov a nezvratné poškodenie genetického materiálu (DNA). Silná karcinogenita DU je spôsobená skutočnosťou, že chemotoxicita a rádiotoxicita pôsobia synergicky.

NÚ sa môže dostať aj k nenarodenému dieťaťu cez placentu a spôsobiť vážne poškodenie. Možné dlhodobé poškodenie zahŕňa genetické defekty u dojčiat, detskú leukémiu, rakovinu a poškodenie obličiek.

Keďže častice oxidu uránu vďaka spaľovaciemu teplu nadobudli vlastnosti keramiky, sú nerozpustné vo vode, v tejto forme sa fixujú v organizme a svoj rádioaktívny účinok (alfa žiarenie) môžu vyvíjať roky.

Vojna s uránovými zbraňami je genocída spôsobená vedome a dobrovoľne

Pre biochemika Albrechta Schotta je DU príkladom zásahov do stvorenia, ktoré ho existenčne ohrozujú, a teda nie zbraňou proti štátom, ale zbraňou proti planéte. Známy nemecký novinár a filmár Frieder Wagner nazýva uránové zbrane „vyhladzovacími zbraňami“ a obete týchto vražedných zbraní „mŕtvymi tichej smrti“. Uránové zbrane sú „dokonalou zbraňou“ na zabíjanie masy ľudí, teda na páchanie genocídy.

Od Dohovoru OSN o zabránení a trestaní zločinu genocídy z roku 1948 je genocída podľa medzinárodného trestného práva trestným činom, ktorý nepodlieha premlčaniu. Vyznačuje sa špecifickým zámerom zničiť, priamo alebo nepriamo, národnú, etnickú, rasovú alebo náboženskú skupinu ako takú, úplne alebo čiastočne. Preto sa genocída nazýva aj „jedinečný zločin“, „zločin zločinov“ alebo „najhorší zločin v medzinárodnom trestnom práve“.

Austrálska lekárka, špecialistka na jadrové zbrane a mierová aktivistka Helen Caldicottová vo svojej knihe „Nuclear Danger USA“ píše:

„Je jasné, že Pentagon vedel o zdravotných rizikách, ktoré predstavuje munícia obsahujúca urán, dávno pred operáciou Púštna búrka [2. vojna v Perzskom zálive 1991; Autor]. Početné vojenské správy potvrdzujú, že urán-238 môže spôsobiť poškodenie obličiek, rakovinu pľúc a kostí, (nezhubné) pľúcne ochorenie, kožné ochorenie, neurokognitívne poruchy, chromozomálne poškodenie a vrodené chyby.“

Z tohto dôvodu sú vojny zahŕňajúce použitie vysoko toxických a rádioaktívnych uránových zbraní vojnovými zločinmi aj vedome a dobrovoľne spáchanou genocídou – vrátane vojny proti Juhoslovanskej zväzovej republike v roku 1999. Podľa Dohovoru OSN proti genocíde zmluvné strany Dohovoru zaviazať sa potrestať genocídu alebo osoby páchajúce genocídu, či už sú to vlády, verejní činitelia alebo súkromné ​​osoby.

Agresívne druhy rakoviny v Srbsku dosahujú epidemické rozmery

Bombardovanie Srbska trvalo 78 dní. Pri tom bolo zabitých 1 031 vojakov, zranených 5 173 vojakov a policajtov, zomrelo 2 500 civilistov – vrátane 78 detí – a viac ako 6 000 civilistov bolo zranených.

Okrem striel s DU, ktoré obsahovali aj stopy vysoko toxického plutónia, boli použité ďalšie výbušné kombinácie a raketové palivá s určitými chemickými zlúčeninami, ktoré pri výbuchu pôsobia veľmi toxicky a spôsobujú rakovinu. Počet týchto rakovín z roka na rok rástol. Zvýšil sa aj počet novorodencov s deformáciami a novorodencov s agresívnou detskou leukémiou.

Pred viac ako rokom sa stali známymi odhady Srbskej asociácie pre kontrolu rakoviny: Štúdie ukázali, že použitie uránových zbraní viedlo v rokoch 2001 až 2010 k 15 000 prípadom rakoviny a 10 000 úmrtiam, podľa šéfa asociácie a onkológa MUDr. Slobodana Cikarica .

Celkovo bolo v Srbsku v tomto období 330 000 prípadov rakoviny. Úmrtnosť sa od roku 1999 každoročne zvyšuje o 2,5 percenta.

V roku 2013 profesor Cikaric v srbských novinách Blic povedal, že 14 rokov po bombardovaní DU Srbsko očakávalo explóziu rakoviny všetkého druhu. Malo sa mu dať za pravdu. Hlásené sú poruchy imunitného systému s pribúdajúcimi prípadmi infekčných ochorení, závažné funkčné poruchy obličiek a pečene, agresívne leukémie a iné druhy rakoviny (vrátane mnohopočetných druhov rakoviny), poruchy kostnej drene, genetické defekty a malformácie, ako aj potraty a predčasné pôrody u tehotných žien ako po černobyľskej katastrofe.

Ak si dnes prečítate srbské noviny alebo sa prejdete po srbskom cintoríne, všimnete si krátku životnosť mnohých zosnulých v celostránkových nekrológoch či epitafoch. V každom prípade by mal znieť: „Zomrel na následky otravy následkom DU a ožiarenia“.

Mnohí občania Srbska sú psychicky zaťažení kvôli ich dlhoročnému súcitu s chorými príbuznými a kvôli úzkostlivému čakaniu, či a kedy aj ich nezastihne niektorá z hrozných a väčšinou smrteľných chorôb. Aj keď väčšina z nich má podozrenie na príčinu závažných ochorení, stále existuje veľká neistota, ktorá vyvoláva pretrvávajúce pocity stresu.

Politici v Srbsku, ako aj v ostatných krajinách na Blízkom a Strednom východe kontaminovaných DU a v samotných krajinách NATO zámerne neinformovali obyvateľstvo. Okrem iného sa chceli vyhnúť regresným nárokom a nerušene pokračovať vo vražednom obchode. Stres, úzkosť a depresia navyše oslabujú už aj tak zaťažený imunitný systém a vedú k vyššej náchylnosti na infekcie. Ukazujú to výsledky výskumu z interdisciplinárnej oblasti psycho-neuro-imunológie (PNI).

Ľudia majú právo na pravdu

Na to, aby si každý občan mohol uspokojivo zorganizovať svoj život a život svojej rodiny, urobiť si opatrenia do budúcnosti alebo sa ako manželia rozhodnúť, či mať alebo nemať deti, musí byť každý občan schopný reálne posúdiť ekonomické sociálne a politické podmienky vo svojej krajine. Ale nemôžu to urobiť, ak sú zbavení pravdy o incidentoch, ktoré môžu vážne ovplyvniť ich životy.

Preto je morálnou povinnosťou všetkých, ktorí sa zaoberali problémom kontaminácie v krajine – lekárov, vedcov, novinárov, vojenského personálu a civilistov postihnutých kontamináciou – vzdelávať a pomáhať svojim spoluobčanom.

Okrem toho je identita národa založená na práve občanov na pravdu a poznanie ich histórie. Historici a predstavitelia iných vied majú významný prínos. Debata však nesmie zostať len na nich. Hľadanie pravdy a osveta ľudu je aj politická úloha, ktorú musia riešiť politickí lídri a v žiadnom prípade jej nesmú brániť. Vláda a parlament musia zaujať stanovisko.

Ako môžu občania dôverovať vláde alebo ľudovej reprezentácii, ktorá im zatajuje pravdu o probléme, ktorý sa ich existenčne dotýka?

Rudolf Lothar Hänsel

O autorovi: Dr. Rudolf Lothar Hänsel je školský rektor, pedagogický vedec a diplomovaný psychológ. Po vysokoškolských štúdiách sa stal akademickým učiteľom vzdelávania dospelých. Ako dôchodca pracoval ako psychoterapeut vo vlastnej praxi. Vo svojich knihách a odborných článkoch vyzýva k uvedomelej eticko-mravnej výchove k hodnotám i k výchove k verejnému duchu a mieru. V roku 2021 mu Univerzita v Belehrade a Novom Sade udelila Republikovú cenu „Kapitán Misa Anastasijevic“ za zásluhy pre Srbsko.Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

 Tento článok bol pôvodne publikovaný vo februári 2018.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

6 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

8 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

8 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

8 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

8 hodín ago