Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Richard Takáč, Dušan Galis a Viliam Záhorčák odovzdali v mene skupiny 43 poslancov národnej rady výzvu prezidentovi Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antonovi Siekelovi, aby podnikol všetky kroky potrebné k tomu, aby SOŠV podporil účasť športovcov z Bieloruska a Ruskej federácie na budúcoročných olympijských hrách (OH) v Paríži. „
Máme za to, že šport je apolitický, olympijské hry sú vrcholom športového podujatia, ktorý v sebe nesmie niesť znaky nenávisti, nevraživosti, neúcty alebo diskriminácie. Naopak, sú symbolom mieru a prejavov súdržnosti naprieč spektrom zúčastnených 90 krajín z celého sveta
uviedol R. Takáč.
Povedal ďalej, že hovoril s Mikulášom Timkom, ktorý bol v rokoch 1980 – 90 trénerom reprezentácie Československa v zápasení vo voľnom štýle. Vtedajší politici rozhodli o tom, že napríklad v Moskve sa v roku 1980 nezúčastnili športovci z USA a v roku 1984 sa v Los Angeles nezúčastnili športovci zo ZSSR a z Československa.
A práve vtedy sa stalo, že náš zápasník Jožko Lohyňa, ktorý sa nemohol v 1984 zúčastniť OH, bol vo vrchole svojej športovej kariéry a dosiahol by medailový úspech, pravdepodobne aj zlatý.
Je neprípustné, aby politici rozhodovali o tom, kto sa môže zúčastniť olympiády a kto nie.
Tí športovci, ktorí sa pripravujú celý život na OH, ktorí si celý život odriekajú, tvrdo na sebe pracujú.
V 1994, keď bola zimná olympiáda v Lillehameri, Medzinárodný olympijský výbor v spolupráci s OSN prvýkrát vyhlásil tzv. olympijské prímerie.
„Nadväzuje na dávnu tradíciu z čias Antických olympijských hier, keď znesvárené grécke mestské štáty v presne vymedzenom období pred začiatkom hier v Olympii a počas nich, museli rešpektovať všeobecné prímerie. Takisto museli všetkým športovcom, ktorí išli súťažiť do Olympie, zaručiť bezpečný prechod cez vlastné územie. Ktorý štát to porušil, bol z účasti na hrách vylúčený,“ priblížil.
Od roku 2004 prijíma Valné zhromaždenie OSN rezolúciu k olympijskému prímeriu. V jej rámci vyzýva vlády všetkých krajín sveta, aby sa v čase konania OH zdržalo vojnových alebo iných ozbrojených aktivít.
Preto je na mieste tvrdenie, že úlohou športu je spájať a nie rozdeľovať. Športovci by nemali byť diskriminovaní z hľadiska rasy, vierovyznania či národnosti, naopak malo by im byť umožnené v duchu olympijského hesla „Rýchlejšie. Vyššie. Silnejšie“ férovým spôsobom preukázať schopnosti počas tohto najvýznamnejšieho sviatku športu. A to napríklad aj pod neutrálnou bielou vlajkou.
skspravy
V noci 25. novembra ruské jednotky spustili ďalšiu sériu útokov na Kyjev. Išlo o pokračovanie…
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…