vedomosť

Posledná zadymovaná keramika sa vyrába v Kurime

Tomáš Mihok z Kurimy je posledným keramikárom na Slovensku, ktorý vyrába zadymovanú keramiku.

Tomáš Mihok

Učil sa u hrnčiara Štefana Tomečka v osade Dubie, aj u Bardejovského majstra Frankoviča. 

S hrnčiarstvom začínal začiatkom sedemdesiatych rokov u hrnčiarskeho majstra Tomečka v osade Dubie, ešte keď pracoval ako učiteľ telesnej výchovy v Marhani.

Štefan Tomečko, výstavba poľnej vypaľovacej pece

V sedemdesiatom šiestom odišiel pracovať do Giraltoviec a dal si tam urobiť svoj prvý drevený, kopací hrnčiarsky kruh.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

keramikári Elena a Štefan Tomečkovi

„Točil som v Marhani, kde sme vtedy bývali a vypaľovať som chodil do Dubieho k pánovi Tomečkovi. Zakrátko nato sme sa ale presťahovali do Kurimy, kde sme s manželkou začali pracovať ako učitelia. Na školskom pozemku som si postavil svoju prvú poľnú pec. Točil som v bytovke v pivnici, kde sme bývali,“ priblížil začiatky svojho remesla posledný majster zadymovanej keramiky na Slovensku Tomáš Mihok

V tom období nadviazal kontakty s Ústredím umeleckej ľudovej výroby (ÚĽUV) a začal pre nich pracovať. Prenajal si starý sypanec pri kostole Kurime, urobil si tam dielňu, postavil novú pec a asi tri roky sa živil iba hrnčiarstvom ako zamestnanec ÚĽUV-u.

„Vtedy som začal robiť tradičnú bardejovskú keramiku. V tom čase som sa chodil učiť aj k starému majstrovi Frankovičovi do Bardejova. On bol môj druhý učiteľ. Bola to tradičná bardejovská keramika. Doteraz je o ňu záujem, nie je ale nikto, kto by ju dnes vyrábal,“ vysvetľuje Mihok.

Čierna alebo zadymovaná

V tejto dielni v Kurime vyrábal keramiku asi päť rokov. Potom začal znova pracovať aj popri zamestnaní, pretože znova začal učiť. A čiastočne aj preto, lebo sa zmenila doba, ÚĽUV začal odoberať menej výrobkov a dopyt klesal.

„So zadymovanou keramikou som sa prvýkrát stretol v Bratislave, keď som pracoval na pridruženej výrobe. Navštevoval som vtedy bratislavský ÚĽUV a tam mi ponúkli, či by som nechcel vyrábať takúto čiernu, zadymovanú keramiku,“ hovorí keramikár.

Je to stará, tradičná technológia výroby a pálenia keramiky bez glazúry. Vyrábala sa ešte v časoch, keď nepoznali glazúru, jej účel plnili sadze a dym. Už vtedy ju skoro nikto nevyrábal.

„Pozháňal som si nejakú literatúru a fotografie, keď sme sa v roku 1986 z bytovky v Kurime presťahovali do rodinného domu na konci dediny, postavil som ďalšiu poľnú pec a začal vyrábať zadymovanú keramiku,“ popisuje Mihok začiatky s čiernou keramikou.

Alchýmia vypaľovania

Pri vypaľovaní zadymovanej keramiky v poľnej peci, ktorá je postavená väčšinou vonku, sa používa ihličnaté drevo, ktoré má veľa živice a dlhý plameň. Ten musí prejsť všetkými vrstvami naukladaných výrobkov.

„Majster Frankovič mal takúto pec priamo v dome. Najdôležitejšie pri tejto keramike je dobré zadymenie. Čierna keramika sa páli iba raz. Najprv sa vypáli tak, že v peci naukladané výrobky musia byť úplne žeravé. Potom sa naposledy priloží veľké množstvo dreva a celá pec sa potom musí vzduchotesne upchať,“ hovorí o technológii vypaľovania Mihok.

Vnútri pece sa takto spotrebuje kyslík, drevo začne tlieť a produkuje veľa dymu. Povrch keramiky tak nasaje sadze a dym a vznikne „zadymenie“ čiernej, oceľovo sivej alebo hnedej farby. Takáto keramika sa bežne robila v južných častiach Slovenska, Maďarsku a Rakúsku.

„Nikdy som nevidel, ako sa to robí, všetko som sa naučil vlastnou skúsenosťou. Dá sa povedať, že každý kus, ktorý vyjde z pece, je originál. Navyše podľa mojich poznatkov túto keramiku už na Slovensku nikto nerobí. Zostal som sám a zdá sa, že svoje remeslo ani nemám komu odovzdať,“ dodáva majster.

Hlinu si sám pripravuje

Podľa Mihoka je to momentálne už iba zberateľská záležitosť, čo je škoda, pretože niekedy sa nádoby, hrnce, misky a taniere zo zadymovanej keramiky bežne používali na uskladnenie potravín, ale aj mlieka a vody.

„Najťažšie na fyzickú prácu je pripraviť hlinu a vytočiť výrobok. Nakopať, naložiť, namiesiť a zomlieť hlinu. Kedysi som bral hlinu z blízkej obce Kučín. Teraz si ju chodím nakopať tu, neďaleko domu, v Kurime. Niekedy si hrnčiarski majstri hlinu miesili tak, že po nej šliapali bosými nohami,“ dodáva Tomáš Mihok.

Trvá približne mesiac, kým vytočená alebo vymodelovaná keramika vyschne, a potom sa vypáli v poľnej peci. Výrobky najprv musia týždeň schnúť, potom sa asi dvanásť hodín vypaľujú. Vyberať z pece sa však môžu až po 48 hodinách, keď pec vychladne. Najlepšie sa podľa keramikára robia hrnce, pretože sa do pece dobre ukladajú.

Páli raz do roka

„Niektoré veci som aj modeloval, ako napríklad medvede na tabak, alebo aj čiernych anjelov, ktorým sa ľudia veľmi čudovali. Ja som im ale povedal, veď existuje aj čierna Madona, prečo by nemohli byť aj čierni anjeli,“ spomína majster Mihok.

„V posledných rokoch, ešte keď som dodával ÚĽUV-u, vyrábal som dva–, trikrát do roka. Momentálne už vyrábam a pálim iba raz do roka, viac-menej z pasie. Niekedy v lete cez prázdniny urobím a vypálim jednu pec a pomaly predám aj porozdávam,“ vysvetľuje Mihok.

Zadymovaná keramika má aj svoje tradičné vzory a ornamenty. Robia sa tvrdým predmetom tak, že sa po zatuhnutí povrch vytočenej keramiky leští.

zdroj: Slovanské Noviny/sme

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

MO uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk za takmer 150 miliónov eur

Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…

1 hodinu ago

Prezident sa vyjadril k stretnutiu Fica s Putinom

Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…

1 hodinu ago

Zelenskyj ide bojovať do posledného Ukrajinca, každý deň mu odteraz hrozí úder Orešnika

V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…

1 hodinu ago

Putin: Rusko reagovalo správne na to, čo sa deje na Ukrajine, ale ŠVO mala začať skôr

Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…

1 hodinu ago

Kirillov mohol mať informácie o pripravovanom novoročnom ukrajinskom chemickom útoku

Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…

1 hodinu ago

Ruské rakety sa zamerali na systémy protivzdušnej obrany na ukrajinských letiskách a v Kyjeve

Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…

1 hodinu ago