Poľský denník Gazeta Wyborcza napísal, že už okolo 19:00 hodine SEČ poľskí predstavitelia vedeli, že v poľnohospodárskej oblasti na východe krajiny dopadla raketa vypálená z Ukrajiny.
O tom, že východopoľskú obec Przewodów zasiahla raketa odpálená z Ukrajiny, a nie ruská strela, vláda vo Varšave vedela veľmi skoro. Poľskí predstavitelia však boli v rozpakoch, ako túto informáciu oznámiť verejnosti, a čakali na Spojené štáty. S odvolaním sa na zdroje v poľskej a ukrajinskej vláde to napísal poľský list Gazeta Wyborcza.
Rusi v utorok odpálili na Ukrajinu smršť rakiet, medzi nimi riadené strely Ch-101 typu vzduch-zem. Cieľom jednej z nich bola veľká uhoľná elektráreň v Dobrotvirsku vo Ľvovskej oblasti.
Rusko chcelo odstaviť od dodávok elektriny domácnosti a podniky v tomto západoukrajinskom regióne a zároveň skomplikovať prenos elektrickej energie do Poľska. Blízko Ľvova je rozmiestnená jednotka ukrajinskej armády, ktorá disponuje protilietadlovými systémami S-300 vyvinutými v 70. rokoch v Sovietskom zväze.
Značná časť systémov, ktoré sú súčasťou ukrajinského arzenálu, bola vyrobená ešte v časoch Sovietskeho zväzu. Ukrajinci odpálili dve alebo tri strely, aby zničili ruskú raketu smerujúcu na dobrotvínsku elektráreň.
Ch-101 neletela ale priamo na cieľ, manévrovala v snahe zmiasť ukrajinskú protivzdušnú obranu. A dostala sa medzi Ľvov a poľskú hranicu, píše Gazeta Wyborcza. Jedna z ukrajinských striel ruskú raketu zasiahla, ale u ďalšej zlyhal sebadeštrukčný systém, takže letela ďalej. Jej úlomky potom dopadli o 15:40 hodine SEČ do obce Przewodóv, kde kvôli tomu zomreli dvaja muži.
Poľský denník píše, že už okolo 19:00 hodine SEČ poľskí predstavitelia vedeli, že v poľnohospodárskej oblasti na východe krajiny dopadla raketa vypálená z Ukrajiny. Nebolo to však vďaka tomu, že by rýchlo rozpoznali jej úlomky – Rusi používajú niekedy systémy S-300 aj na pozemné útoky.
Poľské úrady rýchlo dostali informácie zo špeciálneho radarového lietadla krúžiaceho nad Poľskom. Sledoval rakety letiace na Ukrajinu a zaregistroval dráhu letu strely Ch-101. Ukázalo sa, že úlomky, ktoré dopadli na poľskej strane hranice, neboli z nej. Lietadlo zaznamenalo tiež dráhy letov ukrajinských S-300.
Okolo 19:00 hodine SEČ zasadli šéfovia poľských obranných a bezpečnostných zložiek, ktorých narýchlo zvolal premiér Mateusz Morawiecki. Gazeta Wyborcza píše, že účastníci schôdzky jej povedali, že už vtedy bolo jasné, aká raketa spadla v obci Przewodóv.
„Zavládol strach, ako to oznámiť verejnosti,“ píšu noviny. Poľsko počas súčasnej ruskej invázie na Ukrajinu patrí k najväčším spojencom Kyjeva, poskytuje mu humanitárnu aj vojenskú pomoc, zohráva tiež kľúčovú úlohu v logistike vojenských dodávok.
Poliaci sa rozhodli počkať na informácie z Bieleho domu. Problém však bol, že americký prezident Joe Biden spal po návrate zo summitu G20 v Indonézii.
Vo štvrtok nad ránom SEČ povedal, že „vzhľadom na trajektóriu (rakety) je nepravdepodobné, že bola vypálená z Ruska“. Poľskí predstavitelia boli dovtedy vo svojich vyjadreniach veľmi opatrní, prezident Andrzej Duda vo svojom nočnom vystúpení hovoril o tom, že ide o raketu sovietskej výroby a že nie je isté, kto ju vystrelil.
Duda bol v kontakte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý ho ubezpečoval, že išlo o ruskú raketu a že pre to má dôkazy, uvádza Gazeta Wyborcza.
Tak to tvrdili velitelia ukrajinskej armády, na čele s náčelníkom generálneho štábu Valerijom Zalužným, a Zelenskyj nechcel spochybňovať ich názory.
Duda na stredajšom zasadnutí so šéfmi silových rezortov, vedenia parlamentu a zástupcami opozície povedal, že keď sa dozvedel o explózii v obci Przewodów, mal nutkanie rýchlo oznámiť, že tam spadla ruská raketa. Avšak vojenskí predstavitelia ho nabádali k opatrnosti a čoskoro mu dodali informácie o dráhe letu rakety.
Poľských predstaviteľov rovnako zarazilo, ako Ukrajinci trvajú na teórii, že išlo o ruskú raketu. Šéf poľského Senátu Tomasz Grodzki sa podľa zdrojov denníka Gazeta Wyborcza kvôli tomu obrátil na šéfa ukrajinského parlamentu Ruslana Stefančuka.
Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu uviedol, že dopad rakety na poľské územie dokazuje, že Západ sa približuje k ďalšej svetovej vojne.
„Incident súvisiaci s… ‚útokom rakety‘ na poľskú farmu dokazuje jednu vec: vedením hybridnej vojny proti Rusku sa Západ priblížil k svetovej vojne,“ napísal Medvedev v príspevku na sociálnej sieti Twitter.
Vo štvrtok potom Zelenskyj trochu zmiernil svoje dovtedy rezolútne vyhlásenia. Na ekonomickom fóre v Singapure prostredníctvom videospojenia povedal, že on a ani svet na sto percent zatiaľ nevedia, čo sa v obci Przewodóv skutočne stalo.
Polícia SR pred tým preukázateľne šírila dezinformácie, hoaxy a Zelenského propagandu a hecovala ľudí šírením konšpiračných teórií, že za útokom stojí Ruská federácia. Rovnako sa vyjadrovali aj predstavitelia slovenskej vlády.
Publicista, politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár uviedol, že občania Slovenska sú obeťou informačnej vojny zo strany Hegerovej vlády. „Tento štát riadia šialenci a môžeme byť radi, že nemajú širší medzinárodný vplyv, pretože inak by nás dostali do 3. svetovej vojny,“ varoval Chmelár.
„Omyl sa dá odpustiť, ale nie úmysel a zbabelosť. Po tom, čo Varšava, Washington i Brusel potvrdili, že raketu vystrelila ukrajinská protivzdušná obrana, dnes namiesto ospravedlnenia počúvame od zbabelých vládnych politikov a zbabelých novinárov, že je jedno, či to bola ruská raketa alebo nebola, na vine je aj tak Rusko,“ doplnil.
„Dnes je veľký deň hanby pre všetkých amerických propagandistov na čele s Čaputovou, Hegerom, Káčerom, Naďom a Krúpom. Sú už na smiech celému Slovensku. Slovenská vláda sa stala oficiálne šíriteľkou hoaxov. Premenujme vládu na americkú dezinfoscénu!,“ reagoval podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha.
„Chlapci sa už hotovali, že budú aplikovať článok 5 NATO – veď Poľsko napadol cudzí štát! Už-už chceli vyhlasovať vojnu Rusku. A šup, podľa svojej vlastnej logiky by mali vyhlasovať vojnu Ukrajine – veď to vlastne ona napadla Poľsko,“ dodal opozičný poslanec.
„Americkí havkáči Čaputová s Hegerom sú vojnoví štváči, ktorí nechcú mier. Musíme ich zastaviť, lebo zaťahovaním Slovenska do vojny s Ruskom nás dovedú do nešťastia!,“ doplnil svojho straníckeho kolegu predseda Smeru-SD Robert Fico vo svojom videoblogu.
Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…