zamyslenie

Postavenie amerického dolára ako globálnej rezervnej meny sa  oslabuje.

Keď korporátne západné médiá začnú vážne útočiť na dedolarizačný príbeh multipolárneho sveta, viete, že panika vo Washingtone naplno prepukla.

Čísla: dolárový podiel na globálnych rezervách bol 73 percent v roku 2001, 55 percent v roku 2021 a 47 percent v roku 2022. Kľúčovým faktom je, že minulý rok klesol dolárový podiel 10-krát rýchlejšie ako priemer za posledné dve desaťročia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Teraz už nie je pritiahnuté za vlasy predpokladať, že do konca roka 2024, ktorý sa zhoduje s ďalšími prezidentskými voľbami v USA, bude celosvetový podiel v dolároch len 30 percent.

Rozhodujúcim momentom – skutočným spúšťačom, ktorý viedol k Pádu hegemóna – bol február 2022, keď kolektívny západ „zmrazil“ viac ako 300 miliárd dolárov v ruských zahraničných rezervách a všetky ostatné krajiny na planéte sa začali báť o svoj vlastné doláre v zahraničí. V tomto absurdnom kroku sa však objavila určitá komická úľava: EÚ väčšinu z toho „nevie nájsť“ .

Podľa ruského ministra financií Antona Siluanova viac ako 70 percent obchodných dohôd medzi Ruskom a Čínou v súčasnosti používa buď rubeľ alebo jüan.

Rusko a India obchodujú s ropou v rupiách. Pred menej ako štyrmi týždňami sa Banco Bocom BBM stala prvou latinskoamerickou bankou, ktorá sa prihlásila ako priamy účastník cezhraničného medzibankového platobného systému (CIPS), ktorý je čínskou alternatívou k západnému systému finančných správ SWIFT.

Čínska CNOOC a francúzska Total podpísali svoj prvý obchod s LNG v jüanoch prostredníctvom Shanghai Petroleum and Natural Gas Exchange.

Dohoda medzi Ruskom a Bangladéšom o výstavbe jadrovej elektrárne Rooppur obíde tiež americký dolár. Prvá platba vo výške 300 miliónov dolárov bude v jüanoch, no Rusko sa pokúsi premeniť ďalšie platby na ruble.

Bilaterálny obchod Ruska a Bolívie teraz akceptuje dohody v Boliviane. To je mimoriadne dôležité, pretože úsilie Rosatomu je kľúčovou súčasťou rozvoja ložísk lítia v Bolívii.

Mnohé z týchto obchodov zahŕňajú krajiny BRICS – a nielen. Najmenej 19 krajín už požiadalo o vstup do BRICS+, rozšírenej verzie veľkej multipolárnej inštitúcie 21. storočia, ktorej zakladajúcimi členmi sú Brazília, Rusko, India a Čína a Južná Afrika. Ministri zahraničných vecí z pôvodnej pätice začnú diskutovať o podmienkach pristúpenia nových členov na nadchádzajúcom júnovom summite v Kapskom meste.

BRICS je v súčasnej dobe pre globálnu ekonomiku relevantnejší ako G7. Najnovšie údaje MMF ukazujú, že súčasných päť krajín BRICS prispeje ku globálnemu rastu 32,1 percentami v porovnaní s 29,9 percentami G7.

S Iránom, Saudskou Arábiou, Spojenými arabskými emirátmi, Tureckom, Indonéziou a Mexikom ako možnými novými členmi je jasné, že kľúčoví hráči globálneho Juhu sa začínajú zameriavať na základnú multilaterálnu inštitúciu schopnú rozbiť západnú hegemóniu.

Ruský prezident Vladimir Putin a saudskoarabský korunný princ Mohammad bin Salman (MbS) pracujú úplne synchronizovane , keďže partnerstvo Moskvy s Rijádom v OPEC+ metastázuje do BRICS+, paralelne s prehlbujúcim sa rusko-iránskym strategickým partnerstvom.

MbS nasmeroval Saudskú Arábiu smerom k novému euroázijskému mocenskému triu Rusko-Irán-Čína (RIC), preč od USA . Novou hrou v západnej Ázii je prichádzajúci BRIICSS – pozoruhodne v ňom hrajú Irán aj Saudská Arábia, ktorých historické zmierenie sprostredkovala ďalšia ťažká váha BRICS, Čína.

https://thecradle.co/article-view/24080/de-dollarization-kicks-into-high-gear

spracoval: Investigatívny Blog

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

11 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

12 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

13 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

13 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

13 hodín ago