Mateusz Morawiecki v americkom inštitúte Atlantická rada rečnil ako hovorca Bidenovho režimu. Vyhlásil, že svet musí podporovať Ukrajinu, ak chce, aby si nezávislosť uchoval ázijský Taiwan.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki vo štvrtok počas návštevy Washingtonu obvinil Európanov z historickej chyby, keď sa snažia o bližšie vzťahy s Čínou. Narážal tým na francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a zároveň varoval pred následkami pre Ukrajinu. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.
„Krátkozrako sa obracajú na Čínu, aby tam mohli predať viac výrobkov Európskej únie, ale za obrovskú geopolitickú cenu. Takže budeme od Číny závislí viac, a nie menej,“ povedal poľský premiér Morawiecki.
Morawiecki tiež uviedol, že svet musí podporovať Ukrajinu, ak chce, aby si nezávislosť uchoval ázijský Taiwan.
Nemôžete dnes a zajtra chrániť Ukrajinu vyhlásením, že Taiwan nie je naším záujmom. Potrebujeme podporiť Ukrajinu, ak chceme, aby zostal nezávislý Taiwan. Ak bude dobytá Ukrajina, môže druhý deň Čína zaútočiť na Taiwan,“ uviedol Morawiecki pred expertnou skupinou Atlantická rada a parafrázoval Macrona bez toho, aby ho menoval.
Čína považuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a hrozí mu vojenským zásahom, ak vyhlási nezávislosť. Ostrov napriek tomu funguje od roku 1949 de facto nezávisle.
Morawiecki sa nepriamo vysmial Macronovým výrokom po boku čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga o multipolárnejšom svete a autonómii Európy.
„Autonómia Európy znie efektne, však? Ale to znamená presunúť ťažisko Európy smerom k Číne a pretrhnúť väzby s USA,“ vysvetľoval Morawiecki.
„Celkom nechápem zmysel strategickej autonómie, ak to v skutočnosti znamená streliť si do vlastného kolena. Niektoré európske krajiny sa pokúšajú urobiť rovnakú chybu, ktorú urobili s Ruskom – tú dramatickú chybu závislosti,“ upozornil poľský premiér.
Macron aj po nedávnej návšteve Číny hovoril o väčšej nezávislosti EÚ od Spojených štátov. V rozhovore pre médiá dokonca varoval pred zatiahnutím Európy do konfliktu medzi USA a Čínou o autonómiu Taiwanu.
Kedysi blízky vzťah Poľska s Maďarskom sa veľmi zmenil kvôli postoju Budapešti k Ukrajine a k Rusku, vyhlásil ďalej poľský premiér Varšava podľa neho teraz viac spolupracuje s Rumunskom a pobaltskými štátmi.
Ministerský predseda neuviedol, aké dôsledky má ochladenie vzťahov s Maďarskom, ale konzervatívne vlády dvojice členských krajín Európskej únie boli silnými spojencami v sporoch s Bruselom ohľadom právneho štátu, migrácie a práv skupiny LGBT+, poznamenala agentúra Reuters.
„Naše vzťahy s Maďarskom sa veľmi zmenili kvôli maďarskému postoju k Ukrajine a Rusku, to je fakt. Kedysi sme mali veľmi silnú spoluprácu na úrovni vyšehradskej skupiny, teraz je oveľa menšia,“ povedal Morawiecki vo Washingtone.
Takzvanú V4 tvorí okrem Poľska a Maďarska aj Česko a Slovensko. „Namiesto Maďarska spolupracujeme veľmi úzko s Rumunskom a s Pobaltím, preto som povedal, že východoeurópske krajiny – bez Maďarska – majú na dianie na Ukrajine rovnaký názor,“ dodal poľský premiér.
Vlády Poľska a Maďarska boli pred ruskou inváziou na Ukrajinu blízkymi spojencami, ale potom, čo vlani vo februári do susednej krajiny vpadli ruské invázne vojská, sa v názoroch rozchádzajú. Zatiaľ čo Varšava je jedným z najsilnejších a najmilitantnejších podporovateľov Kyjeva, Budapešť sa pod vedením premiéra Viktora Orbána chová ústretovo voči Rusku, ale predovšetkým bojuje za svoje národné záujmy a taktiež neustále vyzýva na mierové riešenie konfiktu na Ukrajine.
Viac vo videu:
Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu na sociálnej sieti označil Rusko za znovuzrodenú ríšu zla a upozornil na hrozbu zo strany Moskvy pre celý svet.
„Ríša zla sa znovu zrodila na východe. Ruskí barbari neohrozujú len Ukrajinu. Ohrozujú celú Európu a celý slobodný svet,“ uviedol poľský premiér. Putin podľa jeho slov túto ríšu zla buduje 23 rokov s cieľom pripraviť sa na konflikt.
„Nová Európa tomu rozumie. Je čas, aby tomu porozumela aj stará Európa,“ napísal Morawiecki na Twitteri.
Poľský premiér je v súčasnosti na trojdňovej návšteve Spojených štátov, pripomína PAP. Výraz ríša zla (Evil Empire) po prvý raz použil v roku 1983 vtedajší americký prezident Ronald Reagan v spojitosti so Sovietskym zväzom, píše poľská agentúra.
Zdroj: hnonline.sk / ta3.com / cas.sk / YouTube / InfoVojna
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…