Poľský Index WIG20 tento rok prišiel o približne 10 percent zo svojich maxím. Pád zlotého dodáva pádu poľských akcií výrazne na atraktivite.
Poľský zlotý ešte nikdy nebol oproti českej korune slabší, čo u severných susedov spustilo nákupnú horúčku. Ani zďaleka však nejde o lacný benzín, píše portál e15.cz. V zľave je celá poľská ekonomika.
Česká národná banka v posledných mesiacoch zvyšuje úroky, čím je z koruny príťažlivejšia mena, ako to dokáže Poľsko. Avšak, ako náhle poľská centrálna banka dobehne českú, môže sa situácia stabilizovať.
„Česká koruna posilnila od začiatku pandémie proti poľskej mene zhruba o desať percent, čo je historicky veľa. Relatívne nadhodnotený kurz znižuje exportné zisky českých spoločností, pričom nejde len o export do Poľska, ale do celého sveta,“ uvádza pre e15.cz ekonóm banky UniCredit Pavel Sobíšek. Keďže je nákup za hranicami výhodnejší, tuzemský pohraničný maloobchod trpí.
„Kým investori vnímajú, že ČNB agresívnu fázu zdvíhania sadzieb už ukončila, v Poľsku zvyšovanie úrokov pokračuje,“ zdôrazňuje ekonóm Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Ak sa úroky v Poľsku zvýšili, pomohlo by to boju s korunou.
Poľský Index WIG20 tento rok prišiel o približne 10 percent zo svojich maxím. Ako uvádza e15.cz, pád zlotého dodáva pádu poľských akcií výrazne na atraktivite.
„Situácia je príhodná aj pre investorov do nehnuteľností. Vzhľadom na podstatne nižšie náklady na meter štvorcový rad českých realitných investorov nakupuje nehnuteľnosti v Poľsku. Silný kurz tuzemskej meny tento trend umocňuje,“ zdôrazňuje Pfeiler.
Na poľský realitný trh v závere roka vstúpila skupina PPF, plánuje tak urobiť aj developer CPI.
Prognóza americkej Citigroup zo začiatku roka hovorí, že nákupy v Poľsku môžu ešte zlacnieť. Stať sa tak môže v prípade vyvrcholenia konfliktu na Ukrajine.
Severný sused je totiž od Ruska dovozne závislejšie ako Česko či Maďarsko. Konflikt by sa podpísal práve na zlotom, ktorý je podľa portálu pomyselnou bránou veľkých globálnych investorov sondujúcich príležitosti naprieč celou strednou Európou
Pre poľských vývozcov do Česka znamená slabý zlotý zlaté časy. Ceny exportu môžu totiž na českom trhu klesať. Ako uvádza portá, Varšava v roku 2019 podľa posledných dostupných údajov doviezla z Prahy tovar za zhruba 8,4 miliardy dolárov, v opačnom smere putoval tovar za 15,2 miliardy dolárov. A v skorších rokoch to nebolo oveľa lepšie, nemožno preto hovoriť o vyváženosti jednotlivých trhov.
„Slabý kurz zlotého voči korune bude podporovať poľský export do Českej republiky. Naopak silná koruna voči zlotému bude hádzať polená pod nohy českému exportu do Poľska. Táto situácia by mohla prehlbovať zápornú bilanciu, ktorú v rámci zahraničného obchodu s Poľskom dlhodobo evidujeme,“ hovorí pre e15.cz ekonóm spoločnosti BH Securities Štěpán Křeček.
Zdroj: trend.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…