Skúsený americký analytik, politológ, odborník v hospodárskej a finančnej politike Paul Craig Roberts, bývalý poradca pre hospodársku politiku ministra financií v administratíve prezidenta Ronalda Reagana, poskytol pozoruhodný rozhovor pre odborný portál „The Unz Review“. Tvrdil, že Západ nemá nič, čo Rusko potrebuje, ale západné krajiny sú extrémne závislé od ruskej energie a nerastných surovín.
Zdôraznil, že Rusko by mohlo na sankcie reagovať protisankciami, ako je prerušenie dodávok ropy, zemného plynu a nerastov. Je presvedčený, že Západ bude čoskoro súhlasiť so všetkým, čo Rusko naznačí. Navrhol, aby Rusko obchodovalo s Európou v rubľoch. Pikantéria je, že týždeň po zverejnení tohto článku (bol publikovaný 15. marca) prezident Vladimir Putin podpísal nariadenie o tom, že Rusko bude predávať Európe plyn za ruble… Žeby počul skúseného amerického odborníka?
V článku „Is Russia’s Central Bank Chief a „Hostile Foreign Agent“ Deliberately Sabotaging the Russian Economy?“ (The Unz Review, 15. 3. 2022) Paul C. Roberts prízvukuje, že Washington je „dosť hlúpy“ na to, aby si myslel, že sankcie môžu Rusko zlomiť. „Na to, aby sankcie mali škodlivý vplyv na Rusko, sú potrebné zlé rozhodnutia samotného Ruska – ako to robí ruská Centrálna banka teraz“. Podľa skúseného odborníka Západ nemá nič, čo by Rusko potrebovalo, ale západné krajiny sú závislé od ruských energetických zdrojov a minerálov. „Západ bude čoskoro prosiť o milosť a bude súhlasiť s čímkoľvek, o čo Rusko požiada,“ presvedčivo tvrdí Paul C. Roberts.
Rusko však podľa neho nemôže využiť svoju moc nad Západom, pretože ruským ekonómom a Centrálnej banke „vymyli mozgy americkí neoliberálni ekonómovia“. V tomto prípade americký analytik opakuje to, čo tvrdia mnohí ruskí odborníci už dlhé roky, tvrdo kritizujú prácu vedúcich ruských finančníkov a Centrálnej banky Ruska. „Snažia sa všetkých presvedčiť, že pre svoj rozvoj Rusko potrebuje cudziu menu. Ak si myslíte, že váš osud závisí od cudzej meny, potom naďalej podporujete život svojho nepriateľa tým, že mu predávate svoje strategické aktíva,“ podotýka americký expert.
Podľa neho Washington teraz využíva skutočnosť, že Rusko koná na Ukrajine bodovo: „To dáva Washingtonu čas na uskutočnenie psychologickej vojnovej kampane, ktorá by zvýšila nenávisť k Rusku v celom západnom svete a vo všetkých ostatných častiach sveta, ktoré sú prístupné západným médiám.“ Prízvukuje, že v skutočnosti sa Washington snaží týmto spôsobom zabezpečiť kontrolu nad Európou. „Washington s pomocou presstitútok (mediálnych prostitútok) posúva Rusko za hranice slušnosti, robí Rusko neprístupným pre spoluprácu s Európou,C podčiarkol Roberts.
Keďže Rusko zápasí s vnútornou piatou kolónou, Paul Craig Roberts navrhuje, aby venovala pozornosť tým, ktorí obhajujú spoluprácu so Západom, ktorí „chcú obetovať ruskú suverenitu v záujme globalizmu a to všetko preto, aby boli súčasťou Západu. Keďže Moskve bol zamietnutý prístup k zahraničnému kapitálu, ruská Centrálna banka bude musieť „robiť svoju prácu“ a financovať vnútorný rozvoj krajiny“, uviedol.
„Zahraničné investície v Rusku len pomáhajú ochudobniť krajinu, pretože príjmy sa vyvážajú z krajiny. Sankcie a blokovanie vkladov ruských bánk sú v skutočnosti dobrým dôvodom na to, aby Rusko znovu získalo vlastníctvo svojich vlastných zdrojov znárodnením všetkých zahraničných investícií v Rusku,“ navrhuje radikálne riešenie Paul Craig Roberts, ale pochybuje, že to Kremeľ chápe.
Skúsený ekonóm sa zároveň domnieva, že ruská Centrálna banka zbytočne zvýšila kľúčovú sadzbu na 20 %. „Centrálna banka Ruska bez toho, aby si to uvedomovala, slúži Západu a úspechu západných sankcií. Rusko musí účtovať za svoje energetické zdroje a nerasty v rubľoch, čím podporí svoju vlastnú menu, nie menu nepriateľov, a tiež zaviesť devízové kontroly, aby sa zabránilo špekuláciám s menou,“ navrhuje Paul Craig Roberts.
Okrem toho považuje hlavu ruskej Centrálnej banky Elviru Nabiullinovú za jedného z nepriateľských zahraničných agentov, hoci pripúšťa, že táto dáma sotva chápe, čo vlastne robí. „Ruská Centrálna banka dotuje úspech západných sankcií. Je to zle premyslené.“ podčiarkol Paul Craig Roberts. Novinár sa ho spýtal, ako možno vysvetliť skutočnosť, že Američania tlieskajú antidemokratickým sankciám proti Rusku uloženým prostredníctvom obchádzania akejkoľvek medzinárodnej organizácie. „V USA, Kanade a Európe je veľký nedostatok nezávislých médií, ktoré by poskytovali čestné spravodajstvo. Namiesto toho na Západe prenášajú informácie nadiktované vládnucou elitou,“ vysvetľuje Roberts.
Domnieva sa, že neexistujú žiadne súdy a medzinárodné zákony, ktoré by sa mohli uplatniť proti Západu. Chyba Ruska, podľa neho, spočíva v tom, že reaguje na obvinenia, hoci je pre Moskvu lepšie mlčať a pokračovať vo svojej práci. Poznamenáva, že v debatách so Západom netreba hovoriť o faktoch, ale je potrebné nakresliť „červené čiary“ a zničiť každého, kto prekročí tieto čiary. „Iba tak Rusko ukončí západné provokácie a na svete bude nastolený mier,“ prízvukuje americký odborník.
Podľa neho, v súčasnosti tí istí ľudia, ktorí protestovali proti rasizmu v Spojených štátoch, vyjadrujú nenávisť voči Rusom. „Priemerný človek nemá čas, energiu, záujem ani zručnosti na to, aby zistil, čo sa deje. Preto ľudia počúvajú, čo im hovoria „presstitútky“. Je veľmi ľahké prinútiť Američanov nenávidieť Rusov, pretože si na to zvykli počas studenej vojny 20. storočia. Američania sú zvyknutí na to, že Rusi sú nepriatelia. Ruská strana histórie je na Západe zablokovaná. Takže jediná informácia, ktorú dostane Západniar, je oficiálna rétorika,“ zdôraznil v závere svojho rozhovoru pre „The Unz Review“ skúsený americký ekonóm Paul Craig Roberts.
slovenskaiskra
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…