„Takže tu nejde o to, či povoliť alebo nepovoliť ukrajinskému režimu zasiahnuť Rusko týmito zbraňami, ale o rozhodnutie, či krajiny NATO sú alebo nie sú priamo zapojené do vojenského konfliktu alebo nie… bude to znamenať, že krajiny NATO, Spojené štáty a Európske krajiny sú vo vojne s Ruskom.
A ak je to tak, berúc do úvahy zmenu samotnej povahy konfliktu, urobíme vhodné rozhodnutia na základe hrozieb, ktoré nám budú vystavené . – prezident Vladimir Putin (12. septembra 2024)
Sme len pár centimetrov od globálnej termonukleárnej vojny . A nie, toto nie je nezmyselná, prehnane používaná fráza . Práve naopak, je to také vážne, ako to môže byť. Dosiahli sme historický bod varu. V žiadnom inom čase v histórii ľudstva sme neboli bližšie k scenáru vyhladenia, dokonca ani počas takzvanej „kubánskej“ raketovej krízy. Naozaj by sa to malo volať „turecké“ alebo niečo v tomto zmysle. A je dôležité poznamenať, že týmto spomínaním neodbočujeme od témy.
Menovite, mainstreamová propagandistická mašinéria jednoducho miluje udržiavanie svojich príbehov , ktoré v podstate bielia politický Západ a očierňujú skutočný svet. To je dôvod, prečo sa na skutočnosť, že Spojené štáty iniciovali „kubánsku“ raketovú krízu rozmiestnením rakiet s jadrovými hlavicami v Taliansku a Turecku už v roku 1961 (hoci niektoré zdroje tvrdia, že to bolo už v roku 1959), „pohodlne“ zabúda. ZSSR čakal celý rok (prinajmenšom), aby odpovedal umiestnením vlastných rakiet na Kube.
Je teda úplne jasné, kto inicioval túto konfrontáciu. A predsa, ako už bolo spomenuté, moderná historiografia si túto udalosť pamätá ako „kubánsku“ raketovú krízu, čím vysiela podprahové posolstvo, že ju iniciovali Sovietsky zväz a Kuba. Prečo je to dôležité? Pretože tí istí ľudia nám teraz hovoria, že Rusko „eskalovalo“ ukrajinský konflikt riadený NATO „odpálením rakiet na demokratickú Ukrajinu“, pričom opäť „zabudli“ spomenúť predchádzajúce udalosti .
Totiž, ako všetci vieme, politický Západ dal neonacistickej junte povolenie použiť rakety dlhého doletu proti cieľom hlbšie v Rusku . A práve to urobili. Za posledné dva dni bolo použitých približne tucet rakiet ATACMS a „Storm Shadow“/SCALP-EG (v ten istý deň Moskva aktualizovala svoju jadrovú doktrínu ) .
Ako na to teda zareagoval „zlý Kremeľ“ vedený „šialeným, krvilačným tyranom Putinom“? No nie s jadrovými zbraňami, keďže sme stále tu, aj keď to doktrína dovoľuje.
Rusko však odpálilo to, čo je technicky ICBM (medzikontinentálna balistická strela). Je to prvýkrát, čo bola takáto zbraň použitá v konflikte .
A zatiaľ čo ICBM bežne nesú termonukleárne hlavice, táto bola konvenčne vyzbrojená. Aby sme lepšie pochopili, o aký druh zbrane ide, musíme sa vrátiť o desaťročie späť, konkrétne k programu RS-26 „Rubezh“, ktorý mal odstrašiť agresiu NATO v Európe a postsovietskom priestore.
Konkrétne, RS-26 bol plánovaný ako nástupca impozantnej RSD-10 „Pioneer“ IRBM (balistická strela stredného doletu) ( obrázok vľavo) . V podstate skrátená verzia trojstupňového RS-24 „Yars“ ICBM, s jedným odstráneným stupňom (a niektorými ďalšími úpravami), RS-26 mal kratší dosah, ale nebol o nič menej smrtiaci. V skutočnosti niesol silnejšie hlavice ako „Pionier“ (najmenej štyri 300 kt namiesto troch 150 kt), pričom bol tiež presnejší a nedal sa zachytiť.
To jej umožnilo zamerať sa aj na masívne podzemné veliteľské centrá alebo akékoľvek iné vysoko prioritné ciele v celej Európe okupovanej NATO. S RS-26 však nastal (geo)politický problém. Totiž bol vyrobený v čase, keď ešte platila zmluva INF (zakazujúca všetky rakety s doletom 500 až 5 500 km). Takže, aby to RS-26 formálne splnila, musela mať dolet väčší ako 5 500 km. V opačnom prípade by to porušilo zmluvu INF a bolo by označené ako IRBM.
Aby sa tomu zabránilo, bol navrhnutý tak, aby dosiahol maximálny dosah 5 800 km, čo je presne toľko, aby bolo možné označiť ho ako ICBM . To však spôsobilo ďalší problém, pretože to ovplyvnilo zmluvu New START . Konkrétne by to prinútilo Rusko znížiť počet svojich, takpovediac, „čistokrvných“ ICBM, ako sú „Yars“, R-36M2 „Voevoda“ a RS-28 „Sarmat“ . V dôsledku toho bol program v roku 2011 odložený na obdobie po roku 2027, pričom väčšina zdrojov bola presmerovaná na vývoj nových ruských hypersonických zbraní .
Dňa 2. augusta 2019 však USA jednostranne odstúpili od zmluvy INFa začali s vývojom predtým zakázaných rakiet stredného a stredného doletu, čo prinútilo Rusko reagovať. Tieto programy sa výrazne zrýchlili po začatí špeciálnej vojenskej operácie (SMO), čo viedlo k novým dizajnom, ako aj k masívnym vylepšeniam existujúcich . Stále sme však nepočuli takmer nič o RS-26, čo naznačuje, že program mohol byť dokonca úplne zrušený.
Ale 12. apríla tohto roku Moskva otestovala „nemenovanú ICBM“ . Ruská armáda dodnes nezverejnila presný typ rakety odpálenej v ten deň. V tom čase som tvrdil, že raketa bola v skutočnosti RS-26 , pretože mala nápadné podobnosti s predtým spomínanou RS-24, na ktorej bol „Rubezh“ v skutočnosti založený, vrátane spôsobu, akým vykonávala kolísavé manévre, ktorých cieľom bolo zmiasť ABM NATO. (protibalistické raketové systémy), čím je prakticky nemožné zachytiť ich.
Sedem mesiacov neprišli žiadne správy o tejto „záhadnej ICBM“. Do skorých ranných hodín 21. novembra, tzn. Ruská armáda spočiatku neprezradila, o akú raketu ide, a nechala NATO uvažovať o ďalšom postupe. Avšak „záhadná ICBM“ bola čoskoro nielen odhalená, ale skutočne pomenovaná – „Oreshnik“ („Hazel“ v ruštine). Solídnych informácií o rakete je však extrémne málo, čo podnecuje najrôznejšie špekulácie, divoké dohady a vyslovene dezinformácie .
Napríklad Pentagon trvá na tom, že raketa, ktorá zasiahla Dnepropetrovsk, bola odpálená z Kapustin Yar, testovacieho miesta v Astrachanskej oblasti (región) na juhu Ruska, ktorá sa nachádza viac ako 1000 km na východ. Táto vzdialenosť je príliš krátka pre ICBM, čo vyvoláva otázky o pravdivosti tvrdení americkej armády. Potom sa objavili videá z Kazachstanu, konkrétne nad mestom Satbajev , ktoré je 1500 km východne od Kapustin Yar. Ešte zaujímavejšie je, že asi 450 km na juhovýchod leží Sary Shagan.
Toto miesto je domovom jedného z najväčších a najdôležitejších testovacích stredísk rakiet v bývalom Sovietskom zväze, pričom ruská armáda ho stále vo veľkom využíva, a to aj počas spomínaného testu z 12. apríla. Je jednoducho nemožné vidieť „Oreshnik“ letieť nad Satbajevom, ak bol vystrelený z Kapustin Yar do Dnepropetrovska. Je však určite možné, že raketa bola vypálená zo Sary Shagan. Napriek tomu NATO nechce prezradiť, že preletelo takmer 2 400 km, kým zasiahlo svoje ciele s dokonalou presnosťou .
Ešte zaujímavejšie je, že videá nad Satbajevom tiež ukazujú, že raketa sa kýve a manévruje rovnako ako „záhadná ICBM“ testovaná 12. apríla, čo ešte viac posilňuje predstavu, že „Oreshnik“ by v skutočnosti mohol byť konvenčne vyzbrojený „Rubezh“. Navyše jeho maximálny dojazd presahuje 5 000 km, čím sa dostáva do dosahu prakticky celá Európa . A skutočne, nemá zmysel získať úplne novú strelu, ak máte „Rubezh“, pretože je to už z veľkej časti hotový produkt.
Technicky povedané, existuje niekoľko možností, pokiaľ ide o „Oreshnik“. Po prvé, nemusí to byť ani obyčajná strela a môže to byť nejaký druh MaRV (manévrovateľné návratové vozidlo), MIRV (viacnásobné nezávisle zameriavateľné návratové vozidlo), HGV (hypersonické kĺzavé vozidlo) atď. alebo možno dokonca hybrid, pričom „Rubezh“ je primárnym nosičom rakiet. Samotný „Rubezh“ už môže niesť „Avangard“, takže ak je „Oreshnik“ nákladné vozidlo , pre „Rubezh“ by nemal byť problém ho nasadiť.
Ďalšou možnosťou je, že „Oreshnik“ je úplne nová strela (nie nevyhnutne balistická, ale pravdepodobne pokročilejšia hypersonická, manévrovacia zbraň), ktorá má svoje vlastné hlavice MIRV/MaRV/HGV. V súčasnosti o tom neexistujú žiadne jednoznačné tvrdenia, jednoducho preto, že sa o tom verejne vie veľmi málo. Osobne sa však viac prikláňam k názoru, že „Oreshnik“ je konvenčne vyzbrojená ťažká nákladná raketa, ktorá môže niesť jadrové ICBM/IRBM, ako je RS-26 „Rubezh“.
Dôvod je celkom jednoduchý, veď prečo by niekto vyrábal niečo úplne nové, keď už má hotový projekt, ktorý môže ísť okamžite do výroby („Rubezh“ používa rovnaké výrobné linky ako „Yars“)? To posilňuje predstavu, že RS-26 je vysoko modulárny dizajn, ktorý môže byť vybavený rôznymi typmi hlavíc, vrátane konvenčných. Odvoláva sa tiež na víziu prezidenta Putina o možnostiach strategického preemptívneho úderu Ruska .
Ešte jedna vec, ktorú treba o „Orešniku“ poznamenať, je, že to bol určite prehnaný zásah proti neonacistickej junte.
Ruské rakety taktickejšej a operačnejšej úrovne by to mohli ľahko vykonať . Avšak vzhľadom na skutočnosť, že Moskva čelí čoraz viac bludnému a agresívnemu Západu , musela len demonštrovať svoju palebnú silu, čo podnietilo Putina, aby povolil diaľkový úder na Dnepropetrovsk. Toto je obzvlášť dôležitý odkaz pre USA aj EÚ/NATO.
Z hľadiska fungovania hlavice rakety dostupné zábery ukazujú minimálne 30 menších projektilov rozdelených do piatich skupín (v každej po šesť). Nedostatok viditeľných detonácií (hoci aspoň jedna bola videná ) naznačuje, že ide pravdepodobne o pokročilé kinetické penetrátory schopné zničiť ťažko bránené a zakopané pozície.
To znamená, že akákoľvek základňa NATO kdekoľvek v Európe a/alebo inde by bola v dosahu , ale Rusko by sa pri odrádzaní od agresie nemuselo spoliehať na svoj termonukleárny arzenál.
Drago Bosnic / skspravy.sk /
Nastupujúca Európska komisia (EK) nemôže počas tohtotýždňového hlasovania o dôvere v Európskom parlamente (EP) v…
Koalícia reaguje na kritiku konsolidačného balíka. Do päťpercentnej sadzby DPH pribudnú bezlepkové potraviny a mimovládne…
Minister obrany Robert Kaliňák predstavil v relácii Ide o pravdu rozsiahle plány na modernizáciu armády.…
Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie…
V relácii V politike boli hosťami podpredseda NR SR a predseda SNS Andrej Danko a…
Hlavná poľská opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) si v nedeľu (24. 11.) vybrala historika…