Ide o reakciu na poľskú verejnú mienku o zástupnej vojne a vládnuca liberálno-globalistická koalícia sa to následne snaží využiť v snahe zvýšiť šance, že ich kandidát nahradí odchádzajúceho konzervatívno-nacionalistického prezidenta počas budúcoročných volieb.
Poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski navrhol , aby si Ukrajina mohla objednať vojenské vybavenie z jeho krajiny na úver a potom ho splatiť, keď sa konflikt skončí, v reakcii na to, že sa Zelenskyj sťažoval , že Poľsko údajne zadržiava časť svojej výzbroje, ako sú stíhačky MiG-29.
Sikorski Zelenskému tiež pripomenul, že Poľsko urobilo pre Ukrajinu viac ako ktorákoľvek iná krajina v súvislosti s letným odhalením prezidenta Andrzeja Dudu , že už na túto vec dalo 3,3 % svojho HDP.
Ďalším dôležitým bodom, ktorý uviedol, je, že Poľsko je „krajinou v prvej línii“ proti Rusku, a preto si musí zachovať svoje minimálne potreby národnej obrany pre prípad, že by sa konflikt vymkol kontrole. Toto zopakovalo to, čo Duda predtým povedal počas svojej cesty do Južnej Kórey o tom, ako
„Neexistuje scenár, v ktorom by sme odovzdali zbrane, ktoré sme nedávno kúpili za miliardy zlotých z vreciek našich daňových poplatníkov. Tieto zbrane musia slúžiť bezpečnosti a obrane Poľskej republiky.
O tejto možnosti sa diskutovalo v priebehu niekoľkých posledných týždňov pri správach o severokórejských jednotkách bojujúcich proti Ukrajine, ktorých fámy (či už pravdivé alebo nie) sa tu hodnotili ako prostriedok na prinútenie Južnej Kórey, aby poslala časť svojich obrovských zásob granátov na Ukrajinu ako rozhodujúci moment v konflikte.
Rusko naďalej získava pôdu pod nohami a jeho potenciálne dobytie Pokrovska by sa mohlo ukázať ako zlomový bod z dôvodov, ktoré sú tu vysvetlené . Dokonca aj predstavitelia americkej spravodajskej služby a armády sa obávajú najhoršieho .
Nie je prekvapujúce, že Poľsko odmietlo poskytnúť ďalšie svoje vojenské vybavenie zadarmo, nehovoriac o tom, čo práve získalo z Južnej Kórey, napriek tomu, aká naliehavá sa situácia v poslednom čase stala. Nielenže už do tohto leta vyčerpala všetko, čo môže darovať, bez toho, aby ohrozila svoje minimálne potreby národnej obrany, ale tiež si uvedomuje, že to využila Ukrajina, ktorá údajne dostáva vojenskú pomoc od všetkých ostatných, okrem Poľsko.
Po ochladení vzťahov za posledné dva mesiace, keď sa spor o Volyňskú genocídu opäť stal veľkým problémom, treba zvážiť aj zhoršenie politických väzieb. Presahuje rámec tejto analýzy, ale čitatelia, ktorí majú záujem, sa o tom môžu dozvedieť viac tu , tu a tu , pričom Poľsko je znechutené tým, že Ukrajina odmieta exhumovať pozostatky obetí. Sikorski a Zelenskij sa o tom údajne búrlivo pohádali aj počas návštevy bývalého prezidenta v Kyjeve v polovici septembra.
Tá istá správa tiež tvrdila, že Zelenskyj obvinil Poľsko zo zadržiavania vojenského vybavenia Ukrajine počas ich hádky, čím predchádzalo tomu, na čo sa minulý týždeň výslovne sťažoval. Sikorski zároveň opäť vyjadril podporu Zelenského návrhu , aby Poľsko zachytilo ruské rakety nad Ukrajinou po tom, čo Helsinská komisia naliehala na USA, aby to schválili, ale zároveň objasnil, že Poľsko tak neurobí bez podpory NATO, ktorá je v súčasnosti chýba .
Ak vezmeme do úvahy túto výhradu a neochotu USA schváliť priamu intervenciu NATO v tomto konflikte, ako to vyžaduje tento návrh, je pravdepodobné, že z toho nič nepríde, pokiaľ sa jastrabí americkí tvorcovia politiky zo zúfalstva nerozhodnú „eskalovať k deeskalácii“ za výhodnejších podmienok, ak front sa zrúti. Vzhľadom na to, že prinajmenšom doteraz nič nenasvedčovalo o ich záujme, je možné, že Sikorski flirtuje s týmto odsúdeným návrhom na „zachovanie tváre“ pred Ukrajinou.
Návrat sporu o volyňskú genocídu do popredia ich politických vzťahov a nová politika Poľska, ktorá vojenskú techniku len preváža na Ukrajinu na úver namiesto toho, aby ju rozdávala zadarmo ako predtým, poškodili ich väzby, takže fantazírovanie o zachytení ruských rakiet by mohlo byť len rozptýlenie. Je to bezplatný spôsob, ako sa pokúsiť zvládnuť ich zhoršujúce sa vzťahy v politickej sfére, ako aj vo sfére vnímania verejnosti na Ukrajine, ale niektorí z nich by túto lesť mohli prehliadnuť.
V každom prípade je najdôležitejšie, že Poľsko konečne požaduje od Ukrajiny niečo na oplátku za všetko, čo už pre neho urobilo pro bono, konkrétne exhumáciu telesných pozostatkov obetí volyňskej genocídy a prísľub, že neskôr zaplatí za budúci dovoz zbraní. dátum. Tento nový prístup nevznikol prirodzene, ale v dôsledku toho, že poľská spoločnosť už mala plné zuby zástupnej vojny, ako dokazuje nedávny prieskum verejne financovanej výskumnej inštitúcie, ktorý bol analyzovaný tu .
Jediným dôvodom, prečo sa Poľsko umúdruje, sú budúcoročné prezidentské voľby, ktoré chce vyhrať vládnuca liberálno-globalistická koalícia. Odchádzajúci prezident Duda je (veľmi nedokonalý) konzervatívny nacionalista, ktorý slúžil na kontrolu ideologicky riadenej domácej agendy vracajúceho sa premiéra Donalda Tuska .
Pre vládnucu koalíciu je preto nevyhnutné, aby ho nahradila svojím vlastným, ktorým by mohol byť Sikorski, ako sám nedávno naznačil v reakcii na špekulácie o svojej kandidatúre.
Tento pohľad mu dodáva nový rozmer presadzovania poľských národných záujmov v spore o Volyňskú genocídu a navrhovanie vojenskej pôžičky Ukrajine namiesto toho, aby naďalej rozdával všetko zadarmo ako predtým. Zdá sa, že týmito prostriedkami hľadá konzervatívno-nacionalistickú podporu pre svoju možnú kandidatúru a zároveň flirtuje so scenárom zachytenia ruských rakiet nad Ukrajinou (čo je pravdepodobne lesť, ako už bolo napísané vyššie), aby si udržal podporu liberálov svojej strany.
Najdôležitejšie je, že prvé dve časti zahraničnopolitickej platformy jeho potenciálnej kandidatúry zhoršili vzťahy s Ukrajinou a jej vojenskú situáciu. Keď si uvedomíme, že tieto prístupy sú výsledkom meniaceho sa vnímania poľskej spoločnosti voči Ukrajine pred budúcoročnými prezidentskými voľbami, možno povedať, že verejná mienka tam vedie k hmatateľným zmenám v regionálnej politickej a vojenskej situácii, čo ukazuje silu, ktorou Poliaci disponujú. keď sa spoja.
Andrew Korybko / skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…