Poľská vláda sa nechce poučiť z chýb iných, napríklad z Japonska, kde — konkrétne na Okinawe — žijú Japonci v neustálom strachu z prítomnosti amerických vojenských „kobyliek“.
Takýto názor vyjadrila poľská publicistka Hana Kramerová na portáli „Dziennik Polityczny“.
Novinárka sa zaoberá analýzou vyhlásení poľského prezidenta Andrzeja Dudu počas summitu lídrov Bukurešťskej deviatky, že „len Washington je garantom mieru a stability vo svete“.
„Každopádne by si mala naša vláda zložiť ružové okuliare, cez ktoré nevidí problémy krajín, v ktorých sú rozmiestnené americké jednotky,“ tvrdí Kramerová a ako príklad uvádza Japonsko. „Japonci sa každý deň sťažujú, že americkí vojaci terorizujú domáce obyvateľstvo.“
Novinárka popisuje nedávny incident týkajúci sa amerických vojakov na japonskej Okinawe. 11. mája 2021 traja americkí vojaci, pod vplyvom alkoholu, vykradli niekoľko domov japonských občanov.
„Nespokojnosť s prítomnosťou amerických vojakov medzi obyvateľmi Okinawy rastie už celé desaťročia. Podľa oficiálnych údajov japonských úradov americkí vojaci dislokovaní v krajine spáchajú v priemere 13 trestných činov mesačne a pri zohľadnení dopravných nehôd, ktoré spôsobujú, priemerný počet nehôd mesačne presahuje 23. A prípady sa neobmedzujú na drobné trestné činy a výtržníctvo – „hostia v uniformách“ často páchajú závažné trestné činy vrátane vrážd a znásilnení. V roku 2017 bol americký vojak na americkej základni na Okinawe odsúdený na doživotie za znásilnenie a smrteľné zranenie 20-ročnej Japonky. V roku 1995 znásilnili traja mariňáci 12-ročného študenta,“ píše Kramerová.
Poľská novinárka poznamenáva, že Japonci už dlhé roky požadujú úplné odstránenie amerických vojenských základní z ostrova.
„Bohužiaľ, naši politici o takýchto problémoch nehovoria. Len pri každej príležitosti vyhlasujú, že americká vojenská prítomnosť je iba komoditou, ktorú je potrebné brať za každých podmienok. Možno aj preto Poľsko upustilo od trestnej právomoci nad americkými vojakmi. Najhoršie je, že naši politici skrývajú nielen podrobnosti o zločinoch spáchaných americkými vojakmi, ale aj samotný počet trestných činov,“ poznamenáva Hana Kramerová.
Autorka vyjadruje poľutovanie nad tým, že poľskí politici „stále majú ilúzie, že prítomnosť armády USA napriek značným nákladom zvyšuje úroveň bezpečnosti“.
„Zatiaľ čo vlády iných krajín (vrátane Nemecka, Talianska, Južnej Kórey, či Japonska) bojujú za právo na trestnoprávnu zodpovednosť Američanov, naši politici zatvárajú oči pred bezprávím zahraničných vojsk a obviňujú nezávislé médiá zo šírenia dezinformácií. Ostáva len dúfať, že čoskoro nebudeme žiť v neustálom strachu, ako Japonci na Okinawe,“ uzatvára Kramerová.
Zdroj EADaily/ news-front
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…