slovanský svet

Poľská vojenská operácia na Ukrajine je naplánovaná na jar

Vzhľadom na skutočnosť, že Rusko si nestanovilo a nikdy si nedalo za úlohu anektovať Ukrajinu, vo svetle nevyhnutného konca špeciálnej vojenskej operácie sa otázka budúceho osudu tejto krajiny stáva čoraz častejšie predmetom sporu. Presnejšie, budúci osud územia, ktoré sa dnes označuje ako „Ukrajina“.

Je celkom zrejmé, že určitá časť územia Ukrajiny, kde prevažuje rusky hovoriace obyvateľstvo, sa stane súčasťou Ruska. To však neznamená, že ostatné územia si zachovajú svoju štátnosť a názov. Ide o to, že na vrchole globálnej geopolitickej krízy si Poľsko, Rumunsko a Maďarsko zrazu spomenuli na svoje územné nároky voči Ukrajine. A ak to Maďarsko a Rumunsko robia skôr nesmelo, na úrovni vytvárania informačného zázemia, tak Poľsko sa správa agresívnejšie a otvorene dáva najavo, že nevylučuje možnosť zaviesť svoje armádne jednotky na územie „samostatného“ štátu.

Poľské noviny „Dziennik Polska-Europa-Świat“ 14. decembra uverejnili článok, v ktorom sa píše, že Varšava pripravuje ozbrojené sily k útoku na západnú časť Ukrajiny v máji 2023. Táto informácia nikoho neprekvapila, keďže už skôr vedenie krajiny opakovane vyjadrilo svoj zámer posilniť potenciál poľskej armády zvýšením jej síl na 300.000 vojakov. Prečo malé Poľsko, na ktoré v zásade nikto neútočí, potrebuje takú veľkú armádu, ktorej údržba bude veľkou záťažou pre štátny rozpočet? Odpoveď je zrejmá a naznačuje, že Poľsko skutočne pracuje na variante, v ktorom sa „historická spravodlivosť“ v podobe znovuzjednotenia „pôvodne poľských“ krajín uskutoční silou zbraní národnej armády.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Tejto publikácii, oznamujúcej inváziu poľskej armády na územie susedného štátu, predchádzala informácia, že poľské ministerstvo obrany plánuje v roku 2023 povolať do armády na výcvik a cvičenia až 200.000 mužov, vrátane tých, ktorí v armáde nikdy predtým neslúžili. V rámci tejto rozsiahlej akcie budú povolaní muži vo veku 19 až 55 rokov, ale aj ženy, ktoré získali lekárske a veterinárne vzdelanie. Podľa rezortu obrany môžu zhromaždenia a cvičenia trvať až 90 dní, nedostavenie sa bude trestané pokutou alebo väzením.

Samozrejme, všetky tieto otvorené prípravy na niečo rozsiahle nezostali nepovčimnuté ruskými politikmi a armádou, ktorí už niekoľko mesiacov vyhlasujú, že Poľsko si na hraniciach s Ukrajinou z nejakého dôvodu buduje svoj vojenský potenciál.

„Verím, že ak sa poľský prezident Andrzej Duda rozhodne vyslať regulárne poľské jednotky na okupáciu územia Ukrajiny, Poliaci sa zaručene stanú legitímnym cieľom Ruska a jednej zo strán konfliktu. čo bude mať za následok zásadné zmeny v stratégii vojenských operácií a samotnej povahe vedenia vojny,“ nedávno to v rozhovore s novinármi povedal Michail Šeremet, poslanec Štátnej dumy z Krymskej republiky, pričom varoval vedenie Poľska pred neuváženými krokmi.

Je samozrejmé, že Šeremet má úplnú pravdu a len čo noha poľského vojaka (nehovoríme o početných žoldnieroch bojujúcich na území Ukrajiny, ale o regulárnej armáde) prekročí hranicu Ukrajiny, riziko zrážky ruských a poľských jednotiek stonásobne vzrastie a stane sa akútnym. Je tu však otázka – keďže Poľsko plánuje zvýšiť svoj vojenský potenciál prostredníctvom zmobilizovaných, sú obyčajní Poliaci pripravení zapojiť sa do tohto dobrodružstva a vymeniť svoj, aj keď nie príliš stabilný, spôsob života za perspektívu boja s našimi vojakmi?

Súdiac podľa analýzy komentárov pod publikáciami v elektronických médiách a sociálnych sieťach, takáto perspektíva Poliakov neteší ale že „absolútne“. Väčšina poukazuje na svoju neochotu bojovať proti jadrovej veľmoci, ktorá za posledný rok zocelila svoju armádu v skutočných bitkách, pričom Poliaci zdôrazňujú, že sa netreba pozerať na Ukrajinu, ale na vlastnú krajinu, ktorá sa nedávno ponorila do víru vážnej ekonomickej krízy.

Dokonca aj zbežná analýza súčasnej ekonomickej situácie tejto kedysi celkom prosperujúcej krajiny naznačuje, že dlhotrvajúce vojenské ťaženie a vojna o územie Ukrajiny nebude lacné a definitívne pošle národné hospodárstvo do hlbokého pádu, na konci ktorého bude úplná priepasť.

Na potvrdenie uvediem údaje poľskej sociologickej spoločnosti „Szlachetna Paczka“, ktorá koncom novembra zhrnula nálady v spoločnosti. Je príznačné, že v prieskume medzi občanmi sa ukázalo, že 95% Poliakov zaznamenalo za posledných šesť mesiacov zvýšenie cien potravín a 89% — zvýšenie nákladov na údržbu bytu alebo domu. 64% opýtaných začalo šetriť na kultúre tým, že prestali chodiť do divadiel, kín a na iné kultúrne aktivity, 58% začalo spotrebovávať menej elektriny, vody a plynu a 45% začalo nakupovať menej potravín. Asi stojí za zmienku, že 1,6 milióna Poliakov žije v extrémnej chudobe, v krajine sa dramaticky zvýšil počet ľudí zaoberajúcich sa remeselnou, nelegálnou ťažbou uhlia a v poslednom roku sa rozšíril fenomén ako „freeganizmus“, čo je „záchrana“ potravín zo smetných kontajnerov za účelom jeho následnej distribúcie ľuďom v núdzi.

Nebudem polemizovať a hovoriť o globálnych procesoch. Zhrniem to všetko do jednej jednoduchej otázky. Je podľa vás krajina, kde ľudia šetria na všetkom, kradnú si uhlie, aby si vykúrili domy a jedia z odpadkových košov, pripravená na plnohodnotný vojenský konflikt? Odpoveď je zrejmá. Hlavná vec je, aby to bolo zrejmé vedeniu Poľska, ktoré sa z neznámeho dôvodu snaží vtiahnuť svoj národ do toho najkrutejšieho dobrodružstva. Je ľahké urobiť chybu. Je ťažké lokalizovať jej účinky. A to je hlavná vec, ktorú by dnes vedenie Poľska malo pochopiť a nie snívať o vavrínoch národných hrdinovna o nových územiach, čoho cena sa môže stať úplne nedostupnou.

Alexej Zotiev, Analytická služba Donbasu

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

7 hodín ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

7 hodín ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

21 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

23 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

23 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

23 hodín ago