Európa

Postoje slovenských europoslancov k prísnejšej cenzúre (“regulácii”) online obsahu: Mazurek je zásadne proti

Cifrová Ostrihoňová je za, Mazurek je zásadne proti

Poslanci europarlamentu v utorok v Štrasburgu diskutovali s Európskou komisiou (EK) o ochrane demokracie a slobody v online priestore v súvislosti s Nariadením o digitálnych službách (DSA).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Zatiaľ čo slovenskí europoslanci Veronika Cifrová Ostrihoňová (Obnovme Európu/Progresívne Slovensko) a Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) tento právny predpis vítajú a sú za prijatie ďalších opatrení, poslanec Milan Mazurek (nezaradený/Republika) s tým zásadne nesúhlasí, informuje spravodajca TASR.

Cifrová Ostrihoňová jednoznačne podporuje prijatie ďalších opatrení, ktoré sú v záujme bezpečnejšieho online priestoru. “Užívatelia sociálnych sietí aktuálne ťahajú za kratší koniec, pretože sú to práve veľké online platformy, ktoré určujú pravidlá a algoritmy,” povedala pre TASR. Myslí si, že je to práve EÚ, ktorá má dostatočnú silu na to, aby sa dokázala užívateľov účinne zastať a priniesť do tohto vzťahu rovnováhu.

DSA ako užitočnú reguláciu niektorých negatívnych dosahov liberálneho fungovania platforiem vníma aj Branislav Ondruš.

“Žiadna korporácia nesmie mať možnosť profitovať na úkor bežných ľudí či celej spoločnosti. Ak takúto možnosť identifikujeme, treba ju minimalizovať alebo úplne odstrániť. Vždy budem podporovať nové opatrenia, ktoré chránia používateľov, poskytujú rovnaké podmienky pre všetkých na trhu a predovšetkým regulujú negatívne vplyvy technologických gigantov,spresnil.

Veľké spoločnosti musia byť podľa neho zodpovedné za obsah, ktorý zverejňujú alebo sprostredkovávajú, a nesmú mať príležitosti na zneužívanie dominantnej pozície na trhu, dodal Ondruš. DSA tiež podľa jeho slov otvára priestor pre malé a stredné podniky, ktoré budú mať lepší prístup k digitálnym trhom a férovejšiu súťaž.

Naopak, slovenský europoslanec Milan Mazurek zásadne odmieta návrhy, ktoré podľa jeho slov poskytnú EK ďalšie kompetencie na cenzúru obsahu sociálnych sietí. Myslí si, že EK reguláciou skôr obmedzuje slobodu slova v online priestore. “Jediné, čo EÚ potrebuje, je legislatívny akt, ktorý umožní chrániť slobodu slova pre všetkých obyvateľov bez ohľadu na ich politické názory a preferencie na týchto globálnych sociálnych sieťach,” uviedol.

Na zhodnotenie samotnej úniovej legislatívy a jej kontroly dodržiavania zo strany EK je podľa Ondruša a Cifrovej Ostrihoňovej ešte priskoro. Podľa slovenskej europoslankyne je DSA prelomovým nariadením, ktoré sa pripravovalo dlho a nejaký čas potrvá, kým ho bude možné komplexne zhodnotiť. “Prvé správy však ukazujú sľubné trendy v prospech užívateľov internetu,” tvrdí Cifrová Ostrihoňová.

Mazurek kritizuje podľa neho nesprávne prebratie nariadenia do slovenskej legislatívy. Nepáčia sa mu udelené právomoci pre regulačný úrad (Rada pre mediálne služby), ktoré mu podľa neho umožňujú “ľubovoľne cenzurovať obsah na sociálnych sieťach”. Dodal, že v tomto smere nezaznamenal nijakú výhradu EK.

„Preberáme späť kontrolu“

Ďalší text vyjadruje redakčný postoj k slobode slova a prejavu. Preberanie kontroly odkazuje EÚ prijatým aktom nielen globálnym platformám, ale aj bežným užívateľom, čiže hodnotenie obsahu a jeho následné odstránenie cez cenzúru pod hrozbou vysokých pokút. Užívatelia to poznajú ako upozornenie za údajné “porušenie pravidiel”, odstránenie statusu alebo dokonca zlikvidovania účtu na niektorej zo sociálnych platforiem.

Oficiálne vraj za prijatím Digitálneho aktu stojí regulácia, ktorej cieľom je zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetky digitálne spoločnosti bez ohľadu na ich veľkosť.

Najväčší dôraz a aj argumentačné zacielenie smerovali k politicko-ideologickému podtextu slobody slova, názoru a prejavu na sociálnych sieťach.

Podľa stránky Európskeho parlamentu tento akt sa postará o „lepšie hodnotenie služieb a produktov ponúkaných spoločnosťou, nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér alebo aplikácie sú ukážkami takýchto neférových praktík, ktorým chce nová legislatíva zabrániť.“

Následne však zdôrazňuje to kľúčové – hovorí najmä o „škodlivom obsahu“, o „nenávistných prejavoch“ či tzv. „dezinformáciách“.

Na diskusiu priamo v pléne Európskeho parlamentu dokonca použili istú Frances Haugen, bývalú pracovníčku spoločnosti Facebook (Meta). Vraj odhalila, ako zlyhal Facebook pri „riešení“ nenávistných prejavov a dezinformácií“…

Pri vypočutí apelovala dokonca na europoslancov, aby bol akt „silný“ a vykonávaný „prísne“.

Podľa sociálnodemokratickej europoslankyne Christel Schaldemose, spravodajkyni k digitálnemu aktu, vraj musíme zabezpečiť ochranu základných práv a slobôd, vrátane slobody prejavu“. To sa ale vylučuje s jej tvrdým zámerom a vyhlásením „Berieme späť kontrolu“.

Je otázne, či politici – poslanci alebo exekutíva Európskej komisie – majú právo kontrolovať slobodný internet a slobodnú komunikáciu miliónov užívateľov a zasahovať prijatými opatreniami do ich skutočného práva na slobodné vyjadrenie názoru.

Nepochybne sa v takejto globálnej komunikácii môžu objaviť aj marginálne prejavy, ktoré by tam byť nemali, ale to je vecou užívateľov a ich slobodnej vôle a rozhodnutia, ako sa k nim postavia, či im dajú priestor alebo zareagujú odmietavo.

O tomto totiž je podľa nás skutočná sloboda slova, ktorá je základom demokracie. Tá sa posilňuje nie takouto „ochranou“, ale v sebavedomej a slobodnej diskusii s výmenou názorov, s ktorými časť populácie alebo vládnuci establishment nemusí súhlasiť. Demokracia je však o vôli väčšiny ľudu a len ľudia, v tomto prípade užívatelia sociálnych sietí, majú právo určiť, čo je vhodné a čo nie je.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

9 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

11 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

11 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

11 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

12 hodín ago