Bežné potraviny, ktoré pomáhajú „chrániť“ pečeň, sú:
Citrónová šťava (to znamená čerstvo vylisovaná citrónová šťava, nie rôzne koncentráty, a už vôbec nie nápoje údajne založené na prírodnej citrónovej šťave) je akýmsi tonikom pre pečeň, vďaka ktorému tento orgán okrem iného produkuje viac žlče. Navyše, ako ukazujú niektoré experimenty, citrónová šťava môže oddialiť ukladanie cholesterolu na steny ciev vo forme plakov.
Najlepší čas na pitie citrónovej šťavy je bezprostredne po prebudení. Vytlačte šťavu z polovice citrónu a zmiešajte ju s pohárom teplej (30-32 stupňov) vody. Je teplá a nie studená – týmto spôsobom bude nápoj užitočnejší. Ak máte viac radi limetkovú šťavu, môžete ju použiť aj vy, len majte na pamäti, že limetka má menšiu veľkosť ako citrón. Sotva stojí za to opakovať tento postup počas dňa – jeden pohár ráno na prázdny žalúdok je dosť.
Jablká , dokonca jedno jablko denne a vaša pečeň sa vám poďakuje.
Jedzte viac vlákniny:
Vláknina priamo neovplyvňuje pečeň. Pomáha však pohybu potravy tráviacim traktom a zabraňuje vzniku hnilobných procesov. Nedostatok vlákniny v potrave spôsobuje, že 90 percent cholesterolu a žlčových kyselín sa reabsorbuje a vracia do krvného obehu, čo znamená ďalší stres pre pečeň, čo vedie k zníženiu schopnosti zužitkovať tuk. Koľko vlákniny potrebujeme? Odborníci na výživu sa domnievajú, že denná potreba je medzi 5 a 25 gramami, ale je lepšie neklesnúť pod 15 gramov. Zostáva dodať, že najviac vlákniny je obsiahnutej v otrubách (sami ich nebudete jesť, preto si budete musieť kúpiť špeciálny chlieb z otrúb). Je bohatý na mandle a arašidy, zelený hrášok a fazuľu, celozrnné a celozrnné pečivo. Medzi zeleninou sú lídrami v obsahu vlákniny mrkva, brokolica a kapusta a medzi ovocím – jablká. Vlákno sa predáva aj ako samostatný výrobok.
A viac o zdravých výrobkoch.
Čerstvo vylisovanú citrónovú šťavu by ste mali piť iba ráno na prázdny žalúdok, grapefruity sa však dajú jesť počas celého dňa. Toto zdravé ovocie je bohaté na vitamín C a antioxidanty – prvé aj druhé pomáha čistiť pečeň. Flavonoid naringenin obsiahnutý aj v grapefruite prispieva k normalizácii funkcie pečene. Chráni pečeň pred škodlivými účinkami avokádových toxínov. Toto ovocie je tiež bohaté na vitamíny C a E, obsahuje veľa vlákniny a draslíka. Vaječný žĺtok pomáha normalizovať pečeň, takže je nepravdepodobné, že by bolo múdre zbaviť sa žĺtkov, opierajúcich sa výlučne o bielkoviny.
Vlašské orechy majú vysoký obsah arginínu, glutatiónu a omega-3 tukov. Tieto látky pomáhajú predchádzať stukovateniu pečene, umožňujú nášmu „ochrancovi“ zbaviť sa amoniaku. Nakoniec, špenát, rukola, čakanka a dokonca aj listy púpavy sú prospešné aj pre zdravie pečene.
pb.
Slovanské Noviny
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…
O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…
Rozpráva aj o chystanej knihe venovanej Danielovi Lipšicovi, o eskalácii konfliktu na Ukrajine odchádzajúcim režimom…