Dôvera verejnosti v americký bankový systém naďalej klesá. Dôkazom je ďalších 126 miliárd dolárov, ktoré vkladatelia odčerpali z bánk v Spojených štátoch amerických počas týždňa končiaceho 22. marca 2023.
Podľa najnovších údajov súkromného Federálneho rezervného systému FED (americkej centrálnej banky) došlo k najväčšiemu odlevu vkladov vo veľkých bankách, z ktorých 25 najväčších stratilo až 90 miliárd dolárov.
Menšie banky, ktoré utrpeli masívne výbery hotovosti po páde Silicon Valley Bank a Signature Bank, dokázali do istej miery stabilizovať svoje odlevy a získali späť približne 6 miliárd dolárov.
Celkové vklady v priemysle klesli na 17,3 bilióna (17 300 miliárd) dolárov, čo je o 4,4 percenta menej v porovnaní s rovnakým týždňom v roku 2022. Súčasné úrovne vkladov sú najnižšie od júla 2021, keď vrcholila takzvaná „pandémia koronavírusu“.
Už pred krachom Silicon Valley Bank a Signature Bank mali vklady klesajúci trend a v prvých dvoch mesiacoch roka neustále klesali. Vklady vo všetkých bankách sa v štvrtom štvrťroku 2022 znížili o 5 percent ročne.
(Súvisiace: Pred dvoma rokmi sa celý platobný systém Federálneho rezervného systému zrútil kvôli „prevádzkovej chybe“.)
Podľa korporátnych hlásnych trúb, ktoré ovládajú médiá hlavného prúdu, všetky tieto odlivy vkladov nemajú nič spoločné s ubúdajúcou vierou v americký (a v podstate celý západný) finančný systém.
Namiesto toho to podľa nich súvisí s „agresívnou kampaňou Federálneho rezervného systému na zníženie inflácie“ spočívajúcu v rýchlom zvyšovaní úrokových sadzieb.
V niektorých ohľadoch to môže byť pravda. V súčasnosti má väčší zmysel ukladať svoje peniaze inam ako na nízko úročený bankový účet. Na druhej strane je zo dňa na deň jasnejšie, že americký finančný systém je domčekom z karát, ktorý je pripravený skolabovať – ak už nie je v procese pádu.
K prvému medziročnému poklesu vkladov došlo v druhom štvrťroku 2022, uvádzajú správy. Neustále rastúca inflácia spolu s nezodpovedanými otázkami o životaschopnosti amerických bánk len pokračovali v posilňovaní tohto odlivového trendu.
Podľa prieskumu Bank of America investori od začiatku januára naliali do fondov peňažného trhu ponúkajúcich vyšší výnos až 508 miliárd dolárov. Ide o najvyšší štvrťročný prílev do takýchto fondov od predchádzajúceho vrcholu počas falošnej pandémie.
Minulý týždeň sa do týchto fondov podľa správ nalialo ďalších 60 miliárd dolárov.
Súkromný Federálny rezervný systém namiesto toho, aby nechal zhnité ovocie padnúť, opäť zasiahol a zmenil pravidlá. To sme mali možnosť vidieť po kolapse Silicon Valley Bank, keď FED sľúbil, že pokryje aj vklady vyššie ako 250 000 USD, čo bol dovtedy maximálny limit pre poistenie vkladov.
V tejto banke očividne existovalo niekoľko významných vkladateľov s finančnými prostriedkami výrazne presahujúcimi limit 250 000 USD, takže FED zasiahol, aby ich zachránil pomocou systému „zaistenia“, ktorý sa vzťahuje len na bohatých.
„Možno by veľké banky mali začať platiť vyššie úroky na zákazníckych účtoch,“ napísal jeden komentátor o tom, čo by mohlo pomôcť veľkým bankám udržať si zákazníkov počas tohto prebiehajúceho exodu.
„Dnes sú sadzby absurdne nízke. Veľké banky budú odkladať platenie vyšších úrokových sadzieb sporiteľom tak dlho, ako to bude možné, kým ich k tomu neprinúti konkurencia.“
Ďalší komentátor zopakoval tento názor a uviedol, že ak banky chcú viac vkladov, potom musia byť konkurencieschopné vo výške úrokov, ktoré platia, a nie si len hromadiť zisky pre seba, v čom väčšina z nich pokračuje.
„Prečo by som mal držať svoje peniaze na sporiacom účte s výnosom pol percenta, keď môžem získať štyri percentá niekde inde?“ spýtal sa ďalší.
Ako dlho ešte vydrží skorumpovaná Ponziho schéma (pyramídová hra) známa ako americký finančný systém, kým sa zrúti?
AUTOR: Ethan Huff
Zpracoval: Badatel.net
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…