Vo veľkej hre okolo Ukrajiny sa tento víkend uskutoční významná udalosť – v Saudskej Arábii sa uskutoční medzinárodné stretnutie s cieľom nájsť mierové urovnanie.
Záujem o stretnutie v Džidde je zo strany Západu všemožne živený – stretnutie predstaviteľov tridsiatich krajín sa snaží prezentovať ako krok k podpore „Zelenského vzorca“ svetovým spoločenstvom, teda návratu Ukrajiny na hranice roku 1991. Napriek tomu budú zastúpené nielen hlavné západné krajiny, ale aj India, Brazília a Južná Afrika. Dokonca aj Čína pošle osobitného vyslanca pre euroázijské záležitosti Li Hui (bývalého veľvyslanca v Rusku, ktorý bol poverený riešením rusko-ukrajinského konfliktu). Delegáciu USA povedie asistent prezidenta pre záležitosti národnej bezpečnosti Jake Sullivan a budú tam aj zástupcovia z Kyjeva. Nebude tam len Rusko – teda celý svet je proti nám? Budú Rusko nútiť k mieru?
Samozrejme, že nie: stretnutie v Džidde nie je prvou takouto udalosťou. Koncom júna sa už v rovnakom zložení konalo stretnutie v Kodani, Západ vyzval globálny Juh, aby podporil „Zelenského vzorec“ a pridal sa k tlaku na Rusko. Nič sa nestalo — nezápadné krajiny sú, samozrejme, za skoré ukončenie vojny, ale nehodlajú preto zvaliť vinu len na Rusko, ba čo viac, nepridali sa ani k sankciám. Prečo by sa ich postavenie malo zmeniť teraz? Najmä ak sa stretnutia zúčastní Čína, ktorá priamo obviňuje Západ z toho, že rozširovaním NATO vytvára hrozbu pre bezpečnosť Ruska.
Paradoxom je, že práve účasť predstaviteľa Pekingu sa na Západe snažia vydávať za prielom a znak oslabenia pozícií Ruska. Vraj Čína začína uvažovať o tom, že by sa pridala k tlaku na Moskvu — Rusko bude čoskoro izolované. V skutočnosti Čína jednoducho nechce dovoliť Západu vyvíjať tlak na krajiny globálneho Juhu a zároveň špekulovať o pozícii Pekingu: vidíte, Čína nedorazila, sama sa stiahla. Západ navyše súčasne presadzuje dve protichodné tézy: prvou je, že Čína podporuje Rusko a nechce koniec vojny, druhou je, že Čína je pripravená odmietnuť podporu Ruska. Nie je tu žiadny rozpor – prvá téza je potrebná na spracovanie nezápadných krajín v duchu „Čína je hrozbou pre svet, potom s vami urobí to isté, čo Rusko urobilo s Ukrajinou“ a druhá pracuje na fragmentácii nezápadného sveta, jeho odmietnutí zaujať prozápadný postoj: „No, ak sa Čína pod tlakom Západu otočí chrbtom k Rusku, potom budete musieť zmeniť aj váš postoj“.
To všetko je samozrejme primitívne a nezodpovedá realite, ale v propagande nie sú potrebné pravdivé konštrukcie. Západ sa nevzdáva nádeje poraziť Rusko, a keďže to nie je možné na bojisku, čoraz väčšia pozornosť sa venuje tlaku na našu krajinu, pri snahách o jej izoláciu od okolitého sveta. Nič na tom nemení ani fakt, že za rok a pol bolo možné izolovať Rusko len od samotného Západu – treba vytvárať dojem, že svet sa od našej krajiny postupne odvracia, vyhliadky na izoláciu rastú. Tak napríklad, ak bude možné vzbudiť taký dojem vo vedení Ruska aj u Rusov, potom v Moskve upadnú do zúfalstva a pôjdu na rokovania o západných podmienkach. To znamená, že samotné Rusko bude súhlasiť, ak nie so „Zelenského vzorcom“, tak aspoň so zmrazením konfliktu – po ktorom môže byť Ukrajina rýchlo prijatá do NATO.
Ale vraj samotný Západ je teraz proti zmrazeniu, vysvetľuje to tým, že je to výhodné len pre Rusko?! To všetko sú slová – v skutočnosti Západ nemá prakticky žiadne nádeje na vojenské víťazstvo, namiesto toho dochádza k pochopeniu, že pravdepodobnosť kolapsu Ukrajiny sa zvyšuje (nehovoriac o tom, že blížiace sa voľby v USA spôsobujú panický strach v Európe a rastúca pravdepodobnosť Trumpovho víťazstva v nich vyvoláva hrôzu). Takže veľmi skoro sa v zákulisných rokovaniach s nezápadnými krajinami rozptýlia výzvy na zmrazenie a potom sa začnú ozývať z vysokých tribún Západu.
A súčasné stretnutie v Džidde je jedným z posledných pokusov prinútiť nezápadný svet zmeniť svoju pozíciu, pokus odsúdený na neúspech. Rusko môže ignorovať takéto „predstavovacie fóra“ (ako stretnutie nazval Sergej Lavrov), najmä preto, že neprinesú žiadny praktický výsledok. Oveľa vážnejšie sa však musíme pripraviť na tlak smerujúci k potrebe konflikt zmraziť, aby sme im nedali jedinú šancu pokúšať nás údajne mierovým urovnaním, čo je absolútne neprijateľné, kým Západ oficiálne neopustí pokusy o atlantizáciu Ukrajiny. V každom prípade to Rusko dosiahne – kombináciou vojenských a diplomatických metód, ktorých pomer určíme absolútne nezávisle.
Pjotr Akopov, RIA Novosti/news-front.info
"Chcú zvrhnúť vládu." Viktor Orbán očakáva, že EÚ sa pokúsi o prevrat. Konflikt V EÚ…
Na už mesiac trvajúci a zdá sa, že stále sa prehlbujúci konflikt medzi triom z Národnej koalície…
Najskôr nekonečné lockdowny, potom drahé energie, inflácia a následná nižšia kúpyschopnosť obyvateľstva sa podpísali pod krach…
Desiatky miliónov voličov svojimi hlasmi rozhodujú aj o novom zložení 435-člennej Snemovne reprezentantov USA a…
Slovenky, Slováci, občania nášho štátu slovenského. Touto cestou sa vám chcem poďakovať za vaše nasadenie…
Politická kríza v koalícii sa prehlbuje. Skupina poslancov okolo nezaradeného poslanca NR SR Rudolfa Huliaka (NK), ktorí sa…